Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Artur,
zítra Xenie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Navštívil Alois Jirásek Jiráskovo divadlo?


Ano, jen¾e se o tom vùbec neví, a tak radìji poslouchejme letošního èilého jedenadevadesátníka Rychnováka Zbyška Støedu, pùvodem z Hronova, syna Quida Støedy. Onen Quido, který pracoval jako úèetní v Hronovì, se stal v roce1924 èirou náhodu jednatelem místního spolku divadelních ochotníkù. Spolku, zalo¾eného 1826, který míval v Hronovì velkou tradici a i velkou èlenskou základnu a jeho¾ èlenem býval v mládí i Alois Jirásek.


Jak to bylo, ¾e jednatelem se stal náhodou?
Po 1. svìtové válce pro¾íval spolek velkou krizi a stalo se, ¾e otec potkal dva rozèilené pøátele – Julia Štelziga a Františka Labíka. Ti mu sdìlili, ¾e spolek se rozpadl, a proto¾e tatínkova sestra Klára Støedová byla jednatelkou, pøedali mu spolkové knihy. Tehdy ještì nemìl ochotníky vùbec rád u¾ proto, ¾e celá rodina z obou stran byl samý komediant. Ctil však tradici divadla v Hronovì a spolu s místním obchodníkem panem Šefelínem se mu podaøilo spolek obnovit. Stal se pak, jak øíkal, bez velkých zkušeností èlenem výboru a jednatelem byl a¾ do roku 1948, kdy byl vylouèen z tohoto spolku vylouèen.


Kdy vznikl nápad na postavení divadla v Hronovì?
Myšlenka postavit dùstojný divadelní stánek vznikla po oslavách 70. narozenin Aloise Jiráska – to bylo 1921 – a úspìšném provedení jeho hry Otec v hronovském pøírodním divadle pod Homolkou. Nadšení bylo velké a 29 hronovských obèanù tehdy ustavilo komitét, ¾e budou výstavbu podporovat. Bylo zalo¾eno „Dru¾stvo pro postavení divadla“ a 28. øíjna 1928 za úèasti Mistra Jiráska byl polo¾en základní kámen, co¾ se stalo pod patronací ministra školství a mìstské rady Hronova. Tam také pøi poklepu na základní kámen pronesl Alois Jirásek onu památnou vìtu „A dílo toto budi¾ po¾ehnané“. Vy to znáte z pamìtní fotografie Mistra pøi poklepu, no a já tam taky byl. Jestli to chcete vìdìt, tak jako vlèe.


 

A Jiráskovo divadlo se pak po dostavbì otevíralo 28. øíjna 1930.
To ano, stalo se tak za úèasti pøedstavitelù ministerstva školství, rady dr. Šimáka, dále protektorù poslancù Tomáška, dr. Kramáøe, dr. Preise, Hrubého, generálù Krejèího a Medka, spisovatele Kvapila, dr. Baxy, bratøí Bartoòových a mìstské rady. Mistr Jirásek se ale otevøení nedo¾il, zemøel 12. bøezna 1930 a do Hronova byla pak slavnostnì pøevezena jeho urna.


Pøesto Jirásek to divadlo navštívil …
Poslouchal jste dobøe, co jsem letmo zmínil u¾ døív. Jiráskova naprosto náhodná návštìva tohoto divadla se udála na podzim 1929, byl jsem u toho, tak podávám svìdectví: Na jeho staveništi stáli èlenové spolku lékaø Stanislav Kudrnáè, Jarka Štelzig, mùj otec, a jak jsem u¾ øekl, i já. Kolem zrovna projí¾dìlo auto s Aloisem Jiráskem, doktor Kudrnáè je zastavil a pozval Mistra na staveništì. Tehdy ji¾ špatnì chodící spisovatel z auta ochotnì vystoupil a za pomoci Jiráskova osobního šoféra Klugara a pana doktora Kudrnáèe vystoupil Mistr po schodech na plochu jevištì. Na rampì jevištì pozornì - s rukou u ucha - vyslechl výklad o postupu výstavby, velikosti hledištì i umístìní jeho èestné ló¾e - to vèetnì WC. Prohlídkou byl velice potìšen a se všemi se srdeènì pozdravil s tím, ¾e zítra odjí¾dí jako ka¾doroènì na zimu do Prahy. My u¾ víme, ¾e naposledy.


