Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kateøina,
zítra Artur.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vladimír Vondráèek: Chvála numer a cifer


Nejprve se musím omluvit všem našim jazykotepcùm, ¾e jsem v názvu tohoto fejetonku nepou¾il èeských slov – èíslo a èíslice. A jak se tak dívám na obrazovku, hned v úvodu jsem se dopustil dalších jazykových faux pas, proto¾e mému staøièkému poèítaèi se nelíbí ani jazykotepec, ani fejetonek. Obì tato slova mi toti¾ mrška poèítaè èervenì a vlnovkovitì podtrhl! A teï nakonec i tu vlnkovitost! Mne to však neodradí, nejsem urá¾livý, ve své šedivé hlavì mám naštìstí ještì jak¾ tak¾ fungující rovnì¾ šedé buòky mozkové, i kdy¾ si obèas myslím, ¾e mi lezou z vnitøku na povrch lebky. A tak si budu i nadále jednat, mluvit i psát podle svého nejlepšího vìdomí a svìdomí. Další omluva patøí všem, kteøí oèekávají, ¾e se nìco dozvìdí o numerologii, nebo ¾e ji budu dokonce chválit. Nebudu, právì naopak, a jsem rád, ¾e i šotek-opraváø má stejný názor jako já a opìt zavlnkoval, èemu¾ alespoò v duchu tleskám. Ale nyní u¾ vá¾nì k vìci.


Èíslo – numero, jako jeden za základních matematických pojmù si lidé vymysleli velmi sofistikovanì (ani¾ to slovo tehdy na úsvitì dìjin kdokoliv znal!), proto¾e pøi vzájemné komunikaci velmi brzy poznali, ¾e s pojmy málo a mnoho nevystaèí. A tak pøesnìji poèítat zaèali u¾ staøí Babyloòané a staøí Indové, co¾ vìtšina lidí asi neví. Ano, u¾ v Babylónské øíši znali nulu a mìli pro ni svùj znak a staøí Indové u¾ dokonce poèítali se zápornými èísly! K nám do Evropy se matematické objevy tìchto východních národù velmi pomalu dostávaly pøes Araby a¾ nìkdy poèátkem støedovìku a naše arabské èíslice vlastnì vznikly v Indii! Do té doby se v Evropì poèítalo velmi pracnì a nedokonale. Pro staré Øeky byla nejvìtším èíslem miriáda – našich dnešních 10 000 - a nuly se tehdy doslova báli! Staøí Øímané, neznajíce nuly, sice dokázali poèet jakýchkoliv pøedmìtù zapsat pomocí pouhých sedmi svých písmen - I, V, X, L, C, D a M -(1,5,10,50,100,500,1000), ale násobit moc neumìli. Pro zapamatování øímských èíslic máme docela hezkou mnemotechnickou pomùcku - Ivan Vedl Xénii Lesní Cestou Do Mìsta. A teï se podívejme na èíslo èísel.
Nula - dovezená do Evropy Araby - pøinesla nejvìtší revoluci do všech pøírodních vìd. Mo¾ná si ani plnì neuvìdomujeme, jak fantastickým èíslem je právì nula. Staèí jich pøidat nìkolik za jakoukoliv èíslici a rázem máme èíslo desetkrát, stokrát, tisíckrát atd. – vìtší. A samozøejmì i naopak, ve spojení s nicotnou desetinou èárkou dìlá na druhé stranì nula pravé divy pøi zmenšování èísla. To ale není vše. Málokdo asi ví, ¾e jakékoliv èíslo umocnìno na nultou se rovná jedné! Pravda, v praktickém ¾ivotì se tento fakt pøíliš èasto nevyu¾ije, ale vìdìt se to mù¾e, ¾e? Dále se mo¾ná zapomíná, ¾e nulou nemá cenu dìlit a hned vysvìtlím proè. Jestli¾e se na pøíklad jednièka vejde do desítky 10x a dvojka 5x, nula se do jakéhokoliv èísla vejde nekoneènìkrát! Nìkdy se i øíká, ¾e nulou dìlit je prostì zakázáno. I proto no¾ná na svých poèítaèový klávesnicích nenajdeme le¾atou osmièku, znaèku to pro nekoneèno. Nejen nula, ale i jednièka je èíslo zajímavé. Jestli¾e jednièky hezky sèítáme, docela pìknì nám výsledné èíslo pravidelnì roste, ale – jednièku mù¾eme jednièkou násobit kolikrát chceme a nedostaneme vìtší èíslo ne¾ 1, i kdybychom se rozkrájeli Prostì – jednièka a nula jsou cifry královské a jistì i proto si je vybrali matematici a poèítaèoví kouzelníci k vytvoøení soustavy, které se paradoxnì øíká dvojková, a která pomocí tìch jednièek a nul dovede vyjádøit jakékoliv numero!
A nyní se podívejme na jedno z nejzajímavìjších numer – èíslo Ludolfovo. Na pøelomu 16. a 17. století ho pracnì spoèítal nìmecký matematik Ludolf van Ceulem na 35 desetinných míst a má ho celé vytesáno i na svém náhrobku. Je to známé èíslo „pí“ a dostalo se dokonce i do anekdot o blondýnách, kdy¾ se jedna plavovláska domnívala, ¾e má nìco spoleèného se sexem!
Ve skuteènosti vypadá asi takto: 3,1415926535 8979323846 2643383279 50288 a bez nìj nelze vypoèítat nic kruhového, kulatého ani šišatého! Ve starovìku si matematici zjednodušili „pí“ na jednoduchý zlomek 22/7 (3,142857143), a pøedstavte si, ¾e do roku 2002 u¾ ho prodlou¾ili na více ne¾ 1200 miliard desetinných míst! Pro zájemce pak mám i radu, jak si Ludolfovo èíslo zapamatovat na devìt a¾ dvanáct desetinných míst. Staèí si zapamatovat následující øíkánky a spoèítat písmena v jednotlivých slovech:
Jak ó Bo¾e ó mocný pamatovat si takých cifer øad ?
Lín a kapr u hráze - prohlédli si rybáøe – udici mìl novou - jikrnáèi neuplavou !


