Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Bez spánku ¾ít nejde 

 

Poz. redakce:
Dagmar Dvoøáèková   publikuje na  SeniorTipu. Pracuje jako odborný asistent na Jihoèeské univerzitì v Èeských Budìjovicích a zároveò má dlouholetou praxi jako zdravotní sestra a jako sociální pracovnice v domovì pro seniory. Zabývá se problematikou seniorù a pùsobí jako externí supervizor v zaøízeních poskytujících sociální péèi rùzným cílovým skupinám (dìti, dospìlí, senioøi) . 

 

Pokraèujeme tedy tématickými  èlánky. Vìøíme, ¾e vás zaujmou, a ¾e najdeme také okruhy témat ke spoleèné diskusi.  V oddílu diskuse je k tématickým èlánkùm zalo¾ena diskuse. Budeme rádi, kdy¾ se do ní aktivnì zapojíte a dáte najevo, ¾e vás téma zajímá, podìlíte se s problémy, které se vás týkají, jejich øešením, ale také se zkušenostmi, pøípadnì se pøipojíte s dalšími názory.  

 

 

Spánek je základní lidskou potøebou, univerzální projev spoleèný všem bytostem. Je nedílnou souèástí našeho ¾ivota - od prenatálního období a¾ do smrti. Pro nìkoho je samozøejmostí, pro jiného velkým problémem. Spánkem trávíme takøka tøetinu ¾ivota a bez spánku ¾ít nelze. Proè vlastnì spíme? Na tuto otázku nemají vìdci dosud uspokojivou odpovìï. Nejèastìji se soudí, ¾e spánek zajiš»uje odpoèinek a uchovávání zásob energie. V posledních letech se ukazuje, ¾e se ve spánku uspoøádávají informace získané bìhem bdìní. Normální spánek má význam také napøíklad pro zdravý rùst organismu, regeneraci tkání a hojení, reguluje imunitní funkce. Dostateèný a kvalitní spánek je dùle¾itý pro dobré zdraví, pøimìøenou náladu a výkonnost.

 

Spánek a stáøí
Ve stáøí dochází k tomu, ¾e spánek neprobíhá vcelku, ale bývá pøerušovaný, napø. èastými tìlovými pohyby, které vedou ke krátkým probuzením. Na druhou stranu však totální spánková perioda – doba od prvního usnutí k poslednímu rannímu probuzení - je ve stáøí prùmìrnì delší ne¾ ve støedním vìku z dùvodu èastého noèního probuzení. Starší lidé stráví v posteli více èasu ne¾ mladší. S vyšším vìkem se prodlu¾uje doba usínání (toto je však znaènì individuální). Vyšší vìk sám o sobì vede nejen ke zkrácení noèního spánku, ale i k porušení jeho celistvosti. Dochází k èastìjším probuzením, zpùsobených nejèastìji nucením na moèení, dechovými potí¾emi, bolestí, syndromem neklidných nohou a dalšími tìlesnými potí¾emi. Potøeba spánku bìhem noci mírnì klesá, ale zároveò denní spánek se u seniorù stává témìø pravidlem (tj. celková doba spánku zùstává pøibli¾nì stejná).

 

Zmìna prostøedí a spánek
Vzhledem k tomu, ¾e prostøedí ovlivòuje spánek zásadním zpùsobem, dochází podstatnì èastìji k poruchám spánku u osob institucionalizovaných, (¾ijících v domovech pro seniory, nemocnicích, ústavech sociální péèe), ne¾ u lidí ¾ijících ve svém vlastním prostøedí. Senioøi, kteøí pøecházejí do institucí, jsou nuceni pøizpùsobit spánkový rytmus re¾imu zaøízení. Vzhledem k re¾imu nemocnièního zaøízení je spánek rušen hlukem, ztrátou soukromí, kvalitou lù¾ek, podáváním medikace bìhem noci nemocnému samotnému i spolupacientùm na pokoji. Po propuštìní mù¾e následovat problém v podobì návyku na hypnotika, kterými byly øešeny poruchy spánku v zaøízení.


Poruchy spánku

Poruchy spánku vìtšinou dìlíme na: nespavost (insomnie), zvýšenou spavost (hypersomnie).
Nespavost se projevuje tìmito pøíznaky:
• obtí¾né usínání (neschopnost navodit spánek déle ne¾ 30 minut po ulehnutí)
• èasté probouzení (neschopnost udr¾et spánek a nemo¾nost usnout déle ne¾ za 30 min. po probuzení)
• èasné probouzení (probuzení døíve ne¾ 30 min pøed plánovaným probuzením)
• spánek je neosvì¾ující, nekvalitní a bìhem dne se objevuje alespoò jeden z následujících pøíznakù: únava, poruchy soustøedìní a pamìti, poruchy nálady, podrá¾dìnost, narušení mezilidských vztahù, špatná docházka, denní spavost, úbytek energie, sní¾ená motivace a prùbojnost, náchylnost k chybám a nehodám (v práci a øízení), psychické napìtí, bolest hlavy, za¾ívací obtí¾e a strach z dalšího nevyspání se.

 

Následky nespavosti:
• únava a podrá¾dìnost
• nesoustøedìnost
• denní poklimbávání
• pøecitlivìlost na nespavost


Hypersomnie - nadmìrná denní spavost
Tento typ onemocnìní charakterizován nekontrolovaným usínáním v prùbìhu dne, a to za jakékoliv situace.
Nadmìrná denní spavost pøedstavuje výrazný handicap spoleèenského ¾ivota, omezuje pracovní výkonnost, vyu¾ití volného èasu i partnerské vztahy, a pøedstavuje proto záva¾ný spoleèenský problém.

 
Nadmìrnou denní spavostí trpí v lehèí formì 15–20 % populace, pro 4–6 % obyvatel pøedstavuje udr¾ení pozornosti a bdìlosti záva¾ný problém. Ve srovnání s insomnií pøedstavuje vzácnìjší formu poruch spánku, kterým ještì donedávna nebyla vìnována patøièná pozornost. A to i pøesto, ¾e nadmìrné poruchy spánku byly historicky popsány døíve ne¾ nespavost.

 
Pøíznaky nadmìrné denní spavosti:
• nekontrolované nutkavé záchvaty spánku
• tyto stavy trvají zpravidla pouze nìkolik minut a dotyèný se poté probouzí plnì svì¾í
• k záchvatùm dochází v situacích, které má zdravý èlovìk vìtšinou plnì pod kontrolou (napø. v prùbìhu hovoru, zastavení autem pøed køi¾ovatkou apod.)
• délka noèního spánku u lidí posti¾ených nadmìrnou denní spavostí není vìtšinou ovlivnìna

 


Následky hypersomnie:
• sní¾ení kvality ¾ivota
• v dùsledku sní¾ené bdìlosti se vyskytují obtí¾e v zamìstnání a rodinì
• èastìjší automobilová nehodovost
• pracovní i mimopracovní úrazy

 


Léèba nespavosti
V léèbì nespavosti je všeobecnì upøednostòován systém opatøení nefarmakologických, k medikamentóznímu ovlivnìní nespavosti pøistupujeme a¾ pøi neúspìchu metod nefarmakologických.

 

Desatero spánkové hygieny
Jako první (a co mù¾eme udìlat sami) je tøeba zaèít dodr¾ovat tzv. desatero spánkové hygieny


1. Od pozdního odpoledne (4–6 hodin pøed usnutím) nepijte kávu, èerný èi zelený èaj, kolu nebo rùzné energetické nápoje a omezte jejich po¾ívání bìhem dne. Pùsobí povzbudivì a ruší spánek.
2. Vynechejte veèer tì¾ká jídla a poslední pokrm zaøaïte 3–4 hodiny pøed ulehnutím.
3. Lehká procházka po veèeøi mù¾e zlepšit Váš spánek. Naopak cvièení 3–4 hodiny pøed ulehnutím ji¾ mù¾e Váš spánek narušit.
4. Po veèeøi ji¾ neøešte dùle¾itá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se sna¾te pøíjemnou èinností zbavit stresu a pøipravit se na spánek.
5. Nepijte veèer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
6. Nekuøte, zvláštì ne pøed usnutím a v dobì noèního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
7. Postel i lo¾nici u¾ívejte pouze ke spánku a pohlavnímu ¾ivotu (odstraòte z lo¾nice televizi, v posteli nejezte, neètìte si a pøes den ani neodpoèívejte).
8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a svìtlo a zajistìte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20º C).
9. Uléhejte a vstávejte ka¾dý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
10. Omezte pobyt v posteli na nezbytnì nutnou dobu. V posteli se zbyteènì nepøevalujte, postel neslou¾í k pøemýšlení.
U déle trvající poruchy spánku je nutno v¾dy navštívit lékaøe. Je nezbytné toti¾ vylouèit jiná onemocnìní, je¾ vedou k nespavosti.
Farmakologická léèba nespavosti:
Hypnotika - nejpou¾ívanìjší skupinou léèiv pro poruchy spánku
• Barbituráty – v souèasnosti se pro mno¾ství ne¾ádoucích úèinkù a mo¾nost návyku nepou¾ívají
• Benzodiazepinové deriváty – kromì efektu hypnotického mají i úèinek antianxiózní, antikonvulzivní a myorelaxaèní. Mezi ne¾ádoucí úèinky patøí návykovost, mohou zhoršovat kognitivní funkce, kvalitativní úroveò vìdomí a riziko pádù.
• Nebenzodiazepinová hypnotika – ovlivòují spánek, ale neovlivòují úzkost, svalový tonus ani køeèový práh. Mají minimální riziko návykovosti, nenarušují kognitivní funkce (pozornost, pamì», psychomotoriku).

 

Neuroleptika – pou¾ívají se u seniorù s organickým mozkovým posti¾ením, pøedevším trpících demencí a dále pøi výskytu delirií.

 

Antidepresiva – podávají se u seniorù, u kterých jsou poruchy spánku spojené s depresivní symptomatologií.


Antihistaminika – vyu¾ívají se k navození a prohloubení spánku pomocí sedace zpùsobené blokádou histaminových receptorù. Nevýhodou jsou ne¾ádoucí úèinky – hypotenze s nebezpeèím ortostatických pádù, retence moèi, zmatenost.

 

 

Závìr:
Nespavost je pova¾ována za urèitou daò stárnutí. V populaci je podceòována a vìnuje se jí málo pozornosti. Neléèená nespavost nejenom ¾e sni¾uje kvalitu ¾ivota, ale také zvyšuje riziko vzniku záva¾ných komplikací. Pro èlovìka, kterého trápí nespavost, je klíèové najít lékaøe, který problémy se spánkem nebagatelizuje. Takové podcenìní mù¾e mít podobu vìty: ,,To víte, dneska špatnì spí ka¾dý, to musíte nìjak pøemoci“. Druhým extrémem mù¾e být lékaø, který napíše pøedpis na hypnotikum, ani¾ by se nìjak podrobnìji zajímal o charakter pacientových potí¾í. Bez dostateèného spánku jsou porušené naše schopnosti pøizpùsobovat se a hùøe zvládáme i bì¾né denní starosti a situace. Spánek je od odpradávna pova¾ován za nìco mimoøádnì dùle¾itého. Dodnes se øíká se „vyspíme se na to“, „ráno je moudøejší veèera“. Mnozí také vìøíme, ¾e ve spánku nás mù¾e ledacos dobrého napadnout. Je známé rèení, ¾e spravedliví lidé spí dobøe, proto¾e nic, co by plašilo spánek od jejich lo¾e, je netí¾í v jejich svìdomí. Sna¾me se udìlat všechno pro to, aby i my jsme spali spánkem, který nás posílí, osvì¾í a pøinese radost z dalšího dne.


Mgr. Dagmar Dvoøáèková


Pou¾ité zdroje:
VINAØ, O. Poruchy spánku ve stáøí. Èes.geriat.Revue, 2004, roè.2, è.2, s.18-23.
PRAŠKO, J. et al. Nespavost. Praha: Portál, 2004.
TRACHTOVÁ, E. Potøeby nemocného v ošetøovatelském procesu. Brno: Institut pro další vzdìlávání pracovníkù ve zdravotnictví, 2001.
KALVACH, Z.- ZADÁK, Z.- JIRÁK, R., et al. Geriatrie a gerontologie. Praha: Grada Publishing, 2004.
PRETL, M.- PØÍHODOVÁ, I.. Insomnie in NEVŠÍMALOVÁ, S. – ŠONKA, K. et al. Poruchy spánku a bdìní. Praha: Galen, 2007.
NEVŠÍMALOVÁ, S. Nadmìrná denní spavost in NEVŠÍMALOVÁ, S.- ŠONKA, K. et al. Poruchy spánku a bdìní. Praha:Galen, 2007.

 

Další èlánky autorky:

Nejste v tom sami



Komentáøe
Poslední komentáø: 05.09.2009  17:38
 Datum
Jméno
Téma
 05.09.  17:38 Dá¹a
 05.09.  04:20 venca
 04.09.  18:18 Beatrix
 04.09.  14:57 VlastaV
 04.09.  10:54 Ludmila