Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Emílie,
zítra Kateøina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

ÈSSZ objasòuje nejedny mýty o invalidních dùchodech


Úraz nebo vá¾ná nemoc bohu¾el mohou zasáhnout do ¾ivota ka¾dého z nás. A nìkdy s tak vá¾nými následky, které vedou a¾ k invaliditì. Lidé v této slo¾ité ¾ivotní situaci, kdy nepøíznivý zdravotní stav omezuje nebo dokonce znemo¾òuje jejich pracovní uplatnìní, èasto vychází z mýtù, které kolem invalidních dùchodù panují. Jaké polopravdy jsou nejèastìjší? To objasòuje Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ).


1. Pokud jsem byl uznán invalidním, musí mi být pøiznán invalidní dùchod.
Nikoliv. Nárok na invalidní dùchod nenastane automaticky s uznanou invaliditou. Nárok na nìj vznikne obèanovi, který se stal podle posudku posudkového lékaøe okresní správy sociálního zabezpeèení (OSSZ) invalidním pro invaliditu prvního, druhého nebo tøetího stupnì a souèasnì získal potøebnou dobu pojištìní stanovenou zákonem o dùchodovém pojištìní. Získání potøebné doby pojištìní se nevy¾aduje jedinì v pøípadì, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zákon neumo¾òuje, aby invalidní dùchod byl pøiznán tomu, kdo ji¾ dosáhl vìku 65 let nebo splnil podmínky pro „øádný“ starobní dùchod. V tìchto pøípadech mají lidé mo¾nost po¾ádat o starobní dùchod.


Pracovníci OSSZ a ÈSSZ v praxi pomìrnì èasto øeší pøípady, kdy sice èlovìk byl uznán invalidním, ale invalidní dùchod mu nemohl být pøiznán z toho dùvodu, ¾e nesplnil dùle¾itou podmínku potøebné doby pojištìní. Pokud takový èlovìk zùstane bez pøíjmu, lze mu doporuèit, aby se obrátil na pøíslušné kontaktní pracovištì krajské poboèky Úøadu práce ÈR. V jeho pùsobnosti je výplata dávek státní sociální podpory, dávek pro osoby se zdravotním posti¾ením a pomoci v hmotné nouzi. Nìkteré situace, kdy byla zamítnuta ¾ádost o dùchod pro nesplnìní podmínky potøebné doby pojištìní, lze øešit pomocí doplacení dobrovolného dùchodového pojištìní. Úèast na dobrovolném dùchodovém pojištìní mù¾e také pomoci k získání nároku na dùchod v budoucnu. Odbornou pomoc v tìchto pøípadech poskytnou v¾dy pracovníci OSSZ.


2. O invaliditì rozhoduje diagnóza.
Nerozhoduje. Invalidita je definována jako pokles pracovní schopnosti, který nastal z dùvodu dlouhodobì nepøíznivého zdravotního stavu, a to nejménì o 35 %. Invaliditu, resp. její stupeò stanoví posudkový lékaø OSSZ na základì posouzení zdravotního stavu z dolo¾ených lékaøských zpráv. Podle míry poklesu pracovní schopnosti jsou pak rozlišovány tøi stupnì invalidity. Posouzení invalidity je úzce specializovaný proces, zdravotní posti¾ení (stanovené diagnózy) musí posudkový lékaø hodnotit jak jednotlivì, tak ve vzájemných souvislostech. Èili nehodnotí se posti¾ení nebo diagnóza, ale jejich funkèní dopad na pokles pracovní schopnosti (v pøípadì invalidního dùchodu).


3. Potøebná doba pojištìní po nárok na invalidní dùchod èiní 5 let.
Neplatí v¾dy. Podmínka doby pojištìní pro pøiznání invalidního dùchodu je závislá na vìku ¾adatele. U lidí ve vìku nad 28 let èiní potøebná doba pojištìní 5 rokù a zjiš»uje se z posledních deseti rokù pøed vznikem invalidity. U osob ve vìku do 28 let je potøebná doba pojištìní kratší (u osoby do 20 let je kratší ne¾ 1 rok, u osoby od 20 do 22 let alespoò 1 rok, u osoby od 22 do 24 let alespoò 2 roky, osoby od 24 do 26 let alespoò 3 roky a u osoby od 26 do 28 let alespoò 4 roky). Podmínka potøebné doby pojištìní se pova¾uje za splnìnou té¾, byla-li tato doba získána v kterémkoli období 10 rokù dokonèeném po vzniku invalidity. U lidí starších 38 let je pøi nesplnìní této podmínky mo¾né splnit podmínku potøebné doby pojištìní 10 let v období posledních 20 let pøed vznikem invalidity (v takovém pøípadì ovšem nelze potøebnou dobu hledat v období dokonèeném po vzniku invalidity).
Potøebnou dobu lze získat kdykoliv v prùbìhu zákonem stanoveného období, nemusí být tedy získána bez pøerušení.


