Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pidilidé pod mikroskopem

Pidièlovìk je savec obývající naši planetu. Anatomicky je shodný s maxièlovìkem. Pøesto jeho piditìlo a pidimozek vykazuje mnoho odlišných znakù, které jsou pøipisovány krátkému pobytu na naší planetì. Proto se náš výzkumný ústav rozhodl pro vìdeckou studii právì tohoto tvora. 

Byl vytvoøen nìkolikaèlenný team výzkumných pracovníkù ve slo¾ení pedagog, psycholog, soudce, zdravotní sestra, tìlovýchovný poradce, ekonom, uklízeèka, myèka nádobí. Celkem tedy dvì osoby. Zato s tituly. Ing.architektka výzkumného programu, dr¾itelka ceny za trpìlivost, nositelka øádu úsmìvu Helena a já, doktorka vìt a nekoneèných souvìtí, dr¾itelka ocenìní Kotrmelec roku, kandidátka ceny za mír mezi pidilidmi. 

Po nìkolika noèních konferencích jsme se rozhodly zalo¾it výzkum na sociálním základì a náš výzkumný zámìr utajit. Proto jsme ho skryly pod názvem pøímìstský tábor. Zamìøily jsme se na skupinu pidilidí, je¾ obývají planetu nejménì 4 roky a maximálnì 10 let. Pro pøehlednìjší výzkum byli pidilidé rozdìleni do skupin s denním re¾imem a také dennì jsme kladly skupinám úkoly.

Z naší studie vyplývá, ¾e pidilidé byli dopraveni na naši planetu za úèelem reprodukce. Rozlišujeme tedy pidi¾enu a pidimu¾e. Zároveò je ale ka¾dý jedinec individuální osobnost.

Srdce

Pidièlovìk má menší srdce ne¾ maxièlovìk. Na rozdíl od nìho však není zatí¾eno dlouhým pobytem na planetì. Postrádá proto jizvy a odìrky zpùsobené l¾í, zlem, intrikami, závistí apod. 

Mozek

Výzkum také ukázal na menší rozmìry mozku. Pidièlovìk je tak ve fázi pøijímání a ukládání nových informací. Kdy¾ je slyší. Jeho mozek rozlišuje toti¾ informace, které je a není ochoten pøijmout. Velmi dobøe reaguje na synonyma a odvozeniny slova hra, legrace, poèítaè, hranolky, bonbón. Do stavu neslyšícího se zapíná slovy vyjadøujícími zákazy a pøíkazy. 

Pidièlovìk není schopen vykonávat víc èinností zároveò. Pøi èinnosti je schopen mluvit, ale ji¾ ne pøijímat informace. Na druhou stranu, pokud není zamìstnán, má nutkavou touhu stále nìco sdìlovat. Pøièem¾ pøestává vnímat, ¾e nehovoøí sám, a kdy¾ mu tato informace dojde k mozku, zvýší hlasitost.

Pro posluchaèe tak nastává obtí¾ná situace, nebo» v jednu chvíli pøichází z nìkolika pidiúst najednou nìkolik naprosto dùle¾itých informací. Pro nìho.

Strava

Vìtšina pidilidí praktikuje  vegetariánský ¾ivotní styl. Nebylo ovšem zjištìno, kam se ztrácí øízky. Aèkoliv pøeva¾ovali ateisté, zaznamenaly jsme u nìkterých postní období. Zajímavostí byla pøímá úmìra mezi stravou vysoké vý¾ivové hodnoty a výzkumným objektem. Èím zdravìji vyhlí¾ející strava, tím vìtší vzdálenost pidièlovìka od ní. Zvláštností jsou pidièlovìcí tzv. sacharidosenzory. Pidièlovìk zachytí výskyt rafinovaného cukru na kilometry daleko.

Vyluèování

Pidièlovìk je dùsledný v pitném re¾imu. Reakci pidiorganismu na tuto skuteènost v¾dy preciznì hlásí. S oblibou vyu¾ívá toalety k sociálnímu sblí¾ení s jedním, dvìma a¾ tøemi pidilidmi. Ze záznamu technické zprávy objektu vyplývá, ¾e zde probíhala zøejmì, øeknìme, hromadná hloubková porada, na co¾ nebyly odpady oné snìmovní místnosti pøipraveny.

Výzkum v terénu prokázal, ¾e nìkteøí pidilidé odmítají reagovat na signály tìla, pokud nedopravíme toaletu do lesního porostu. 

Nìkteøí pidimu¾i s oblibou pou¾ívali názvy svých reprodukèních orgánù, aby tak rozveselili své vrstevníky. 

Odìv

Na nìkterých èástech obleèení pidièlovek lpí. Jedná se obzvláštì o kusy odìvu s vyobrazením jakýchsi podivných bytostí. Jak se ukázalo, jen zdánlivì ne¾ivých. Napø. bylo zaznamenáno, ¾e Spiderman na trièku obìdvá rajskou stejnì jako jeho pidinositel, kterého to vùbec nevyvádí z míry. 