Mì zajímá osobnost pana doktora nejen proto, ¾e Rudolf Kudrnáè byl potomkem ochotníka, o kterém Jirásek píše v kronice U nás.
Pamatujete si dobøe a vím, na co nará¾íte. Rudolf Kudrnáè byl nejen pøíbuzný JUDr. Èeòka Langera, starosty Vašeho Rychnova nad Knì¾nou, ale on vystudoval tamní gymnázium a byl na jaøe 1914, i kdy¾ špatnì zpíval, jedním ze zakladatelù Kocourkovských uèitelù, kteøí vznikli právì v Rychnovì.


P. S. Tak mì napadá vyprávìní Jindøišky Smetanové o starém pánovi, který chodil s doprovodem po Malé Stranì, a pøesto¾e byl u¾ témìø slepý, sna¾il se být u¾iteèný tím, ¾e doma sekal døevìné tøísky na podpal a rozdával je svázané v drobných otýpkách svým pøátelùm. Byl to Josef Fanta (1856-1954), profesor ÈVUT. Jindøiška Smetanová tehdy sobì vlastním zpùsobem to komentovala: „To je pán, který postavil Wilsonovo nádra¾í. Mì to udivilo, nemohla jsem zkrátka pochopit, ¾e nìkdo mù¾e být starší ne¾ Wilsonovo nádra¾í.“ No a Zbyšek Støeda se narodil 9. srpna 1919, jako sedmiletý vítal v èervenci 1926 prezidenta Masaryka v Hronovì. A ¾e byl o pìt rokù starší ne¾ jeho kamarád Jiøí Šlitr, nemluvì o tom, ¾e spolu ly¾aøili. Jeho kamarádem a taky hronovským vlèetem byl i Luboš Kaválek, redaktor Svobodné Evropy, to u¾ jsem øekl dost.

Josef Krám

 

Další èlánky autora:
Já chci také hvìzdu
Zmiják
Políbila ji múza
Pium falsum
Byl Ferda Mravenc v Rychnovì?
Rozhovor s Luborem Boøkem
Unikátní nález
O Rychnovácích, co unesli váleènou loï
Bezruký Frantík 
Nejen o kristiánce
Padna na Jelenu
Rychnov není v Rusku
K narozeninám Lubora Boøka
Za Jiøím Šlitrem
Být profík se vyplatí
Jsem pohyblivý jako veška
Katovna v pustém lese
Hoøeòák z Lázní Bìlohrad
Hrabalení aneb Blecha z Rychnova
Muzeum hraèek
Interview over sea
O Jiøím Šlitrovi a garmošce
O støele Littlejohn
Co se musí stát?
Profesor s hlavou Hadrem ovázanou
Ohlédnutí za 35. folklorními slavnostmi pod Zvièinou
Èrven druhý
Pod fùrou hnoje do Ameriky
Proè máme Dobrovského
Jetti v Rychnovì
Jetti v hrobì
Zamyšlení pøed pamìtní deskou
Zámek Kinských
V Galerii P
Za šlápotami do Varnsdorfu
Teze o Václavu Hankovi
Hokejka legendárního mu¾stva
Nad èlánkem v novinách
Muzeum stabilních motorù
Rodák ze Studence
To se "vr"
Na kus øeèi se starostkou
Na kus øeèi s gemologem
Franiišek Hák, zapomenutý olympionik
Za potomkem èeských pobìlohorských exulantù
Z Rychnova pøes Klatovy do Hronova
Socha domu
Stalin v èeských Versailles
Památník Edvarda Beneše
Ve skanzenu støedovìké vesnice
Muzeum hraèek
Kvìtinový zámek
Traktory do zámku

 

 

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 04.08.2010  17:59
 Datum
Jméno
Téma
 04.08.  17:59 venca
 03.08.  15:03 Kopøiva.
 03.08.  07:30 VlastaV