Pøíklad 1: Obèan narozený 5. 12. 1974 byl uznán invalidním pro invaliditu II. stupnì. Vznik invalidity byl stanoven od 1. 11. 2014. Vzhledem k tomu, ¾e jde o osobu starší 28 let, potøebná doba pojištìní 5 rokù se zjiš»uje buï z posledních 10 let pøed vznikem invalidity, anebo z desetiletého období ukonèeného po vzniku invalidity. Pojištìnec získal ke dni vzniku invalidity pouze 4 roky a 300 dnù. Chybí mu tedy do potøebné doby pojištìní 65 dnù:
chybìjících 65 dnù mù¾e získat doplacením dobrovolné dùchodového pojištìní a to v rozhodném období pøed vznikem invalidity, tj. od 1. 11. 2004 do 31. 10. 2014 ;
chybìjící dobu pojištìní mù¾e také odpracovat po vzniku invalidity, tj. po 1. 11. 2014. V tomto pøípadì se bude potøebná doba 5 rokù pojištìní zjiš»ovat z posledních 10 let ode dne, kdy si chybìjící dobu odpracoval. Bude-li potøebná doba pojištìní získána napø. 10. 1. 2015, rozhodné desetileté období bude stanoveno od 10. 1. 2005 do 9. 1. 2015.


Pøíklad 2: Obèan narozený 7. 11. 1969 byl uznán invalidním pro invaliditu I. stupnì se vznikem invalidity od 10. 6. 2014. Pojištìnec nezískal potøebnou dobu pojištìní (5 rokù v desetiletém období). Vzhledem k tomu, ¾e se jedná o obèana staršího 38 let, podmínka pro nárok na invalidní dùchod se bude pova¾ovat té¾ za splnìnou, jestli¾e bude získána doba pojištìní alespoò 10 rokù z posledních 20 let pøed vznikem invalidity. Pojištìnec v rozhodném období (10. 6. 1994 – 9. 6. 2014) získal 11 rokù a 120 dnù. V tomto pøípadì tudí¾ byla splnìna podmínka pro nárok a pøiznání výplaty invalidního dùchodu pojištìnci od 10. 6. 2014.


4. Invalidní dùchod je pøiznán natrvalo.
To je mylná domnìnka. Zdravotní stav zpravidla není nemìnný. V prùbìhu èasu mù¾e docházet k jeho zlepšení nebo naopak ke zhoršení. Z tohoto dùvodu posudkový lékaø pøi stanovení invalidity urèí také termín kontrolní lékaøské prohlídky. Provádí se obvykle v intervalu 1 - 3 roky na základì záva¾nosti zdravotního stavu. Podle výsledku kontrolní lékaøské prohlídky mù¾e dojít ke zmìnì invalidity na ni¾ší nebo vyšší stupeò èi posudkový závìr konstatuje, ¾e pokles pracovní schopnosti neodpovídá invaliditì.

Obèan také mù¾e po¾ádat o zmìnu stupnì invalidity, pokud se domnívá, ¾e se zmìnil jeho zdravotní stav. Výsledkem posouzení však mù¾e být i sní¾ení stupnì èi oduznání invalidity.


5. Invalidní dùchod je pøiznán automaticky, pokud je èlovìk rok na „nemocenské“.
Nikoliv. Øízení o pøiznání invalidního dùchodu se zahajuje výhradnì na ¾ádost obèana. Pokud se èlovìk domnívá, ¾e jeho zdravotní stav je dlouhodobì nepøíznivý a odpovídá invaliditì, má právo podat ¾ádost o invalidní dùchod. Tyto ¾ádosti sepisují OSSZ podle místa trvalého bydlištì ¾adatele. Za obèany, kteøí kvùli svému zdravotnímu stavu nemohou sami podat ¾ádost o dùchod, ji mohou podat jejich rodinní pøíslušníci. Potøebují k tomu písemný souhlas ¾adatele o invalidní dùchod a potvrzení ošetøujícího lékaøe.


