Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek 1. svátek vánoèní,
zítra ©tìpán.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Varšava je hlavním mìstem


Slíbila jsem, ¾e ze své cesty do Varšavy napíši dojmy.
Asi by bylo zbyteèné se obsáhle zmiòovat o Evropských projektech. Je to dosti slo¾itá problematika a já se v ní pohybuji u¾ nìkolik let a teprve teï se v tom zaèínám orientovat. V ka¾dém pøípadì je to potencionální zdroj pøíjmù pro neziskové organizace, jejich¾ podpora stran místních i státních institucí je èím dál problematiètìjší. Hlavnì se v tìchto programech objevuje zatím málo pro seniory. Ale i tam se u¾ blýská na lepší èasy. Nebojte, nìco tam pro nás objevím…
Tak u¾ jen krátce, ¾e jednání bylo zajímavé, poznala jsem spoustu nových kreativních lidí z Evropy, proto¾e setkání se konalo v rámci projektu Partnerství, který je na setkávání zástupcù evropských zemí zalo¾en. Jednacím jazykem je proto angliètina. Hlavní téma, které jednání provázelo bylo – „Role prarodièù ve vícegeneraèní rodinì“. Téma zajímavé a hodné pozastavení. Mezigeneraèní vztahy nejsou asi jednoduché v ¾ádné zemi, a» u¾ je její vyspìlost jakákoliv.
Spíše se teï zamìøím na dojmy z Varšavy.


Varšava je hlavním mìstem Polska, le¾í na obou bøezích øeky Visly a je nejvìtším mìstem zemì. Sídlí zde Sejm, Senát, prezident a vláda. Za druhé svìtové války postihla Varšavu velká katastrofa, pøi které se vìtšina mìsta promìnila v trosky. Díky velkému úsilí obyvatel se podaøilo mìsto obnovit, a dnes je dokonce varšavské historické centrum zapsáno na Seznamu svìtového dìdictví UNESCO… tolik odborná citace. U¾ jste se asi lekli, ¾e budu opisovat encyklopedii :-) - ne, ne, ne…

 

Varšavu jsem si pøedstavovala jako moderní velkomìsto, proto¾e je známo, ¾e v prùbìhu poslední války byla hodnì bombardována a znièena a tak i novì dobudována.
To je také pravda, èekalo mne velkomìsto tak, jak jsem si ho pøedstavovala. (Viz obrázek,  zdroj…)
Nepøedstavitelný chaos (dvorec centralny/hlavní nádra¾í je uprostøed mìsta), nesmírné davy lidí a k tomu hrozné kvièení brzd a houkání aut na šestiproudové ulici. To, co jsem nejprve pocítila byla hrozná úzkost a strach. Ale naštìstí bylo potøeba jednat, na nádra¾í nikdo proti domluvì neèekal, tak bylo potøeba øešit situaci a všechno ostatní bylo odsunuto jako nepodstatné. Posléze jsem si zvykla i na to hem¾ení i na ta svištìjící auta (jak jsem se ptala v i v Polsku platí omezení rychlosti uvnitø obce, ale nikdo to nerespektuje, ba ani øidièi mìstské dopravy). Po nìkolika nabití nosu jsem si zvykla, ¾e prvoøadé v autobusu je rychle se chytnout nìjakého pevného tìlesa a poøádnì se dr¾et a to po celou cestu! Naštìstí byly všechny dopravní prostøedky ve dne i v noci plnì obsazeny, tak¾e nehrozilo pøelétání z konce autobusu dopøedu pøi prudkých zabrzdìních. Brzda / plyn je jeden z nejèastìjších úkonù øidièù MHD.


Ale v programu jednání je v¾dy pamatováno i na poznávání a velkým pøekvapením pro mne byla zejména stará Varšava, která je plná krásných zákoutí, romantických ulièek a pìkných domù s barevnými fasádami.


Zámecké námìstí se sloupem krále Zikmunda ve Starém mìstì je centrem Varšavy (právì zde probíhaly vánoèní trhy a nechybìly i zábavné atrakce). Námìstí je lemováno starými kamennými domy s udr¾ovanými barevnými fasádami. Samozøejmì jako témìø ve všech metropolích je v nich plno kaváren a kavárnièek, které jsou rovnì¾ stále plnì obsazeny. O tom jsme se pøesvìdèili i pozdì veèer, kdy jsme se vraceli z pøedstavení ve Státní opeøe. Nikde nebylo volné místo k posezení.


Ve Starém mìstì jsou úzké ulièky, kláštery a kostely, které jsou neustále volnì pøístupné jednak k motlitbì, ale i k prohlídce èi meditaènímu zastavení. O tom, ¾e jsou v nich poklady nesmírné umìlecké ceny se asi nemusím zmiòovat. Katedrálu sv. Jana Køtitele jsme si pohlédli pomìrnì dost detailnì.

Je jednou z nejvýznamnìjších církevních památek Varšavy a místem konání mnoha významných historických událostí Polska. V roce 1764 zde byl korunován poslední polský král Stanislav II. August Poniatowský. Bìhem 2. svìtové války byla Katedrála sv. Jana Køtitele hodnì ponièena. Ve své kryptì uchovává ostatky mnoha významných osobností a své místo tu má i spisovatel Henryk Sienkiewicz.


Pøi prohlídce Varšavy jsme nemohli vynechat ani Královský zámek, který je významnì spjat s polskou historií. Na obrázku je maketa zámku, její¾ pùdorys naznaèuje jak veliký objekt to je. Prohlídka byla zajímavá, a pøesto¾e bylo pondìlí – zavírací den, pro nás bylo otevøeno.
Královský zámek byl sídlem polských kní¾at a králù. Nachází se na Královském námìstí. V adventní dobì pøed ním stál obrovský vánoèní strom.
Zámek zalo¾il ve 13. století mazovský kní¾e Boleslav II. Pùvodnì døevìný obranný hrádek byl nejprve goticky a pak koncem 16. století renesanènì pøestavìn. Další podrobnosti si lze pøeèíst zde…

 

U¾ jsem se zmiòovala, ¾e jsme navštívili a shlédli pøedstavení ve státní opeøe „Teatr Wielki – Opera Narodowa“. V divadle se fotit nesmìlo. Budova má šest pater, tak alespoò pohled na èást schodištì.

 

 

Èas u¾ nevyšel na Fryderyka Chopina, Národní muzeum èi Galerii polského portrétu… To pøijde na øadu pøi dalších jednáních, kterých tam bude ještì celá øada.

 

Varšava na mì udìlala mimoøádný dojem. Nevím, zda to nebylo tou atmosférou adventu.

 

      

 

Víme, ¾e Poláci jsou velmi vìøící národ a mìsto to tak nìjak odrá¾elo. Tak¾e uvidím z dalších návštìv, zda mé nadšení z tohoto mimoøádnì zajímavého mìsta pøetrvá.


Ludmila Holubová

Foto:Sylva Èurdová

 

Další èlánky autorky:

Profesionálka roku
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
S Marií Èernegovou - Advent a Vánoce 
 
  
  
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 21.12.2009  11:44
 Datum
Jméno
Téma
 21.12.  11:44 Kopøiva.
 21.12.  11:43 Vesuvanka díky :-)))
 20.12.  16:27 Ludmila
 20.12.  15:53 Gabi-florka
 20.12.  14:49 Beatrix
 20.12.  10:30 jisuch53
 20.12.  10:26 Ludmila
 20.12.  10:18 Mila
 20.12.  09:50 imraL
 20.12.  08:57 Radek
 20.12.  00:26 wiki