Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdeněk,
zítra Milena.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poodří - Stříbrný chodník


Pozvánka zní - Oderské vrchy a platí hlavně pro ty, kdož milují romantickou, kouzelnou přírodu, ticho a klid. Nízký Jeseník, jehož součástí Oderské vrchy jsou, patří stále ještě k málo navštěvovaným místům. Rozkládá se stranou hlavních turistických tras a cílů mezi frekventovanými regiony Jeseníků a Beskyd. Roku 1994 zde byl vyhlášen Přírodní park Oderské vrchy.


Na okraji města Odry začíná Naučná stezka Stříbrný chodník, která má třináct informačních tabulí, kterým nechybí zajímavost a poutavost, texty a obrázky jsou na vysoké odborné úrovni, přitom však velmi srozumitelné. K začátku stezky se dostanete od vlakového a autobusového nádraží v Odrách po modré turistické značce. Na třinácti zastaveních se seznámíte s oblastmi geologie, botaniky, archeologie, historie a ekologie. Délka naučné stezky je 7,5 km a je výhradně pro pěší turisty. Otevřena byla v květnu 2001.


Název Stříbrný chodník je odvozen od skutečnosti, že ve východním okolí Oder se v minulosti dobývala stříbrná ruda. K zajímavým lokalitám při trase naučné stezky patří i stará dobývací šachta Zlatý důl (Goldloch), která je z důvodu bezpečnosti ohrazena dřevěným zábradlím. Za dobrého počasí nabízí skvělý výhled na Moravskou bránu a Beskydy dřevěný vyhlídkový altán. Romantická je i procházka kolem soustavy Oderských rybníků s bohatou faunou vodního ptactva.


Z některých zastavení naučné stezky vybírám informační tabuli č. 3 - Loupežník Šimák
Historie nám připomíná, že v tomto místě stával Šimákův buk, na němž se měl ukrývat při svých přepadech pověstný loupežník Šimák.
Přepadával kupce a povozníky a většinou si odnášel tučnou kořist. Jeho osoba jako loupežníka doslova zpohádkověla a tak se oderský Šimák stal známým skoro po celé Moravě. Antonín Šimák byl synem chalupníka a narodil se 19. dubna 1861. Jeho rodiče záhy zemřeli a tak výchova byla všelijaká a výsledky školní docházky nevalné. Ani se nedoučil na kominíka. Stále přísnější tresty za různé krádeže ho vedly ke zvyšování surovosti a rafinovanosti. Jeho loupeže v okolí Medvědí rokle se datují do let 1876 - 1881 a Šimák za ně dostal sedm let v nejtěžším žaláři na Mírově. Výsledkem tohoto pobytu pak byla ještě větší brutalita a šest vražd, za které byl Šimák v roce 1881 oběšen na dvoře okresního soudu v Novém Jičíně.


A přidávám ještě jedno zastavení – Informační tabule č. 5 vysvětluje význam Moravské brány:
Moravská brána tvoří předěl mezi východní Karpatskou a západní Sudetskou soustavou a je zajímavá prolínáním rostlinných a živočišných druhů obou soustav.
I když je zde dokládána přítomnost pravěkých lovců, její průchodní funkce pro lidská společenstva se dá archeologicky doložit až z mladší a pozdní doby bronzové. Až do druhé poloviny 5. století a první poloviny 6. stol. byla Moravská brána přirozeným obchodním koridorem, ve kterém putovaly bronzové výrobky, bronzovina a jantar.


S rozvojem osídlení a obchodu se postupně měnily nepravidelně udržované pozemní komunikace v hlavní síť tzv. říšských silnic. Tyto komunikace sloužily především místní a dálkové formanské přepravě nákladů a zásilek, v pozdějších letech stoupala na významu také osobní přeprava v soukromých dostavnících.


Moravská brána je významným přírodním fenoménem, což dokládá vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Poodří v roce 1991. Hlavním prvkem ochrany je meandrující přírodní tok řeky Odry s rybníky, lužními lesy a nivními loukami. Jeho význam byl oceněn i v mezinárodním měřítku, a to zařazením do Ramsarské úmluvy o mokřadech.
Moravská brána je důležitou tahovou cestou pro stěhovavé ptáky a svými mokřadními společenstvy vytváří podmínky pro výskyt některých kriticky ohrožených rostlin (kotvice plovoucí, nepukalka plovoucí).


Tolik jen krátká citace z informačních tabulí… Pokud nenajdete možnost a příležitost tento překrásný kraj navštívit můžete se projít alespoň virtuálně všemi zastaveními naučné stezky např. na adr. http://www.odry.cz


Kulturním centrem Přírodního parku Oderské vrchy je město Odry. Ve známost vešlo především díky podniku Optimit, který se řadí co do stáří na první místo mezi gumárenské závody v ČR.


Město Odry bylo založeno ke konci 13. stol. Původně bylo ohrazeno dřevěnými palisádami a strážními věžemi u bran z města. Před palisádami byl vykopán hluboký příkop.
Ve městě najdete náměstí se zachovalými středověkými domy a původně gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Zpočátku byly měšťanské domy stavěny ze dřeva. V průběhu 16. a 17. století byly domy přestavovány na zděné s podloubím. Takto byly pře-stavěny domy po celém obvodu náměstí. Pod nimi se nacházejí stará sklepení. V 16. stol.(1533-36) byla v prostoru dnešní kašny postavena renesanční radnice, která však bránila průjezdu náměstím a proto byla v roce 1863 zbořena.

 

V západním rohu radnice stával dříve pranýř. Jeho zbytky byly použity na kamenné soše Nanebevzetí Panny Marie, z roku 1785. Od těch dob se tradovala posměšná pověst, že oderští dali Pannu Marii na pranýř. Na náměstí rovněž v minulosti stávala socha. sv. Floriana, která byla později přemístěna před budovu oderské fary.
V horním rohu náměstí stával v minulosti ještě kamenný kříž z roku 1812. Během II. světové války však byl zničen a dnes na onom místě stojí mariánská socha.
Zajímavou památkou je také kašna autora - oderského rodáka Emila Zimmermanna z roku 1897. Na středovém soklu je umístěno sousoší andílků ze zinkové slitiny s hlavami hlavy satyrů.
Velké množství zajímavých míst je i mimo náměstí. Doporučujeme navštívit informační centrum, kde je k dispozici řada brožurek přibližující město i jeho okolí.

Ludmila Holubová

Další články autorky:

Profesionálka roku
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
S Marií Černegovou - Advent a Vánoce
 
 
 
 
 
 
 
 

 



Komentáře
Poslední komentář: 09.10.2009  18:01
 Datum
Jméno
Téma
 09.10.  18:01 Gabi-florka
 08.10.  09:16 Pavel
 08.10.  08:56 Vesuvanka díky :-)))
 08.10.  08:30 venca