Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála síly

Nedá se nic dìlat, šídlo v pytli neutajíš, a tak jsem vnitønì donucen zaøadit alespoò pár chvál fyzikálních. Velmi se omlouvám všem, pro které v¾dy byla matematika a fyzika nejvìtším nepøítelem a upozoròuji, ¾e ta „strašná“ rovnice je tu jen pro parádu a snad i pro ty, kterým náhodu nìco øíká. Budu chválit sílu silnì, ale velmi citlivì, právì s ohledem na prvnì jmenovanou a jistì mnohem poèetnìjší skupinu ètenáøù. Uvidíte, ¾e se to dá pøe¾ít!
 
Není síla jako síla. V minulosti spojovali lidé pojem síly pouze se svalovou námahou, ale my dobøe víme, ¾e existuje mnohem více druhù sil a nejen fyzikálních. Známe pøece i síly psychické, duchovní, okultní, sílu vùle, sílu slova, sílu lásky, sílu osudu. I kdy¾ vìtšina z tìchto sil je chvályhodná, musíme být opatrní radìji více ne¾ ménì, u¾ proto, ¾e tyto síly jsou nemìøitelné a nìkteré jsou dokonce snadno zneu¾itelné… 
 
To ale není má parketa, tak¾e hurá na síly fyzikální. Urèitì si mnozí lidé ani neuvìdomují, jak jsou pro nás dùle¾ité, proto¾e bez vìtšiny z nich bychom si doslova ani neškrtli! Na prvním místì je samozøejmì síla gravitaèní, která je v¾dy pøita¾livá a má nekoneèný dosah. Bez ní bychom se nejen neudr¾eli na naší Zemi, ale ani ta by se neudr¾ela na své dráze kolem Slunce, které by se neudr¾elo v naší galaxii atd. atp. Ale zùstaòme na Zemi.
 
Síla je fyzikální velièina, která vyjadøuje míru vzájemného pùsobení velkých tìles, ale i zcela neviditelných tìlíseèek hmoty anebo dokonce zcela „netìlesných“ silových polí. Síla se projevuje statickými, anebo dynamickými úèinky. Pøi tìch statických se deformují tìlesa, buï natrvalo, anebo u plastických tìles jen krátkodobì, co¾ na pøíklad umo¾òuje, ¾e si mù¾eme pinkat míèem. A ¾e tyto kulaté nesmysly pak létají vzduchem, tedy se rùznì rychle pohybují, je následek další silových úèinkù dynamických.

 
 
Fyzikální síla pùsobí na tìlesa pøímým dotykem, ale i bezdotykovì prostøednictvím silového pole. Jako první pøíklady je mo¾no uvést ta¾ení bøemene na kladce, ráz koulí na kuleèníkovém stole nebo støetnutí míèku a tenisové rakety. V druhém pøípadì je to slo¾itìjší, ale napøíklad magnet zná jistì ka¾dý a také pøi jakémkoliv pádu pøitahuje Zemì padající pøedmìt svým gravitaèním polem a ten pøedmìt je „v luftì“, bez jakéhokoliv dotyku. Krásný pøíklad s pavuèinou, jak názornì vysvìtlit pùsobení silového pole, bohu¾el není z mé hlavy, ale dovolím si ho uvést. Pavouk nepùsobí na chycenou mouchu pøímo, ale tím, ¾e svou jemnou sítí nì¾nì cuká, a kmity pavuèiny se pøenášejí na jeho budoucí potravu.
 
Pojïme však chválit dále. Urèitì si témìø nikdo neuvìdomuje, jak dùle¾itá je pro nás síla tøení. Bez ní bychom se doslova na zemi nepohnuli ani o píï, a to ani pìšky ani autíèkem. Bez tøení, pøi kterém vzniká i teplo, by naši pøedkové nemohli rozdìlávat oheò a museli by èekat, a¾ jim pøíroda bleskem nìco zapálí. Bez této síly bychom nemìli ani výteèné tìsto, které má tøení pøímo ve svém názvu, bez jakéhosi tøení by se nemohly rozmno¾ovat ryby, a gurmáni a gourmeti by pøišli o své pochoutky.
 
Na poli mechaniky, pak nacházíme celou øadu dalších chvály hodných sil v hydrostatice a v aerodynamice. Nebýt hydrostatického vztlaku, neplavali bychom ani my ani lodì, nemìli bychom napøíklad poøádné lisy, nemohli bychom se chlubit, ¾e známe Archimedùv zákon a kdo ví, co by dìlala tìlesa ponoøená do kapaliny? Pokraèovat snad není nutné. Neménì chvályhodný je aerodynamický vztlak, který vzniká pøi hladkém obtékání vzduchu kolem køídla letadla. Jen díky nìmu u¾ my lidé nemusíme závidìt ptákùm, ¾e mohou létat. Samozøejmì to znamenalo mít poøádného fištróna pøi objevování fyzikálních zákonù a ještì více trpìlivosti a odvahy pøi následných pokusech, aby byl sestrojen „létací stroj“ t쾚í vzduchu. Ale stálo za to. Jistì stále ¾asneme, jaké to musí být síly, ¾e mohou ty kolosy létat tak vysoko, daleko a tak rychle. A za jakými krásami svìta nás mohou dovést! 
 
Tak¾e doufám, ¾e jsem vás pøesvìdèil, ¾e síla si naši chválu stoprocentnì zaslou¾í!
 
Foto internet a autor
 
Vladimír Vondráèek
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 06.08.2021  09:14
 Datum
Jméno
Téma
 06.08.  09:14 Von
 05.08.  09:04 Vesuvjana díky
 05.08.  00:42 olga janíèková