I kdy¾ vím, ¾e s matematikou je bohu¾el na štíru velká vìtšina lidské populace, chtìl bych ještì alespoò krátce rozšíøit chválu numer a cifer na chválu celé matematiky. Podívejte se, jak dovede být i graficky krásná, tøeba v následujících pyramidách!

 

 


Neménì zajímavé jsou jistì i další pyramidy, kde dominují jednièky:
Pøátelé, kalkulaèky do rukou a provìøte to! Co tomu øíkáte, není to dokonalé? V¾dy» snad lahùdkou je i pouhé klepání tìchto numer na klávesnici. A samozøejmì podobných krásných èíselných pyramidy by se dalo vytvoøit více.
Doufám, ¾e jsem milé ètenáøe pøesvìdèil, ¾e numera i cifry si náš obdiv i naši chválu plnì zasluhují. A èím bych mìl definitivnì zakonèit? Nejlépe tím, ¾e mi snad u¾ v pøedškolním vìku øíkali, buï ¾e jsem pìkné kvítko, anebo pìkné èíslo èi numero! Ví nìkdo, zda se podobná eufemisticky biologická a matematická pøirovnání pou¾ívají i v jiných koutech naší modré planety! Termín - enfant terrible – preventivnì odmítám!


* * *
Originální ilustrace © František Kratochvíl

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 14.07.2013  05:51
 Datum
Jméno
Téma
 14.07.  05:51 Bobo :-)))
 13.07.  10:37 Von
 13.07.  06:24 Bobo :-)))
 12.07.  17:49 Vesuvanka
 12.07.  16:17 Karla I.
 12.07.  13:14 emach
 12.07.  12:28 ferbl
 12.07.  10:42 imra
 12.07.  07:44 Blanka B.
 12.07.  07:27 LenkaP
 12.07.  07:12 venca