Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jindøich,
zítra Lubo¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz



Bylinkáøka radí: Za vznik køeèových ¾il mù¾e sedavé zamìstnání i pomalé trávení. Køeèové ¾íly nejsou jen kosmetickou vadou. Jde o civilizaèní onemocnìní, které je èasto dùsledkem nezdravého ¾ivotního stylu. Dlouhé stání, nedostatek pohybu nebo zpomalené trávení výraznì zhoršují jejich prùbìh. Nejlepšími pomocníky proti køeèovým ¾ilám jsou kromì cvièení a zdravé stravy také byliny na posílení ¾ilních stìn.

Køeèové ¾íly (varixy) vznikají v dùsledku poruchy ¾ilních chlopní, které za normálních okolností brání zpìtnému toku krve. Kdy¾ chlopnì zeslábnou nebo pøestanou fungovat, krev se v ¾ilách hromadí a zvyšuje tlak na jejich stìny. Výsledkem jsou viditelné, zkroucené a rozšíøené ¾íly, které se èasto objevují na lýtkách a stehnech.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ÈR trpí chronickou ¾ilní nedostateèností v rùzné formì a¾ 60 procent dospìlé èeské populace, pøièem¾ ¾eny bývají posti¾eny dvakrát èastìji ne¾ mu¾i. Výskyt výraznì roste s vìkem a èasto se zhoršuje v období tìhotenství nebo menopauzy. Alarmující je i souvislost se sedavým zamìstnáním – a¾ 70 procent lidí, kteøí tráví vìtšinu pracovní doby v sedì nebo ve stoje, udává pøíznaky spojené s varixy.

Významnou roli pøi vzniku varixù hraje genetika, ale i nadváha, tìhotenství, vìk, a hlavnì dlouhodobé sezení nebo stání. Negativní dopad má i zácpa – pøi silném tlaèení na stolici dochází ke zvýšení tlaku v oblasti bøicha, co¾ se pøenáší do dolních konèetin.

Bylinky, které zpevní ¾ilní stìny
Jako prevenci proti vzniku køeèových ¾il je vhodné do jídelníèku zaøadit byliny, které podporují zdraví cév. Na to se hodí hned nìkolik bylin v podobì gemmoterapeutik, napøíklad z kaštanu jírovce a jeøábu oskeruše, které jsou vhodné k prevenci i léèbì køeèových ¾il a hemoroidù a udr¾ují zdravou funkci ¾ilního systému.

Na podporu regenerace cévního systému pak bylinkáøka doporuèuje jinan dvoulaloèný. Povzbuzuje èinnost srdce, mozku i pamì». Zlepšuje také prokrvení konèetin. Skvìlou volbou jsou i obklady z odvaru z dubové kùry, která má stahující a protizánìtlivý úèinek.

Pohyb jako lék i prevence
Zásadní je pravidelný pohyb. Ka¾dodenní aktivita napomáhá správnému proudìní krve a pøedchází jejímu hromadìní v dolních konèetinách. Ideální jsou dynamické sporty jako rychlá chùze, plavání nebo jízda na kole. Pokud v práci dlouho stojíte, zkuste se alespoò ka¾dých 20 minut lehce projít, pøešlapovat nebo se zvedat na špièky. Pøi sezení nohy nepøekøi¾ujte a obèas si je podlo¾te, aby byly nad úrovní srdce. I pár minut denního cvièení mù¾e pøedejít vá¾ným potí¾ím.

Zdravé trávení chrání i ¾íly
Chronická zácpa èasto zùstává podceòovaným faktorem pøi vzniku køeèových ¾il. Pøi tlaèení dochází k výraznému zvýšení nitrobøišního tlaku, co¾ komplikuje návrat krve smìrem k srdci.

Pro zlepšení látkové výmìny a tím i zácpy se doporuèuje smìs ananasu, vinných hroznù a moøských øas zvanou Brodecký redukèní Ortislim. Také gemmoterapeutikum z pupenù brusinky ovlivòuje pozitivnì èinnost støev, a tím pomáhá odstraòovat zácpu.

Dùle¾itý je dostatek vlákniny ve stravì – sáhnìte po celozrnných výrobcích, ovoci a zeleninì, ale i po lnìném semínku, které pùsobí jako pøírodní zmìkèovadlo stolice. Nezapomeòte na dostateèný pøíjem vody. Vhodné je pít alespoò 2 litry dennì.
 
Mgr. Jarmila Podhorná, Nadìje

 


Komentáøe
Poslední komentáø: 13.06.2025  14:36
 Datum
Jméno
Téma
 13.06.  14:36 Jaroslava
 12.06.  14:45 Kamila