Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Xenie,
zítra René.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

I pokojové kvìtiny pro¾ívají jaro

Zima byla pro na¹e pokojové kvìtinky stejnì dlouhá a tuhá jako pro nás. Rostliny jsou v tomto období vegetaèního klidu vystaveny zvý¹enému riziku, které vyplývá z chladu nebo naopak pomìrnì vysokých teplot a suchého vzduchu zpùsobeného ústøedním topením. K tomu se pøidávají dal¹í rizikové faktory jako prùvan a pøelití, pøípadnì ¹kùdci èi rùzné choroby. Nezbude nám zøejmì nic jiného ne¾ se smíøit s tím, ¾e v bytì s ústøedním topením rostliny pøes zimu pouze pøe¾ívají a také se tì¹í na zaèátek jara. Nebojte se, i kdyby jste jaro nezaznamenali, kvìtiny vám ho pøipomenou. Zaèátek jara vám zaènou rostliny hlásit novými pøírùstky a nasazováním na kvìt. A právì toto období je dùle¾ité pro jejich dal¹í vývoj bìhem roku. Tak¾e pojïme jim vìnovat patøiènou péèi. 

Základem zvý¹ené péèe je zvý¹ená zálivka a vý¾iva. Jakmile zaènou rostliny nasazovat na rùst, je potøeba je vydatnìji zalévat. Jak se prodlu¾uje doba denního svìtla, jsou rostliny i pøes den více aktivnìj¹í, s èím¾ souvisí i fakt, ¾e odpaøují z listù více vláhy. O to vìt¹í jsou pak jejich nároky na zálivku. Pøesto musíme stále dávat pozor, abychom rostliny nepøelili, mno¾ství dodané vláhy zvy¹uje pomalu a postupnì. Pokojové rostliny jsou velice náchylné na jarní pøelití, proto¾e náhlé zmìny teplot a chladné poèasí mù¾e rostliny znovu vrátit do stavu klidu a sní¾it tak jejich potøebu vláhy. V chladné pùdì zaènou rostlinì uhnívat koøeny. Rostliny mù¾eme také pøelít, pokud je zaléváme pøíli¹ èasto, tak, ¾e koøeny je¹tì nevstøebaly ve¹kerou vláhu. Obecnì bychom se pøi zalévání mìli øídit pravidlem, ¾e pøed dal¹ím pøísunem vláhy by mìl koøenový bal vyschnout, ale ne pøeschnout. Výjimkou jsou v tomto pøípadì napø. kapradiny a azalky, které by mìly mít koøenový bal stále vlhký.

Chceme-li se tedy na jaøe radovat z intenzivních pøírùstkù na¹ich kvìtin, mìli bychom jim dopøát také pravidelné doplòování vý¾ivy. Pro pøihnojování v tomto období platí opìt jedno obecné pravidlo, které mù¾eme aplikovat na vìt¹inu pokojových rostlin. Na zaèátku jara dodáváme rostlinám v¾dy men¹í dávky hnojiva, ne¾ jaké budou potøebovat pozdìji, na vrcholu vegetaèního období. Pøíli¹né hnojení toti¾ podporuje bujný rùst rostliny, který je na úkor nasazování kvìtù. Navíc, pøíli¹ velká koncentrace hnojiva mù¾e po¹kodit také koøenový systém rostliny. Pøi hnojení tekutým hnojivem pou¾íváme v prvních týdnech jen velmi slabý roztok (tøetinu a¾ polovinu mno¾ství doporuèeného v návodu). Dùle¾ité je také rostlinu nepøihnojovat, kdy¾ je zemina suchá, abychom nespálili koøenový systém rostliny. Hnojení bychom mìli také z vý¹e uvedených dùvodù vynechat ¹est a¾ osm týdnù po pøesazení, proto¾e èerstvá zemina obsahuje dostateèné mno¾ství ¾ivin. A jak èasto máme rostliny pøihnojovat? To zále¾í na typu rostlin. Ty, které mají vytvoøit hodnì nových listù (bøeè»an), jednou za týden a¾ za dva týdny, naopak ty, které mají ménì listù (dracena), potøebují pøihnojení pouze jednou za tøi a¾ ètyøi týdny. Také zále¾í na typu hnojiva.

V období na zaèátku jara je¹tì rostliny nepøesazujeme. Na zaèátku jara bychom rostlinu mohli vytrhnout ze zimního odpoèinku a zvý¹enou vý¾ivou a zálivkou ji doslova pøivodit ¹ok. Radìji s pøesazováním poèkáme na pøíznivìj¹í období na konci jara, kdy si rostlina sama zvý¹enými pøírùstky øekne o intenzivnìj¹í péèi. V jarním období zvý¹eného rùstu také rostliny tvarujeme èi jinak usmìròujeme jejich rùst. Pokud tuto fázi zanedbáme, mù¾e se snadno stát, ¾e v pozdìj¹ím období budou na¹e rostliny ji¾ ponìkud "nezvladatelné". Sestøihu se nemusíme bát, rostliny zhoustnou a nebudou ji¾ vytáhlé a nevzhledné.

Nejen domácnost, ale i rostliny si na zaèátku jara zaslou¾í poøádný "úklid". Prach nashromá¾dìný na listech pùsobí nejen nevzhlednì, ale pøedev¹ím znemo¾òuje listùm dýchat a proto jej odstraníme. Mìli bychom se v¹ak vyvarovat pou¾ívání olejových èistících prostøedkù na kvìtiny, proto¾e ty mohou na jemnìj¹ích listech zpùsobit více ¹kody ne¾ u¾itku. Mastnota ucpe listùm póry a rostlina nemù¾e dýchat. Rostlinám nejlépe prospìje lehké osprchování vla¾nou vodou, pøípadnì je vyneste na balkon na jarní de¹tík.  Fialky a rostliny s ochmýøenými listy nesprchujte, rostliny si od prachu pomohou samy a zbyteènì bychom je vystavovali riziku plísní a hnilob z nadmìrného vlhka.

Na jaøe se zaèínají probouzet k ¾ivotu také ¹kùdci. Právì v období vývoje nových listù a kvìtù jsou rostliny velmi choulostivé. Mnozí ¹kùdci na rostlinách pøezimují, ale napø. èervci a svilu¹ky jsou èilí po celý rok. Zamoøení hmyzem tak mù¾e na rostlinách rychle propuknout v pomìrnì krátkém èase napáchat obrovské ¹kody. Proto bychom mìli na¹e pokojové rostliny pravidelnì prohlí¾et. M¹ice najdeme pøedev¹ím na nových výhoncích a kvìtových pucích, svilu¹ka se pøisává na spodní stranu listù. Nìkteøí z èervcù bývají na spodní stranì listù, jiní zase na stoncích a ¾ilkách listù. Jakmile nìkterý z hmyzu objevíte, nebojte se razantnì zasáhnout i s pou¾itím pesticidu. S jarem se probouzí také svìt plísní a bakterií. Nìkteré nemoci jako ¹edá plíseò a nìkteré hniloby koøenù jsou výraznìj¹í právì bìhem zimního období a v èasném jaru. Nejúèinnìj¹ím bojem proti ¹kùdcùm i nemocím je pozorná péèe o pokojové rostliny. Identifikace po¹kození v co nejrannìj¹ím stádiu je v¾dy základem dobrého odstranìní choroby.

Pøeji vám krásné potì¹ení s kvìtinkami.

Jana Mareèková



Komentáøe
Poslední komentáø: 06.04.2005  08:09
 Datum
Jméno
Téma
 06.04.  08:09 Marcela. rady