Pono¾ky pova¾uje za zbyteènou souèást odìvu. Ani po mìsících je nepostrádá. U pøíle¾itosti prvního výroèí výzkumu je hodláme vystavit. 

Hrubá motorika

Pidièlovìk je tvor bìhavý a skákavý. Na rozdíl od maxièlovìka bìhá a skáèe i tam, kde nemusí. Tuto skuteènost je zapotøebí mít na pamìti, pokud vyleštíte prosklené dveøe. Naštìstí nerozbitné.

Jemná motorika

Jak se ukázalo pøi manuální èinnosti, s delším pobytem na planetì se pidièlovìk stává zruènìjším. Pro nìkteré jedince byla typická absence trpìlivosti. Na druhou stranu tu byla ochota spolupracovat. A to i pøi èinnostech, které nebyly na seznamu výzkumu. Pøi mytí nádobí vznikaly spory, kdo bude mýt a kdo utírat. Tvoøila se dlouhá fronta odnašeèù nadobí. 

Sociální slo¾ka

Pidilidé se s oblibou sdru¾ují mezi sebou. Pidi¾eny volí èastìji jinou formu trávení volného èasu ne¾ pidimu¾i.

Zajímavý byl výzkum jejich vzájemného øešení problémù, kdy se tyto dvì skupiny také lišily. Øešení problémù probíhalo nejprve verbálnì, následnì hluènì verbálnì, a pokud pøesto nedošlo ke shodì, pidi¾eny pøešly do fáze nekomunikace a pidimu¾i do pokusu o fyzickou likvidaci. Pro obì skupiny bylo charakteristické tzv. ¾alování. 

Ka¾dý pidièlovìk chce být kapitánem teamu. Bez ohledu na svoje schopnosti a dovednosti. Z tohoto výzkumu vyplynulo, ¾e pidièlovìk není sto samostatných rozhodnutí a je zapotøebí v¾dy asistence maxièlovìka. 

Vliv maxièlovìka

Maxièlovìk, obzvláštì ten, co ho dopravil na naši planetu, je pro pidièlovìka jakýmsi prùvodcem jeho pobytu zde. V oficiálních pramenech ho nalézame pod pojmem rodiè. Pidièlovìk je jakousi kopií rodièe. Zajímavé bylo pozorování tìchto rodièù v kontaktu se svým pidièlovìkem. Všichni pou¾ívali shodné rozkazovací vìty: Oblékej se! Nebudu to opakovat! Trvá ti to! Spìcháme! Ukliï to! Jez!

 
 
Závìrem

V zásadì lze øíci, ¾e pidilidé jsou mírumilovná stvoøení, pokud je jim vytvoøeno vhodné prostøedí s pevnými pravidly a rituály. Mylnì jsme se domnívaly, ¾e klíèové je pro nì vytvoøení dokonalého prostoru, interiéru s moderním  vybavením. Jak ale výzkum ukázal, nejlépe se pidièlovìk cítí v exteriéru a zásadní je pro nìho tzv. láska. Cosi nehmotného, co zahrnuje pohlazení, obejmutí, pochopení, dialog.

Tento výzkumný projekt byl pro celý náš team velmi nároèný psychicky i fyzicky. V úvodu bylo obtí¾né rozeznat jednotlivé charaktery pidilidí, nebo» se velmi významnì lišily. Výzkum ale ukázal na zásadní zjištìní.

Pidièlovìk je tvor prùhledný. Vidíte-li jeho srdce, vidíte ho celého.
 
Terezie Èerbáková
* * *
Foto archív Terezie Èerbákové

Profesní webové stránky:
http://www.squashpark.cz/cs/web/treneri/terezie-cerbakova 
http://ktv.vscht.cz/lide

Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 12.12.2017  16:46
 Datum
Jméno
Téma
 12.12.  16:46 Ludìk
 11.12.  16:15 Josef Èermák
 07.12.  17:33 Terezie Èerbaková
 07.12.  15:31 Václav Pro paní Helenu a Terezku...
 07.12.  14:39 Bohumil
 07.12.  14:17 ferbl
 06.12.  16:01 Renata ©. Mé srdce plesá
 06.12.  14:01 Vesuvjana díky
 06.12.  13:14 oga janíèková
 06.12.  13:01 Helena Doktorka vìt a nekoneèných souvìtí
 06.12.  12:05 Vendula
 06.12.  12:01 Kvìta
 06.12.  11:36 Karel
 06.12.  09:11 Von
 06.12.  08:41 Ivan
 06.12.  07:30 KarlaA
 06.12.  06:34 Bobo :-)))
 06.12.  06:28 Mara