Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kateøina,
zítra Artur.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Blboun nejapný

SPRÁVNÌ

Dronte mauricijský

LATINSKY

Didius Ineptus

 
   
   
   
   
 

Dodo své jméno  získal z portugalského slova doudo (idiot). ®il na ostrovì Mauricius  v Indickém oceánì. Nìkolik  pøíbuzných druhù ¾ilo na dal¹ích ostrovech. V okolo  roku 1650 se na ostrovì objevili první Evropané. Velcí nemotorní ptáci byli dùvìøiví a proto se lidí nebáli a  dali se snadno chytit. Toho lidé vyu¾ili a zaèali dronty  lovit po stovkách. V roce 1680 se jeho poèet dostal pod  sto kusù. Poslední dodo byl spatøen roku 1681. Èeský  výraz blboun nejapný získal kvùli neschopnosti se bránit.

 
 

Pøesto¾e je blboun nejapný alias dronte mauricijský ji¾ více ne¾ tøi sta let vyhuben, na jeho rodném ostrovì se s ním mù¾eme setkat na ka¾dém kroku. Mauricius dnes toti¾ ¾ije hlavnì z turistù, kterým je záhadami opøedený opeøenec oèividnì sympatický. Podle pøírodovìdcù neumìl pùvodní dodo ani létat, ve svém druhém ¾ivotì ale doká¾e dokonce zruènì vytahovat náv¹tìvníkùm ostrova peníze z kapes. V¹ichni prodavaèi suvenýrù ho nabízejí døevìného, ply¹ového, vyti¹tìného na trièku èi k¹iltovce a v mnoha dal¹ích více èi ménì vkusných variantách. Blbouna najdeme dokonce i jako heraldické zvíøe na mauricijském státním znaku. Ti, kteøí se nespokojí s nápodobou, mohou v pøírodovìdném muzeu v mauricijské metropoli Port Louis na vlastní oèi spatøit údajnì jedinou kompletní dochovanou kostru dodona, kterou na ostrovì nalezl v roce 1890 britský pøírodovìdec Charles Clark.

 
 

Podle ní vznikla rekonstrukce, z které je dost patrné, ¾e pták nezískal své jméno omylem. K blbounovi nejapnému se hlásí i zbývající maskarénské ostrovy, pøesto¾e zde ¾ili pouze jeho trochu men¹í pøíbuzní (které ale potkal zhruba ve stejné dobì podobnì neblahý osud). Náv¹tìvník ostrova Réunion je trochu zmaten v¹udypøítomnými kresbami blbouna s nesrozumitelným kreolským nápisem: le dodo le lš. Domorodci mu ale brzy vysvìtlí, ¾e za vìcí nemá hledat projev nìjaké bizarní sekty uctívaèù vyhubeného opeøence, ale mnohem prozaiètìj¹í zále¾itost: místnímu pivu, které se oficiálnì jmenuje Bourbon, kvùli vyobrazení na etiketì toti¾ nikdo neøekne jinak ne¾ dodo, a nápis prostì znamená "tady máme pivo". A dokonce není ani tak ¹patné.

 
 

Pták dodo asi patøil mezi holuby

 
 

Vyhynulý opeøenec nazývaný blboun nejapný mátl zoology stovky let, vìdci proto vzali na pomoc genetiku.  Zoologové si lámou hlavu, kam tohoto zvlá¹tního tvora zaøadit. Nìkdej¹í obyvatel ostrova Mauricius v Indickém oceánu se koncem 17. století nav¾dy odebral do øí¹e mýtù a zanechal zoology v nejistotì, kam jej zaøadit. Brit¹tí vìdci se pokusili vyøe¹it hádanku pùvodu tohoto opeøence pomocí genetických analýz. Vy¹lo jim, ¾e  patøí mezi holuby - do øádu Columbiformes, holubovití. Testy  DNA ukázaly, ¾e nejbli¾¹ím ¾ijícím pøíbuzným tohoto vyhynulého ptáka je holub. Vyskytuje se na Nikobarech, ostrovech le¾ících severozápadnì od Sumatry. Tým  vìdcù pøi¹el na to, ¾e se dodo oddìlil od holuba nikobarského pøed 42,6 milionu let. Jak se ale "blboun nejapný" dostal a¾ na Mauricius? Vzdálenost mezi Nikobary a souostrovím Maskarény, do nìj¾ Mauricius patøí, je asi 5000 km. Maskarénský høbet se v dávné minulosti nacházel nad hladinou moøe, stejnì jako høbety okolní. Kontinenty vypadaly jinak ne¾ dnes, napøíklad Indie se zvolna sunula od Antarktidy na sever k Asii. Vynoøené ostrovy suché zemì patrnì usnadòovaly ptákùm ¹íøení. Právì tehdy se mohli dostat do oblasti Maskarén.  Zajímavé je, ¾e v dobì, kdy  putovali z Asie na Maskarény, je¹tì neexistoval ani Mauricius .  Je mo¾né, ¾e dodo umìl v dávné minulosti létat a byl tedy schopnen cestovat vzduchem z ostrova na ostrov.

 
 

Potkání s èlovìkem

 
 

A» u¾ "blboun nejapný" doputoval na Mauricius jakkoliv, jisté je, ¾e se zde posléze støetl s èlovìkem. Koncem 16. století dovezli lidé na ostrov prasata, psy a nechtìnì té¾ krysy, co¾ byl zaèátek jeho  konce - dovezená zvíøata toti¾ systematicky plenila jeho hnízda. Dùvìøivý opeøenec se také stával obìtí lovcù.

 
 

Vlastimil Valeèko

 
 

 


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.03.2007  10:48
 Datum
Jméno
Téma
 27.03.  10:48 naty,ema
 27.03.  10:46 naty,ema blbou nejapny u nas ve skolni jidelne