Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

 

 

aneb pokraèování seriálu z herbáøe mé babièky, která jej velmi vyu¾ívala, proto¾e snad nebylo nemoci, na kterou by neznala bylinku. Sama je sbírala, sušila – tak to mám uchováno v pamìti a vzpomínám, jak u ní bylo v¾dy všechno tìmito bylinkami provonìno. Bylináø slou¾í jen pro pøipomenutí nìkterých z mnoha bylinek a hlavnì slou¾í k tomu, abychom si o bylinkách vymìnili své zkušenosti a názory s jejích pou¾íváním.


Co praví herbáø k pøípravì bylin


Nálev – jest tekutina, kterou získáme krátkým povaøením nebo jen spaøením byliny ve vaøící vodì.


Odvar – do vaøící vody vhodíme urèitì mno¾ství léèivé byliny, ze které chceme pøipravit odvar a necháme delší dobu povaøiti. Pak se nechají pod poklièkou ustáti.


Macerace – rostliny necháme delší èas vyluhovati ve studené vodì, obvykle z bylin, které obsahují slizy, jako je napøíklad proskurníkový koøen èi lnìné semínko. Rostlina se nechá ponoøená ve studené vodì ustáti. Je tøeba dodr¾ovati úzkostlivì hygienu!


Sirup – získáme, kdy¾ necháme rozpustit teplou nebo studenou cestou 180 g cukru ve 100 g vody a pøidáme urèité mno¾ství bylinek.


Prášek – utluèené nebo jemnì umleté suché rostliny, plody, semena nebo koøeny.


Lihový výta¾ek – tekutina, kterou získáme delším vyluhováním èerstvých pupenù stromù a bylin v potøebném mno¾ství lihu tzv. gemmoterapeutikum – èili lihoglycerínový výta¾ek.


Jaro je pravým èasem pro vnitøní oèistu tìla. Organismus ji po dlouhé zimì potøebuje. Jarní pøíroda také nabízí èerstvé zelené poklady, které za¾enou jarní únavu...

 

Kdo má léèivé byliny rád, tomu u¾ v bøeznu zaèínaly ¾nì. Právì pøed rozkvìtem byla napøíklad doba sbìru koøene pampelišky a v bøeznu se také sbírají i koøeny kostivalu. Ani podbìl u¾ v bøeznu není nijak ojedinìlý.
 

Na jaøe nabízejí louky recept na detoxikaci jako na dlani. Staèí, kdy¾ sesbíráte èerstvé výhonky léèivých rostlin, které jsou nabité vitamíny, minerály, enzymy a chlorofylem, který proèiš»uje nejen dech, ale celé tìlo.
Kromì pampelišky mù¾ete sbírat i kopøivu, je¾ je základní bylinou tradièních jarních oèistných kùr s všestrannými schopnostmi. Pøidejte také trochu listù øebøíèku, je¾ podporují metabolismus, sladkého posilujícího jetele, nahoøklého rdesna èi kyselého š»ovíku. Èerstvé listy jsou dobré do salátù i pro osvì¾ující jarní nálev.

 

 

Nápoj plný síly
Hrst mladých lístkù opláchnìte, rozmixujte s vodou a pøelijte do nekovové nádoby, aby úèinné látky nebyly s kovem ve styku déle, ne¾ je nezbytnì nutné.
Smìs mù¾ete nechat ještì ètvrt hodinky ustát a poté pøecedit.  Listy kopøiv mù¾ete pøedem pomaèkat a propláchnout teplou vodou, aby ¾ahavá kyselina mravenèí, obsa¾ená v køehounkých chlupech na povrchu listu, odtekla.  Dopøejte si šálek zeleného nápoje z kopøiv tøikrát dennì.


Bylinková kúra
Pro jarní oèistu organismu jsou vhodné také máta, bazalka ale i další. Nesmíme ale zapomenout i na èesnek, který je významný pro své léèivé, antibakteriální a antivirové úèinky. Do jídelníèku se doporuèuje také zaøadit rozmarýn, zázvor, šalvìj i tymián.


Pøíjemné i velmi prospìšné jsou bylinkové koupele. Rozmarýna, máta, pøeslièka èi oregano za¾enou jarní únavu. Obsah silnìjšího nálevu vlijte do vany. Pou¾ít mù¾ete i plátìný sáèek se sušenými bylinkami, který vlo¾íte pod proud horké vody. Voda by mìla být pøíjemnì teplá a relaxace v ní trvat pøibli¾nì ètvrt hodiny.

 

Dobøe vám také udìlá ple»ová maska a budete opravdu krásné:
Sušené byliny (bøezové listy, tymián, pøeslièka) pøelijte vaøící vodou a nechte spaøit asi 20 minut. Pøipravte si kousky bavlnìné látky, které støídavì namáèejte v teplém nálevu a pøikládejte støídavì na oblièej (cca 15 min.) Úplnì ideální je pøi tom le¾et ve vanì. Do vody si nezapomeòte pøidat také bylinky, nejlépe s pøeslièkou.


A u¾ je zde jedna z prvních jarních bylinek


PODBÌL OBECNÝ

Jména lidová: zajeèí lupen, podkovka, babuška, koòské kopyto, podbìlice

Doba kvìtu: bøezen – duben

Upotøebitelná èást: kvìty a listy

Doba sbìru: bøezen – duben


U¾ívá se pro utišení kašle a uvolnìní hlenu, pøi zahlenìní prùdušek, katarech cest dýchacích (ne na zaèátku, a¾ teprve, kdy¾ se zaènou ukazovat výmìšky). Pro své posilující vlastnosti se doporuèuje pro rekonvalescenci po chøipce.


Pøíštì: Jak se bylinky sbírají a suší. Také si povíme nìco o léèivé síle stromù…

Miluše Daòková
Ilustrace: práce kurzistù

Další díly bylináøù



Komentáøe
Poslední komentáø: 29.04.2010  12:32
 Datum
Jméno
Téma
 29.04.  12:32 venca
 29.04.  05:50 Bobo :-)))
 28.04.  20:28 Ludmila
 28.04.  17:43 Milu¹e
 28.04.  16:01 JanaS
 28.04.  15:26 Franta
 28.04.  14:34 Danuna
 28.04.  13:09 NaïaD
 28.04.  10:29 Igor
 28.04.  09:05 Miluna
 28.04.  08:50 Dita
 28.04.  08:14 Pavel
 28.04.  07:51 Lenka
 28.04.  07:43 KarlaA