Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Náøek harmoniky

 
Kdy¾ nìkam cestuji hromadnou dopravou, beru si do kapsy útlou kní¾eèku s názvem, který je v titulku. Jsou s ní spojena dvì vzácná jména. Sergej Jesenin a Jan Zábrana.  
 
®ivot a dílo toho ruského básníka pøipomíná kometu. Odešel krátce po tøicítce, patrnì jako sebevrah, okolo jeho smrti bylo hodnì nejasností. Nezapomínejme, ¾e v roce jeho smrti, v roce 1925, nejen v Petrohradì doslova zuøila „bolševická revoluce“ a krutý vtip o tìch, kteøí pøi jedné kolektivní smrti nejedli houby, a¾ dìsivì vypovídal o tehdejší realitì.
 
Jesenin za svùj krátký ¾ivot stihl ètyøi man¾elství, první a poslední takové pololegální. Byl miláèkem ¾en, fyzicky mimoøádnì pohledný snílek i opilec, duše roztøíštìná, ale geniální. Za pøipomínku urèitì stojí jeho man¾elství s extravagantní americkou taneènicí Isadorou Duncanovou, kterou mo¾ná nejvíc nakonec proslavila tragická smrt, vhodná skoro do hororových èítanek. Ale kdo chce znát víc, jistì si dohledá.
 
 
Jaké blaho v kupce sladce døímat,
 
hubou luny seno se¾výkat…
 
Kde jsi, kde jsi, tichá radosti má,
 
nechtít nic a pøesto mít vše rád…

 
 
Vlastnì i ¾ivot Jana Zábrany v nìèem pøipomíná kometu,  i kdy¾ navenek ne tak záøivou. Bylo mu dáno jenom padesát tøi let ¾ivota a kolik krásné práce za ním zùstalo. Sudièky mu do vínku nadìlily komunismus ve vìku nejcitlivìjším. Byl roèník 1931 a tak ho „Vítìzný únor“ zastihl v sedmnácti. Èasem semlel i oba jeho rodièe, kteøí skonèili v komunistických kriminálech.
 
Nedostal se na ¾ádnou vysokou školu, pøesto jeho vzdìlání a odbornost vysoko pøevyšovaly nejen tehdejší prùmìr. Jeho pamìti Celý ¾ivot mohly vyjít a¾ po „sametu“, a kdy¾ jsem je poprvé èetl, ¾asl jsem, jak on, sedmnáctiletý kluk, mìl jasno o zlu komunismu, jak byl u¾ v té dobì pouèený, vzdìlaný.
 
 
Tak odkvetou i naše dny,
 
Jak hosté, co jen prošli sadem.
 
Kdy¾ v zimì nejsou kvìtiny,
 
Naè trápit se tím, kde je najdem.

 
  
Kdy¾ si projdete výèet jeho díla, asi se vám trochu zatají dech. Psal zajímavé básnì a ve svých pamìtech vypráví, jak mu je komunistiètí „vymìšovaèi citù“, re¾imní básníci a souèasnì redaktoøi nejen zakazovali, ale souèasnì i vykrádali. Na volnou nohu pøešel jako pøekladatel v roce 1954 a asi nemusím zdùrazòovat, jak tì¾ké pro nìj bylo u¾ivit rodinu. Ne¾ivil se jenom pøeklady, byl také respektovaný editor, recenzent, komentátor literatury.
 
Ale neshýbal se, neuhýbal, prosazoval se pøedevším svými schopnostmi. Jednu dobu patøil i k „pokrývaèùm“, kryl tøeba A. Pøidala, man¾ele Pellarovy. Patøil k pøátelùm Josefa Škvoreckého a z jejich spoleèné autorské dílny jsou skvìlé detektivky o detektivní kanceláøi Ostrozrak, o vra¾dách nejen se zárukou. Asi bych mìl zmínit, ¾e okolo tìch detektivek propukla trochu nechutná aférka, proto¾e vdova po Zábranovi tvrdila, ¾e on byl jediným autorem. Za komunistù pochopitelnì Škvorecký jako autor nemohl být uveden. Pokud vím, Škvorecký to odmítl, ale dál to nerozmazával. Èetl jsem ty detektivky s velkým potìšením a Škvoreckého vypravìèský dar jsem v nich potkal.
  
 
Já u¾ jsem hotov. U¾ nemù¾u zpátky.
 
Vidíš tìch flašek tu stát?
 
Já u¾ si sbírám jen zátky
 
duši chci zašpuntovat.

 
 
Jan Zábrana je téma na skvìlou diplomovou práci. Urèitì u¾ jich nìkolik existuje. Já mìl ambice jenom na pøipomínkový blog. A jak u¾ se ka¾dý trochu dr¾íme svého tématu, naskoèilo mi jméno jiného pozapomenutého genia, Vratislava Bla¾ka. Oba byli pøátelé Josefa Škvoreckého, oba velmi poškození komunisty. Ovšem Bla¾ek jako mladý mu¾ vstoupil do KSÈ, kde¾to Zábrana snad nikdy. Nakonec ten zlovolný re¾im semlel nepøímo oba.
 
 
Øekl jsem své milé: To z té výšky sem
 
Hází nìkdo bílý kvítek za kvítkem.
 
Jenom zatop v kamnech, postel rozestel,
 
Bez tebe bych v srdci metelici mìl.

 
 
Je trochu paradoxem té temné doby, ¾e nám pøinesla i nìkolik kongeniálních pøekladatelù. Zábrana cizeloval Jesenina skoro tøicet let a je to na tìch pøekladech znát. Tak vám snad nebude vadit, kdy¾ text prolo¾ím nìkolika støípky z Jesenina.
 
  
Co se stalo, co se se mnou stalo?
 
Ka¾dý den pøed jinou klekám rád.
 
Ka¾dým dnem utrácím starou ¾alost
 
Nesmíøený s hoøkou pravdou zrad.
 
 
Tepem srdce nezùstal jsem dlu¾en
 
ani hrstce nì¾ných citù svých.
 
Co to vlastnì hledám vìènì u ¾en
 
Lehkovìrných, prázdných, prolhaných.

 
 
Josef Hejna
 
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 30.11.2015  13:46
 Datum
Jméno
Téma
 30.11.  13:46 autor
 27.11.  16:20 Marta U. Z Jesenina. z jeho ver¹ù
 27.11.  16:06 Blanka K.
 27.11.  14:43 Dubský Uznání a dík
 27.11.  12:20 MilunaH
 27.11.  09:20 Von