Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Tibor,
zítra Sáva.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Proè zpívá èlovìk?
Jeden to dìlá ve vanì druhý pod sprchou, jiný pøed veøejností na jevišti èi pódiu, další zase ve skupinì èi chóru. Øeè je o zpívání. Témìø ka¾dý normální èlovìk si ji¾ ve svém ¾ivotì zazpíval. Zdá se, ¾e zpívání je èlovìku dáno od pøírody a vìzí v povaze èlovìka. Ale proè zaène èlovìk z nièeho nic zpívat? Ji¾ mnoho vìdcù, filosofù a jiných chytrých hlav si nad touto otázkou ½vylámalo zuby½, a dodnes badatelé nenašli shodnou odpovìï. Doèetl jsem se o nìkolika teoriích o pùvodu zpívání. 
Zpívání zahání divou zvìø
Ji¾ z Antiky jsou známy rùzné teorie okolo mluveného a zpívaného. Také øecký filosof Platon (427 – 347  pøed Kristem) se touto otázkou zabýval, a vyvinul thesi, kde zastává  názor, kdy pocit jako je agrese, po¾adavek po sociální harmonii pøivedlo lidstvo ke zpìvu.
Jisté je, ¾e zpìv ji¾ v èasných dobách lidstva hrál centrální roli, aby podìsil divou zvìø, a v prostøedí svých bli¾ních - soukmenovcù - se zøejmì zpívalo pro posílení soudru¾nosti.  Napø. pøi práci, èi veèer, kdy kmen sedìl pospolu u ohnì. Do dnešních dnù hraje zpìv dùle¾itou roli. Ne bezdùvodnì i v malých mìsteèkách vznikly rozlièné skupinky a chóry, kde jsou lidé rádi pospolu a  spoleènì si zazpívají. Spoleèné zpívání prostì dìlá radost.
Zpìv pro posílení spoleèenského pocitu
Americký hudební badatel David Huron, pùsobící  v Ohiu na státní universitì, je toho mínìní, ¾e èlovìk v prvé øadì zaèal zpívat ze sociálních dùvodù. Èlovìk  ve své podstatì je silnì závislým na sociálních vztazích, a chce míti pocit nále¾et k nìjaké pøíslušné skupinì svých bli¾ních. Dále podle D. Hurona vznikla „muzika“ k podpoøe soudr¾nosti skupiny – kmenu. Tutu teórii Huron zdùvodòuje pøíkladem ještì z dnešních dnù na brazilském indiánském kmeni Mekranoti na øece Amazonce. Tito indiáni se ¾iví lovem a sbìrem, co tropický prales dá. Zpìv je u nich pevnou souèástí jejich všedních dnù. Ka¾dé ráno a veèer zpívají ¾eny jednu a¾ dvì hodiny, a mu¾i zaènou zpívat dokonce ji¾ o pùl páté hodinì ranní. V jejich zpìvu se Mekramoti demonstrují jako skupina – kmen.
Od ptáèka k èlovìku – Evoluce zpìvu
Evoluèní badatel Charles Darvin (1848 – 1936) tvrdil, ¾e vznik zpìvu odpozoroval - lidovì odkoukal, èlovìk od ptákù, kdy se v dobì páøení svým zpìvem pøedvádìjí pro získáni partnera èi partnerky. Pozoroval, ¾e dobrý „zpìvák“ má vìtší šanci oproti „zpìváèku“ opeøenì pøíbuznému, leè ménì nadanému. Darwin se tedy domnívá, ¾e u praèlovìka byla situace podobná, tedy, ¾e praèlovìk mu¾ského pohlaví zaèal zpívat, aby se lépe ukázal pøed pohlavím ¾enským, a tím zachoval další potomstvo, a to vše ještì ne¾li  zaèal mluvit. Zdá se býti zcela logické, ¾e nejprve se praèlovìk projevoval rùznými „skøeky“, tak, jak tomu je u primátù, tedy: potrava, nebezpeèí, nìco nového apod. Pochopitelnì se sna¾il zvukovì napodobovat rùzné ptactvo a zvìø, a pøi této pøíle¾itosti si vyzkoušel a tím i „vybrušoval“ svùj hlasový rozsah.
Od mluvení ke zpívání
Proti této Darvinovì teorii je filosof a psycholog Carl Stumpf (1848 – 1936), nebo» ty nejstarší popìvky – písnì – u praèlovìka nemìly obsah milostný, naopak byly to písnì váleèné, léèivé nebo nábo¾enské. Také byl Stumpf oproti Darwinovi toho mínìní, ¾e popìvek vznikl z melodické pohnutky pomocí øeèi, tedy tím, ¾e èlovìk nejprve objevil øeè pøedtím ne¾li zaèal zpívat. Stumpf také míní, ¾e zvukovým pozdr¾ením se na urèité tóninì pøi øeèi byl uèinìn prvý krok k popìvku.Také francouzský filosof Jean – Jacques Rousseau (1712 – 78), básník Johann Gottfried Herder (1744 – 1803), spisovatel Friedrich Melchior Grimm (1723 – 1807) a anglický sociolog Herbert Spencer (1820 – 1903) zastávají názor, ¾e zpìv mohl vzniknout jen z mluvy. Rousseau vìøí, ¾e lidský zpìv se vyvinul z vášnivì náru¾ivého vzrušení. 
Co zde tedy bylo první?
Zde tedy vzniká ta samá situace:
Co bylo první? Slepice nebo vejce?
Co poèalo existovat døíve:
Slovní mluva nebo zpìv? A zde se vìda nemù¾e shodnout, stojíce na rozcestí.
Tomáš Vodièka, Švýcarsko
Zdroj: Odvysíláno SWR-Planet Wissen a Wikipedia
 
           
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 04.09.2005  23:50
 Datum
Jméno
Téma
 04.09.  23:50 Eva pro v¹echny,kdo mají moøskou nemoc
 30.08.  08:00 Kamila jesnì
 29.08.  22:55 jasmina nejen zpev
 29.08.  20:02 Michala zpìv
 29.08.  17:30 Zdenka cti
 29.08.  11:03 Kamila pro Pavla
 29.08.  10:34 Pavel zdravi