6. Pokud èlovìk nesouhlasí se stanoveným stupnìm invalidity, nemá mo¾nost odvolání.
Ani toto tvrzení se nezakládá na pravdì. Proti samotnému posudku o uznání/neuznání stupnì invalidity sice není mo¾né podat samostatné odvolání, ale tento posudek je základním podkladem pro vydání rozhodnutí ve vìci ¾ádosti o invalidní dùchod. Teprve poté, kdy èlovìk obdr¾í rozhodnutí o invalidním dùchodu a nebude souhlasit, mù¾e proti nìmu podat tzv. námitky, a to do 30 dnù ode dne doruèení rozhodnutí.


7. Invalidní dùchod pøi dosa¾ení dùchodového vìku automaticky ÈSSZ pøepoèítává na starobní.
Není pravda. Pokud po¾ivatel invalidního dùchodu dosáhne dùchodového vìku a splní podmínku potøebné doby pojištìní, má mo¾nost prostøednictvím OSSZ podat ¾ádost o starobní dùchod. Jestli¾e vypoètený starobní dùchod bude vyšší ne¾ vyplácený invalidní, bude mu starobní dùchod pøiznán. V opaèném pøípadì obèanovi nále¾í nadále invalidní dùchod v pùvodní výši. Lidem, kteøí v období, kdy pobírají invalidní dùchod (týká se všech stupòù invalidity), dosáhnou 65 let vìku, výplata dùchodu nezaniká. ÈSSZ ho ze zákona automaticky transformuje na dùchod starobní. Výše dùchodu se touto zmìnou nemìní.


8. Ten, kdo pobírá invalidní dùchod, si nemù¾e pøivydìlat.
Ne. Lidé s pøiznaným invalidním dùchodem podle svých mo¾ností pracovat mohou. Pøedpisy o dùchodovém pojištìní neobsahují ¾ádné ustanovení, které by omezovalo výdìlkové mo¾nosti po¾ivatelù invalidních dùchodù. Po¾ivatelé všech tøí stupòù invalidních dùchodù tedy mohou vyu¾ít svùj zbývající pracovní potenciál a podle svých mo¾ností pracovat (neboli jsou v mo¾nostech výkonu zamìstnání omezeni svým nepøíznivým zdravotním stavem). Fakticky jsou výdìlkovì omezeni ti pojištìnci, kteøí s ohledem na svùj zdravotní stav nejsou schopni výdìleèné èinnosti ani za zcela mimoøádných podmínek. Tato skuteènost je v¾dy uvedena v rozhodnutí o invalidním dùchodu.

9. Pobírání invalidního dùchodu se zapoèítává do potøebné doby pojištìní pro nárok na starobní dùchod.
Ano, ale jen v zákonem stanoveném pøípadì, zále¾í toti¾ na stupni invalidního dùchodu. Pro nárok i výši starobního dùchodu se zapoèítává pouze doba pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì (døíve plného invalidního dùchodu). U lidí, kteøí pobírají (nebo v urèitém období ¾ivota pobírali) invalidní dùchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupnì (døíve tzv. èásteèný invalidní dùchod) právní úprava pøedpokládá, ¾e vyu¾ijí svùj zbývající pracovní potenciál a budou vykonávat práci, kterou jim jejich zdravotní stav umo¾ní. Pokud ale nevykonávají (nebo nevykonávali) èinnost zakládající úèast na pojištìní, samotné období pobírání tohoto dùchodu se do doby dùchodového pojištìní nepoèítá. To mù¾e negativnì ovlivnit budoucí nárok na øádný starobní dùchod nebo jeho výši.


10. Ošetøující lékaø doporuèuje pøiznání invalidního dùchodu a konstatuje vznik invalidity.
Není pravdou, ¾e ošetøující lékaø (odborný èi praktický) mù¾e potvrdit, ¾e jeho pacient splòuje kritéria pro pøiznání invalidního dùchodu z dùvodu nepøíznivého zdravotního stavu. Tuto kompetenci má jen posudkový lékaø OSSZ, který pøi posuzování zdravotního stavu vychází z výsledkù vyšetøení ošetøujícího lékaøe, odborného lékaøe a popø. z výsledku vlastního vyšetøení.


Více informací o podmínkách nároku na invalidní dùchod lze získat na webu ÈSSZ: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm, konkrétní situaci je vhodné øešit s OSSZ.


