Pøed šestnácti roky
se po zmìnì re¾imu dostali do èela státu lidé, kteøí mìli morální kredit a mohli vytváøet humanitní demokratickou spoleènost. To se však nedaøilo. Po hospodáøských a politických zmìnách v posledních šestnácti letech ovládají naši politickou scénu lidé, kteøí obnovili u nás kádrování, dosazování do øídících státních funkcí i do funkcí v hospodáøském a veøejném sektoru na základì èlenství ve stranì èi pøíslušnosti k mocenské elitì. Pomocí penìz jsou ovládáni, korumpováni obèané ve vìtším mìøítku ne¾ tomu bylo v minulém re¾imu. Soustavnì je porušována Listina základních práv a svobod, èlánek 20. odstavec 4: "Politické strany a politická hnutí, jako¾ i jiná sdru¾ení jsou oddìlena od státu." Stát, státní rozpoèet se stal koøistí politických stran.
Politické strany u nás parazitují na státní pokladnì. Ze státního rozpoètu jsou propláceny pøíspìvky politickým stranám podle volebních výsledkù, odmìny stranickým expertùm, poradcùm. Politika je u nás propojena s výkonnou mocí. Politické strany zklamaly oèekávání obèanù. Klesá zájem o èlenství v politických stranách, klesá poèet èlenù platících stranické pøíspìvky. Klesá úèast obèanù ve volbách,
klesá zájem obèanù o vìci veøejné.
Odluka politických stran od státu, od státního rozpoètu, dodr¾ování Listiny základních práv a svobod je alternativou, jak zmìnit souèasnou politiku na skuteènì demokratickou:
1. Politická strana si svoji èinnost bude hradit z èlenských pøíspìvkù, legálních èinností, nikoliv ze státních prostøedkù, z prostøedkù daòových poplatníkù, pøestane parazitovat na státní pokladnì.
2. Politické strany budou veøejnou kontrolou výkonné moci, nebudou tvùrcem a strùjcem výkonné moci.
3. Politické strany se zbaví kariéristù, èekatelù na státní funkce, na státní zakázky.
4. Politický program stran bude pøihlí¾et k po¾adavkùm volièù a státu.
5. Parlament se bude projednávat zákony pøedlo¾ené nezávislými institucemi a odborníky. Novelizace zákonù budou minimální.
6. Za výkon ve státní funkci ponese odpovìdnost konkrétní, kvalifikovaná osoba, která mù¾e být zbavena funkce okam¾itì bez politických tahanic.
7. Politika se stane zále¾itostí lidí morálnì pevných, obìtavých, kvalifikovaných, kteøí ji¾ v ¾ivotì nìco dokázali.
Souèasné politické strany zklamaly oèekávání obèanù. Moc ve státì zùstává stále v rukou stranických mocenských elit, které ztrácejí dùvìru obèanù. Stranický parlamentarismus je v krizi. ®ádná ani nová politická strana není schopna tuto krizi pøekonat. Ka¾dá politická strana vytváøí elity, které postupnì pøemìòují stranu v organizaci, základnu pro uplatòování svých vlastních mocenských zájmù. Veslo ve státì po volbách pøebírá politická strana, která èasto vytváøí bezzásadové koalice. Kdy¾ se vládnoucí strana vymìní, tak se toho moc nezmìní: opìt vládnou stranické elity. Koncentrace moci v rukou vládnoucí elity posiluje korupci, potlaèuje iniciativu a kreativitu øadového obèana, sni¾uje jeho zájem o vìci veøejné, co¾ se projevuje nízkou úèastí ve volbách. Mlèící vìtšina obèanù je ignorována.
V rùzných místních organizacích zájmových, neziskových i v politických by mìly být prosazovány prvky participaèní demokracie, obèanské komise a vyu¾ívání odborníkù, tajné hlasování pøi schvalování usnesení, volbì funkcionáøù. Obdobnì by mìlo být postupováno i na vyšších organizaèních stupních (v mìstech , krajích i celostátnì).
Obdobným zpùsobem by mìly vznikat a fungovat i další organizace sebevìdomých a solidárních skupin obèanù napø. odborníkù, vìdeckých pracovníkù, obèanská sdru¾ení usilující napø. o zdravé stárnutí, o zlepšení ¾ivotního prostøedí, o kulturní rozvoj obèanù. Sdru¾ování obèanù pøedstavuje schùdnou cestu pro pøekonání souèasné neuspokojivé situace ve spoleènosti.
Ing. Josef Hromadko, CSc.