Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdana,
zítra Pravoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dnes má svátek Ivan
 
Podle obèanského i církevního kalendáøe má dnes svátek Ivan. Jde o ruskou formu jména Jan, která pronikla do Èech pøed mnoha staletími. Svìdèí o tom obce Ivanovice a Ivanèice i stará legenda o svatém Ivanu. Jméno Jan má hebrejský pùvod. Pùvodní Jochánán znamenalo Bùh je milostivý a toté¾ lze øíci i o Ivanovi. Dnešní Ivan byl prvním poustevníkem v Èechách. ®il ve druhé polovinì devátého století v povodí Berounky. Údajnì se setkal s kní¾etem Boøivojem a jeho ¾enou Ludmilou. Je pochován ve své poustevnì u Lodìnického potoka (sv. Jan pod Skalou). U jeho hrobu brzy vznikla kaple, pozdìji proboštství a pak benediktinský klášter. Renesance úcty k blahoslavenému Ivanovi nastala v šestnáctém a¾ osmnáctém století, kdy se u jeho hrobu konaly velké pouti. Podle Ivanova vzoru vznikl i poustevnický øád ivanité.
 
Dnes si èeský církevní kalendáø pøipomíná také Viléma z Vercelli. Narodil se kolem roku 1085 v italské Vercelli. Strávil nìjakou dobu putováním z místa na místo, a¾ se usadil na hoøe Monte Virgiliano u Neapole. Èasem se k nìmu pøipojili další mu¾i a zalo¾ili komunitu, je¾ se stala mateøským klášterem vilemitù, poustevnické odno¾e benediktinského øádu. Vilém byl však samotáø a brzy odešel. Zakládal na svých cestách nové kláštery, které po èase opìt opouštìl. V jednom z klášterù 24. èervna roku 1142 Vilém zemøel. Døíve v èeském kalendáøi slavil svátek patron básníkù Prosper. Celým jménem se jmenoval Prosper Tiro z Akvitánie a narodil se kolem roku 390 v Limoges ve Francii. Kolem roku 440 pøišel do Øíma a stal se osobním poradcem pape¾e Lva I. Napsal mnoho básní i spisù v próze. Zemøel 25. èervna kolem roku 463 v Øímì.
 
Posledním dnešním oslavencem je Šalamoun. Jméno má hebrejský pùvod. Slovo Š(e)lómó(h) je odvozeno od šálóm znamenající mír. A skuteènì, nejslavnìjší ¾idovský král Šalamoun byl èlovìkem míru a pokoje. Král Izraele zdìdil korunu po otci Davidovi. Jeho vláda byla pro celý národ po¾ehnáním. Vybudoval chrám v Jeruzalémì a lidu se ¾ilo dobøe. Vedle vlády se Šalamoun také vìnoval veršování a pøikládá se mu autorství Písnì písní. Ještì dnes se rozumné vyøešení problému nazývá šalamounským. Bohu¾el, taková øešení ubývají.
Jan Kareta
 
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.
 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma