Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ®aneta,
zítra Bohumila.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Hromnice jsou svátkem svìtla
 
Únor jako poslední mìsíc „paní Zimy“ pøi svém panování prochází nìkolika obdobími rùzného poèasí. Zaèíná zpravidla „hromnièní“ zimou, která si po lednových dnech naplánuje oteplení. Po Hromnicích u¾ obvykle pøichází zima s mrazy.
 
 
 
Hromnice zaznamenávají v lidové pranostice o poèasí významnou roli:
Je-li o Hromnicích studeno, pøijde brzy jaro.
Na Hromnice jasná noc, bude mrazù ještì moc.
Na Hromnice o hodinu více.
Na Hromnice musí skøivánek vrznout, i kdyby mìl zamrznout.
 
Hromnice i kdy¾ se to nezdá jsou vlastnì u¾ pøedzvìstí jara.
 
Posvìcené svíce – tzv. Hromnièky
Hromnice byly svátkem Oèiš»ování Panny Marie. Slaví se ètyøicátý den po Narození Pánì v upomínku toho, ¾e Matka bo¾í splnila biblický Moj¾íšùv zákon o oèiš»ování šestinedìlky. Na památku toho se konal prùvod kolem kostela s po¾ehnanými hoøícími svícemi. Svícím posvìceným o Hromnicích pøikládala lidová povìrèivost velký význam. „Hromnièky“ si lidé rozsvìcovali pøi bouøkách a pøi modlení se k nim vìøili, ¾e je uchrání pøed krupobitím a bleskem. Zaruèovaly ochranu pøed zlými duchy a umírajícím se dávaly do rukou, aby mìli lehkou smrt.
 
Pou¾ívali je ale i myslivci pøi støílení anebo mlynáøi: „Vezmi vosk, který na oltáøi kape z Hromnice, zadlabej ho do høídele a hned dost obilí mlíti budeš...“  øíkalo se. „Hromnièka“ mìla zajistit i úrodu. Kdy¾ bylo pøipraveno obilí k setí, zasunula se rozsvícená svíce do hromady obilí a na špejchaøe se pøi ní konaly modlitby. Pøedtím bylo obilí postøíkáno vápennou vodou a promíseno svìceným obilím. Celý magický obøad „strojení obilí“ k setí mìl koøeny sahající a¾ do starovìku ke kultu bo¾stva svìtla a obrody pøírody.
 
Také další dny po Hromnicích mìly v ¾ivotì døívìjších dob významnou úlohu, zejména v lidovém léèitelství. Svatý Bla¾ej (3. únor) nále¾el ke ètrnácti pomocníkùm, k nim¾ se vìøící obraceli pøi krèních bolestech. A¾ do poloviny minulého století bylo rozšíøeno tzv. svatobla¾ejské po¾ehnání, které se v tento den udílelo v kostele za pomoci svìcených svíèek pøilo¾ených køí¾em okolo krku, aby vìøící byli uchránìni od krèních neduhù.
Bla¾ej byl patronem soukeníkù, a proto se v tento den nepøedlo, aby se neposkvrnila jeho památka. Háta, svatá Agáta, které byl zasvìcen 5. únor, byla patronkou proti bolení nohou.
Jan Kareta


Komentáøe
Poslední komentáø: 02.02.2024  17:42
 Datum
Jméno
Téma
 02.02.  17:42 Von
 02.02.  13:29 Pøemek
 02.02.  09:19 Vesuviana
 01.02.  18:50 Von
 01.02.  10:14 olga janíèková