Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
 
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda  odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.
 
Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
 
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
 

Nebyli jsme svatí

Èím jsme starší, tím èastìji se nám vybavují vzpomínky na mládí, k nim¾ patøí  samozøejmì i  škola. Vzpomínáme na kantory, ale i na rùzné humorné historky, které se ve škole pøihodily.

V sedmé tøídì jsme mìli fyzikáøe, který nám nahánìl strach svojí nevypoèítatelnou náladovostí. Nikdy jsme nevìdìli s jakou náladou vejde do tøídy. Jednou pøišel a záøil jako sluníèko. Tehdy se nás zeptal, jestli víme, který jazyk na svìtì je nejkrásnìjší. Nechápali jsme tuto otázku v souvislosti  s fyzikou. Po chvilce mlèení sám odpovìdìl: "No pøece italština, je to lahodná  a melodická øeè, nejslavnìjší opery jsou zpívány italsky". Patrnì byl den pøed tím na italské opeøe, která v nìm ještì doznívala a zanechala výbornou náladu. Celá hodina plynula pohodovì. Ale nìkdy staèilo málo, aby se rozzuøil. Tøeba jen hlasité smrkání. To pak zaøval: "Kterej gauner tady troubí jako slon, kdy¾ vykládám?"

Druhý fyzikáø nás doprovázel jako tøídní uèitel po tøi roky studií na gymnáziu (tenkrát to byla ještì jedenáctiletka). I on byl náladový. Pøi výkladu nové látky vy¾adoval naši  spolupráci a tu a tam polo¾il otázku, jak by to èi ono dopadalo, kdyby.....  Oèekával, ¾e se budeme hlásit se svými úvahami.  Èasto se stávalo, ¾e  nikdo tlapku nezvedl a fyzikáøova  nálada klesala pod bod mrazu.
 
Kdy¾ se hodnì rozzuøil, zaèal svým kvìtnatým slovníkem:
"Já tady vykládám pro lampy, bavím se tu sám se sebou, a vy chodíte do školy  jen proto, ¾e je tu ústøední topení a sranda...
Dìtièky, já vás posypu nebo vy u¾ tady budete pologramotný…
Ty jsi tady pro ozdobu, vod tebe jsem neslyšel klapnout hubou u¾ vod února...
Já vám tady letos všem pomaèkám krky, ¾e se nestaèíte divit...
Vo co tam fyzikálnì jde? Ty toti¾ pro samý krafání zapomínáš na fyziku...
S tebou je øeè, ¾e je lepší s kozou tancovat...
To povídej tomu, co ¾ere seno, ale mnì ne...
Takhle jste si pøedstavovali pøípravu na maturitu, vy roš»áci mizerný. Maturita není taková krafanice... 
Máte øeèí jak vopice a práce nikde..."
Samozøejmì, ¾e jeho zloba vyvrcholila sázením kulí, které naštìstí do klasifikace nepoèítal.

Svými  humornými prùpovídkami dokázal obohatit i výklad:"Atomový reaktor je domeèek, v tom domeèku dva stoleèky. Na jednom  je mistièka a v ní uran 235 a na druhým mistièka s plutoniem. Mezi nima je kadmiová tyè."
Na mùj dotaz, podle èeho urèují geologové stáøí hornin, odpovìdìl: "Kdy¾ tam jsou uranový atomy, tak se dá spoèítat, jak ta vopièárna tam dlouho le¾í."

Mohla bych pokraèovat dál. Mám (a nejen já) celý slovníèek tìchto nezapomenutelných výrokù, nìkteré byly ještì drsnìjší. I pøesto všechno jsme mìli fyzikáøe rádi, byl to výborný kantor. Pøi našem pomaturitním setkání po deseti letech jsme mu pøedèítali jeho prùpovídky a on se jen smál a øíkal, ¾e mu tohle ètou všude a ¾e  u¾ si ani nepamatuje co všechno øíkal.

V naší tøídì byla obèas snaha nìèím uèitele oblafnout. Obìtí se stala dìjepisáøka. Probírali jsme zrovna Petra Chelèického,  kdy¾ se spolu¾ák Honza  s výrazným hereckým talentem bìhem výkladu pøihlásil s tím,  ¾e ho zaujal v nìjakém èasopise èlánek o rùzných sektách té doby, z nich¾ jedna mìla název "termonukleární". Øekl to s tak vá¾nou tváøí, ¾e o pravdivosti jeho slov nebylo pochyb. Dìjepisáøka se zatváøila udivenì a  odpovìdìla,  ¾e o nièem takovém neví a ¾e je to nìjaké divné, kde by se v té dobì vzal název termonukleární.
Honza se toho chytil a zareagoval. "Já jsem byl také udivený názvem termonukleární. Co by lidi tenkrát k tomu vedlo a kde by k tomu pøišli, v¾dy» nemìli ani ponìtí o atomech. Ale fakt, v tom èasopise to bylo. Kdybych si jen vzpomnìl co to bylo za èasopis."
 Termonukleární sekta, opakovala dìjepisáøka a nevìøícnì krèila rameny,
Honza na to: "Já tomu taky nechtìl vìøit, byl jsem z toho paf, kdy¾ jsem to èetl. Jestli ten èasopis najdu, tak vám ho pøinesu, abyste si to mohla pøeèíst".  Celý jeho projev byl tak pøesvìdèivý a pokraèoval by dál, ale uèitelka ho nakonec pøerušila  slovy, ¾e náhody jsou nìkdy neuvìøitelné.

Pøi jedné hodinì zemìpisu jsem se pøedvedla i já. Zemìpisáø øekl, ¾e bude napøed vykládat a koncem hodiny nìkoho vyzkouší. Probírali jsme tehdy prùmysl na Slovensku, a kantor se mimo jiné zmínil jednou vìtou o výrobì kyseliny octové. Jednou z maturitních otázek z chemie byly organické kyseliny, a tak jsem dostala bleskový nápad. Pøihlásila jsem se a rozpovídala podrobnì výrobì kyseliny octové. Vzala jsem to pìknì zeširoka, popsala technologii a chemickou reakci vèetnì vzorcù. Mluvila jsem ¾ivelnì a uèitel se do mého projevu se zájmem zaposlouchal. Najednou zazvonilo a nìkdo v zadní lavici zvolal "hurá!".  Kantorovi to došlo a øekl s úsmìvem: "Tak to byla pìkná lest. Poèkejte, pøíští hodinu vám to bohatì vynahradím", a vynahradil - zkoušel celou hodinu.

Na školní pøíhody ráda vzpomínám, ale také je ráda ètu. Kdo napíše další?

 
Jana Haasová - Vesuvanka
* * *
Náhled do malíøské tvorby Jany Haasové
Èeské støedohoøí – obrazy Jana Haasová
Z vernisá¾e výstavy obrazù
Básnì - Jana Haasová
Být Èechem… Jana Haasová, souèasná èeská malíøka a spisovatelka
Další èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 09.05.2017  21:32
 Datum
Jméno
Téma
 09.05.  21:32 Vesuvjana ferblovi a Ludmile
 09.05.  16:26 Ludmila
 09.05.  15:09 ferbl
 08.05.  20:50 Vesuvjana Ivanì Lenì
 08.05.  20:04 Vesuvjana panu Pokornému
 08.05.  20:01 Ivana Lena
 08.05.  19:41 Pokorný
 08.05.  10:22 Vesuvjana Ludmile, Karle A., Bobo, Kvìtì, Von
 08.05.  09:22 Von
 08.05.  07:27 Kvìta
 08.05.  06:16 Bobo :-)))
 08.05.  05:55 KarlaA