Koèièky jsou symbolem jara. Únor ale ještì patøí zimì, i kdy¾ delší dny a záblesky teplejších sluneèních paprskù jsou pomalou pøedzvìstí jara. Letošní zima je úporná, stále je chladno, pøesto pøíroda nemá ji¾ tak zakabonìnou tváø. Rostliny co nevidìt nahlásí nalitými pupeny svoji pøipravenost a jsou to právì známé vrbové koèièky, které mnohdy netrpìlivì vyraší velmi brzy. Nebojí se nepohody, v¾dy» mají støíbrný ko¾íšek! A jen se podívejme na lísky, jehnìdy se ji¾ pohupují ve vìtru, jen se roztanèit.
Pùvod a charakteristika Vrby rostou v poètu asi 500 druhù v mírném a studeném severním pásmu, jen nìkolik v Ji¾ní Americe. Vrba jíva pochází z Evropy a západní Asie. Volnì rostoucí keø nebo strom je zcela nenároèný na stanovištì a vyu¾ívá se jako prùkopnická døevina. Zjara poskytuje pastvu vèelám.
Jedna z pøekrásných odrùd je Salix caprea ´Kilmarnock´. Je to mimoøádnì ozdobná a oblíbená odrùda všeobecnì známé vrby jívy, kterou proslavily tradièní koèièky. Husté pøevislé smuteèní vìtévky docílíme naroubováním na podno¾ ve výškovém rozmezí 30 a¾ 125 cm. Rychle roste, má jemný a ucelený vzhled, kvete pøed olistìním. Kaskády vìtví mohou dosahovat a¾ k zemi a ji¾ èasnì zjara jsou pokryty velkými chlupatými støíbøitì šedými koèièkami. Kvìt, známé koèièky, je vlastnì jehnìda, která ukrývá v ú¾labí šupin drobné kvítky. Vrby mají kvìty samèí a samièí, samèí jehnìdy jsou nejdùle¾itìjším okrasným prvkem. Jak vyzrávají, zvìtší se, rozvinou a pokryjí svìtle ¾lutým pylem. Posléze koèièky vystøídají oválné listy, které jsou z vrchní strany zelené a zespodu šedozelené. Promìnlivost barevných tónù listù je zajímavá ve vìtru.
Nároky na pìstování Ideální je sluneèná poloha. Snáší sušší pùdy a lze ji doporuèit pro vìtšinu zahrad. Vysazuje se v bezlistém stavu zjara a na podzim, z kontejnerù celoroènì, pak ovšem peèlivì zaléváme. Na vhodném stanovišti není na další ošetøení nároèná. Vrbu silnì seøízneme nejlépe hned po odkvìtu v rozmezí jednoho a¾ tøí let. Ka¾doroèní øez podpoøí další rùst a násadu jehnìd.
Pou¾ití Pøevislé typy jsou velmi oblíbené. Uplatní se pøedevším jako solitéra a ve výhle-du. Stejnì dobøe bude vypadat i na vaší terase anebo balkonì, úspìšnì roste v nádobách. Svìtlým zabarvením dodává prostoru zejména zjara veselý ráz, na podzim je spíš nevýrazná. Po opadu listu doplòuje výbornì svým tvarem zimní kompozici. Vynikající rostlina pro malé zahrady. Nejrùznìjší vrbové vìtévky se pou¾ívají do velikonoèních aran¾má.
Další zajímavé vrby Jestli máte rádi vrby a chcete obohatit barevné kreace v zahradì, poøiïte si také Salix integra ´Hakuro Nishiki´. Roste jako keø anebo naroubovaná na kmínku. Rašící mladé listy jsou rù¾ové, dospìlé panašované listy pøechází pøes tlumenì zelnou do rù¾ové a smetanové barvy. Staèí si pøedstavit, jak si s nimi pohrává vítr. Drobnými listy a køehkými pøevislými vìtvemi se vyznaèují Salix repens (vrba plazivá) ´Voorthuizen´ a ´Iona´. Mohou vzbudit dojem deštníku. Chcete-li doplnit zahradu v japonském stylu doporuèuje se Salix x simulatrix, drobná rostlina se vzhledem bonsaje. Pozoruhodnou kompozici vytváøí v nádobì spoleènì s bílými kameny. Oblíbené jsou také pokroucené jakoby zkadeøené vìtve, které má Salix caprea ´Curly Locks´. Vrba Matsudova Salix matsudana ´Tortuosa´ má nejen pokroucené a zprohýbané vìtve, ale i zkadeøené listy. Bizardní rùst ji pøedurèuje do atrií i vegetaèních nádob. Kroucené vrby jsou vyhledávaným materiálem aran¾érù.
Jiøí Korejš
Poznámka redakce: Zájem lidí o vlastní kousek zelenì pøetrvává. I lidé, kteøí se o zahradnictví vùbec nezajímali, chtìjí mít nyní aspoò svùj zelený truhlík èi kvìtináè. Široký sortiment rostlin umo¾òuje pìstování mnoha druhù na balkonech, terasách a dalších malých plochách. Stále pøibývají také nové zahrady.
Evropská kampaò „Rostlina mìsíce“ odstartovala v roce 1992. Ka¾dý mìsíc je pravidelnì pøedstavována okrasná rostlina, vhodná pro trvalé venkovní výsadby do volné pùdy i do nádob. Také my jsme se rozhodli na našich stránkách tuto aktivitu podpoøit. Program probíhá v devíti evropských zemích (Belgii, Èesku, Dánsku, Francii, Irsku, Nìmecku, Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii). U nás byl zahájen v roce 2000. Program vede organizace Plant Publicity Holland, která spolupracuje se zahradníky-pìstiteli, øadou souvisejících oborù a odbornými zahradnickými ¾urnalisty nejen v Evropì, ale i v zámoøí.
Úkolem je mimo jiné rozšíøit povìdomí laické veøejnosti a zájem o vyu¾ití zahrad i menších prostor (balkony, lod¾ie) jako odpoèinkových a estetických ploch.