* * *


Výši invalidního dùchodu pozitivnì ovlivòuje tzv. dopoètená doba


Na invaliditu není nikdo pøipraven, bez ohledu na vìk. Lidé, kteøí se stanou invalidními pøedevším v mladém vìku kvùli úrazu èi vá¾né nemoci, se navíc èasto obávají, ¾e jejich dùchod bude velmi nízký, kdy¾ kvùli invaliditì staèili získat jen relativnì krátkou dobu dùchodového pojištìní. Zákon o dùchodovém pojištìní pamatuje na tyto situace tím, ¾e se do doby pojištìní pro výpoèet invalidního dùchodu zapoèítává i tzv. dopoètená doba. Ale pozor, toto pravidlo platí jen pro výpoèet dùchodu, u¾ neplatí pro vznik nároku na invalidní dùchod, kdy je tøeba splnit podmínku získat potøebnou dobu pojištìní.


Dopoètená doba v praxi znamená, ¾e se pøi výpoètu invalidního dùchodu zohledòuje nejen doba pojištìní získaná do vzniku invalidity, ale i doba od vzniku nároku na invalidní dùchod do dosa¾ení dùchodového vìku. Zjednodušenì øeèeno doba, kterou by hypoteticky mohl èlovìk získat, pokud by se nestal invalidním.

 

Pro úèely zjištìní dopoètené doby se pro mu¾e i ¾eny urèuje dùchodový vìk jednotnì - pova¾uje se za nìj dùchodový vìk stanovený pro ¾eny stejného data narození, které nevychovaly ¾ádné dítì. V úvahu se tedy nebere skuteèný dùchodový vìk ¾adatele. Zákon o dùchodovém pojištìní umo¾òuje dopoètenou dobu zapoèítat v plném rozsahu pøi splnìní urèitých podmínek, jde pøedevším o získání doby z èeského dùchodového pojištìní. Pokud nejsou zákonné podmínky splnìny, dopoètená doba se krátí.


Podmínky zápoètu dopoètené doby:
-  dopoètená doba se zapoèítává v plném rozsahu tehdy, je-li období od 18 let vìku pojištìnce do vzniku nároku na jeho invalidní dùchod kryto dobou èeského pojištìní, nebo vznikla-li invalidita následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání), pøípadnì vznikl–li tento nárok pøed 18. rokem vìku
-  dopoètená doba se té¾ zapoèítává v plném rozsahu, pokud doba, která není (v období od 18 let vìku pojištìnce do vzniku nároku na invalidní dùchod) kryta dobou èeského pojištìní, je kratší
- 1 roku (vznikla-li invalidita pøed 28. rokem vìku pojištìnce), nebo
- 2 let (vznikla-li invalidita pojištìnce od dosa¾ení vìku 28 let do 40. roku jeho vìku), nebo
- 3 let (vznikla-li invalidita od dosa¾ení vìku 40 let pojištìnce).


Nejsou-li splnìny výše uvedené podmínky pro to, aby byla dopoètená doba zapoèítána v plném rozsahu, tak se dopoètená doba krátí. A to v pomìru daném (v období od dosa¾ení vìku 18 let pojištìnce do vzniku nároku na jeho invalidní dùchod) délkou získané doby pojištìní k dobì, která v tomto období uplynula (tedy k poètu kalendáøních dní od dosa¾ení 18 let vìku do vzniku nároku na invalidní dùchod).


Pozor, dopoètená doba se nezapoèítá vùbec v pøípadech, kdy invalidita vznikla následkem úmyslného poškození zdraví, které si èlovìk zpùsobil nebo nechal zpùsobit, nebo pokud poškození zdraví vzniklo jako následek úmyslného trestného èinu zpùsobeného ¾adatelem o invalidní dùchod.


Výše invalidního dùchodu závisí na zjištìné (získané i dopoètené) dobì pojištìní, pøíjmech dosahovaných pøed vznikem invalidity a na uznaném stupni invalidity. Stejnì jako v pøípadì starobního dùchodu se do doby pojištìní pro výpoèet invalidního dùchodu zapoèítávají rovnì¾ tzv. náhradní doby pojištìní, jako napø. doba péèe o dítì nebo doba evidence na úøadu práce. Také invalidní dùchody se stejnì jako ostatní druhy dùchodových dávek valorizují.


Výše procentní výmìry invalidního dùchodu se stanoví procentní sazbou z výpoètového základu za ka¾dý celý rok doby pojištìní v závislosti na stupni invalidity. Výše procentní výmìry invalidního dùchodu èiní za ka¾dý celý rok doby pojištìní:
-  u invalidního dùchodu pro invaliditu prvního stupnì 0,5 % výpoètového základu,
-  u invalidního dùchodu pro invaliditu druhého stupnì 0,75 % výpoètového základu,
-  u invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì 1,5 % výpoètového základu.
Minimální výše procentní výmìry invalidního dùchodu stanovená zákonem èiní 770 Kè mìsíènì (platí pro všechny stupnì invalidity). Výše základní výmìry invalidního dùchodu je stejná pro všechny stupnì invalidního dùchodu a v roce 2015 èiní 2 400 Kè mìsíènì. To znamená, ¾e invalidní dùchod jakéhokoliv stupnì pøiznaný v roce 2015 nemù¾e být ni¾ší ne¾ 3 170 Kè.


Pøíklad 1
Pojištìnci narozenému 15. 6. 1976 vznikl od 1. 9. 2014 nárok na invalidní dùchod pro invaliditu tøetího stupnì. Celou dobu od dosa¾ení vìku 18 let do vzniku nároku na invalidní dùchod (od 15. 6. 1994 do 31. 8. 2014, tj. 7 383 dní) má pokrytou pojištìním. Dùchodového vìku pro nárok na starobní dùchod (66 rokù a 10 mìsícù) dosáhne 15. 4. 2043. Dopoètená doba, tedy doba od vzniku nároku na invalidní dùchod do dosa¾ení dùchodového vìku, tj. od 1. 9. 2014 do 14. 4. 2043 se rovnì¾ zapoèítává v plném rozsahu (èiní 10 453 dní). S dopoètenou dobou èiní celková doba pojištìní 17 836 dní, tj. 48 rokù a 316 dní. Výše procentní výmìry, jedná-li se o invaliditu tøetího stupnì, èiní 1,5 % výpoètového základu (mìsíènì) za ka¾dý celý rok pojištìní, tudí¾ 72 % (48 x1,5).


V rámci výpoètu dùchodu byl zjištìn osobní vymìøovací základ (dále OVZ) pojištìnce ve výši Kè 25 000. Výdìlky nebyly výraznì nadprùmìrné ani výraznì pod prùmìrem. Po redukci OVZ podle pravidel platných pro dùchody pøiznávané v roce 2014 byl stanoven výpoètový základ Kè 14 947. Z tohoto výpoètového základu èiní procentní výmìra invalidního dùchodu 10 762 (72 % z 14 947). Celková výše dùchodu tedy èiní 13 102 (procentní výmìra 10 762 Kè + základní výmìra 2 340 Kè). V roce 2015 se dùchod valorizoval a od ledna nále¾í ve výši Kè 13 335 (procentní výmìra 10 935 Kè + základní výmìra 2 400 Kè).

 

Pøíklad 2
V pøípadì, ¾e by tentý¾ pojištìnec mìl v období od dosa¾ení vìku 18 let do vzniku invalidity, tedy od 15. 6. 1994 do 31. 8. 2014 (7 383 dní) pokrytou pojištìním pouze dobu 10 let (3 650 dní), krátí se mu dopoètená doba (10 453 dní) pomìrem získané doby pojištìní (3 650 dní) k celkové dobì mezi dosa¾ením vìku 18 let a vznikem nároku na invalidní dùchod (7 383 dní).
Výpoèet: 10 453 x (3 650 : 7 383) = 5 167 dní, tj. 14 rokù a 57 dní. S dopoètenou dobou èiní celková doba pojištìní 8 817 dní (3650 + 5167), tj. 24 rokù a 57 dní. Z výpoètového základu Kè 14 947 èiní procentní výmìra invalidního dùchodu 36 % (1,5 x 24), tedy 5 381 Kè. Celková výše dùchodu tedy èiní Kè 7 721 (procentní výmìra Kè 5 381 + základní výmìra Kè 2 340). V roce 2015 se dùchod valorizoval a od ledna nále¾í ve výši Kè 7 868 (procentní výmìra 5 468 Kè + základní výmìra 2 400 Kè).

Pøi zmìnì stupnì invalidity se mìní výše procentní výmìry invalidního dùchodu, a to tak, ¾e se procentní výmìra ve výši, v jaké nále¾ela ke dni pøedcházejícímu dni zmìny stupnì invalidity, vynásobí stanoveným koeficientem, který je pøesnì urèen zákonem o dùchodovém pojištìní.


V konkrétní situaci poradí pracovníci okresní správy sociálního zabezpeèení, klientského centra pro dùchodové pojištìní pøi ústøedí Èeské správy sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle +420 257 062 860. Více informací o podmínkách nároku na invalidní dùchod a jeho výši lze získat na webu ÈSSZ: www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm.


Jana Buraòová, ÈSSZ



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma