Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otýlie,
zítra Zdislav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jména v kalendáři
 
11. září mají svátek Denisa, Diviška, Emil. Občanský kalendář dnes uvádí původně francouzské jméno Denisa. Jeho počátky však sahají až do starého Řecka k bohu vína Dionýsovi. Lze je přeložit i jako božské dítě. Čeština si ho poněkud upravila i na jméno Diviška.
 
Církevní kalendář dnes připomíná Emila. Toto velmi rozšířené a oblíbené jméno nosil slavný římský rod Aemiliů. Základem je latinské přídavné jméno Aemilianus, které lze přeložit jako soutěžící nebo soupeřící.
Dnešní patron Emil byl Římanem a zřejmě pocházel ze slavného a bohatého patricijského rodu. Tajně vyznával křesťanskou víru a v roce 250 byl v provincii Afrika zatčen a mučen. Nejprve svou víru odvolal, ale vzápětí nechvějně prohlásil, že je a vždy bude křesťanem. Rozzuření katani jej upálili.
V tomto kalendáři je dnes také vzpomínka na Annu Zelíkovou a Josefa Müllera. Anna Zelíková se narodila 19. července 1924 v Napajedlích. Od dětství navštěvovala školní zařízení v ústavu "Ludmila", který vedly sestry svatého Kříže. Není tedy divu, že Anna zatoužila stát se jednou z nich. Za svůj vzor si vybrala svatou Terezii z Lisieux. Vedla bohatý duchovní život a snažila se bojovat proti zlu. Na Zelený čtvrtek 14. dubna roku 1938 se dověděla o zabíjení nenarozených dětí (potratech) a v hlubokém otřesu se při modlitbách nabídla Bohu jako smírná oběť za tyto hříchy. Následujícího dne na Velký pátek tuto svou nabídku ještě jednou opakovala. Toužila vstoupit do řádu karmelitek v Praze, ale pro nemoc to nebylo v jejích silách. Byla tedy přijata do třetího řádu a obdržela řeholní jméno Marie. Svou životní pouť plnou bolesti a utrpení zakončila 11. září 1941 ve svém rodišti.
Josef Müller se narodil 19. srpna roku 1894 v Salmünsteru v Německu. Byl farářem v Gross-Düngenu v hildesheimském biskupství. Brzy po nástupu nacistů k moci byl zatčen. Nebyl v odboji ani jinak proti fašismu nevystupoval, pouze vyprávěl politický vtip. Ten si jeho posluchač nenechal pro sebe a jak se v totalitních systémech sluší, pěkně za tepla vše oznámil policii. Následovalo Josefovo okamžité zatčení a kruté výslechy. Otázka byla jen jedna: "Kdo vtip řekl předtím panu faráři." Müller však jméno nikdy neprozradil, a tak jej 11. září roku 1944 v Braniborsku popravili.
 
Jan Kareta
 
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie křestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává přehled o vzniku a původu našich jmen jak je nalézáme v kalendáři, jakož i o mnoha významných osobách, které je nosily.


Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma