Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Libìna,
zítra Saskie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pavel Šporcl hrál i v punkevních jeskyních,
nyní se spoleènì s JFO pøedstaví v bývalém plynojemu


Spoleèné vystoupení houslového mága Pavla Šporcla, jeho romské cimbálovky a Janáèkovy filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Františka Drse Gipsy Way - orchestral odstartuje 26. záøí 2013 od 19 hodin cyklus koncertù Janáèkovy filharmonie v multifunkèní aule Gong. V programu zaznìjí vedle temperamentních cikánských, rumunských a maïarských skladeb také klasické kousky jako napø. Chaèaturjanùv Šavlový tanec èi Brahmsùv Uherský tanec.


Je jen málo umìlcù, jejich¾ jména se obyèejnému èlovìku vybaví, kdy¾ se øekne klasická hudba. Houslista Pavel Šporcl je bezpochyby jedním z nich. Do širšího povìdomí se zapsal samozøejmì hlavnì díky své virtuózní høe, ale svou roli sehrála i jeho originální image (šátky, košile apod.), netradièní vzhled nástroje (modré housle z dílny J. B. Špidlena) a také jeho pøesahy do dalších hudebních ¾ánrù (Sporclein – popová muzika, Gipsy Way – cikánský folkór). A právì poslednì jmenovaný projekt patøí k tìm nejúspìšnìjším a nej¾ádanìjším. Spojuje Šporclovu virtuozitu s ¾ivelností a osobitým umem vynikající slovenské cimbálovky Romano Stilo Ensemble a opìt dobývá èeská i zahranièní pódia. Turné Pavla Šporcla Gipsy Way – orchestral (ve spojení se symfonickým orchestrem) tak navazuje na to nejlepší, co èeský houslový virtuóz pøedvedl spolu s mistry cikánské cimbálovky na 150 koncertech v Èeské republice, na Slovensku, v Nìmecku, Anglii, Švýcarsku èi v Rusku. Gipsy way - orchestral se v ostravském Gongu objeví v podobì rozšíøené o další skladby a o nová aran¾má. V aran¾má Františka Drse zazní napø. skladby: P. de Sarasateho, J. Brahmse, J. Masseneta, G. Bizeta, E. Moricconeho, J. Williamse, G. Boulangera, V. Montiho.


„Na našich koncertech jsme si u¾ívali spoleènì s diváky zcela neopakovatelné zá¾itky. Mo¾ná proto je mottem mého nového turné se symfonickým orchestrem Krása a radost ze ¾ivota jako neopakovatelné kouzlo okam¾iku. Nadšení posluchaèù nás pøesvìdèilo, ¾e bychom mìli lidem naši hudební lahùdku ještì nabídnout: v tomto pøípadì navíc s plným zvukem symfonického orchestru," øekl Pavel Šporcl.


Projekt Gipsy Way vznikl pøed 4 roky, kdy Pavla Šporcla slovenská skupina Romano Stilo pozvala na benefièní koncert do Bratislavy, kde se zrodil nápad na spoleèné CD a následovalo i turné. Se souborem Romano Stilo Šporcl ukonèil spolupráci více ne¾ pøed rokem. Souèasná kapela Gipsy Way byla sice slo¾ena pro toto turné, ale hraje i samostatnì. Pøed ostravským vystoupením jsme Pavla Šporcla po¾ádali o krátký rozhovor:


Co se Vám vybaví, kdy¾ se øekne Janáèkova filharmonie Ostrava?
Skvìlý orchestr s výbornými muzikanty. S Janáèkovou filharmonií jsem odehrál mnoho úspìšných koncertù. Spolupráce je v¾dy velmi profesionální, pøíjemná a to mì baví.


Jste povìstný svou originální image, hrajete na modré housle, poøádáte exkurzy do jiných hudebních ¾ánrù. Co Vás k tomu vede?
Láska k hudbì. Snaha zpøístupnit klasickou hudbu i dnešním posluchaèùm, pøedat mùj osobní pohled na hudbu a získávat stále nové posluchaèe.


Kde se podle Vás skrývají zatím nevyu¾ívané mo¾nosti prezentace tzv. vá¾né hudby?
Myslím, ¾e by se vztah k hudbì a zájem o umìní vùbec, mìl pìstovat ji¾ od dìtství. Mnoho lidí dostane pøíle¾itost setkat se s klasikou a¾ v pozdìjším vìku a zcela náhodou zjistí, o jak krásné zá¾itky a vjemy léta pøicházel. A to je škoda. K všeobecné prezentaci vá¾né hudby nìkdy jistì chybí dostatek financí, náklonnost médií a urèitý druh odvahy.


Program nazvaný Gipsy Way je velmi úspìšný. Brzy se doèká 200. reprízy a vyvezl jste jej i do zahranièí. Jak reagovalo publikum v Japonsku nebo v Èínì?
Všude je program pøijímán velmi podobnì, tzn. s obrovským úspìchem. A» jsme hráli v Èínì, Rusku, Francii, Anglii èi nìmeckém kostele, všude lidé doslova køièeli bravo. Na 95 procentech koncertù jsme za¾ili ú¾asnou atmosféru v hledišti, ovace vestoje, krásné pocity. Samozøejmì jsem rád, ¾e se mi podaøilo tento program zúroèit. A proto¾e v cikánské hudbì neexistují pro interprety pøísná pravidla, zahrajeme poka¾dé malièko jinak. I to je dùvodem, proè se na ka¾dý další koncert s tímto programem tolik tìším.


Kde se vzalo Vaše okouzlení romskou hudbou?
Líbí se mi melodie i harmonie, temperament a obrovská vøelost. Cikánští virtuózové byli v¾dy skvìlí houslisté a já je od malièka poslouchal. Sám jsem hrál v dudácké kapele, moje maminka tanèila v lidovém souboru, a tak jsem mìl od dìtství k folklóru velmi blízko. Ale nejvíc mì asi nadchl cimbál. Ještì ne¾ jsem se dal dohromady s cikánskou kapelou, hrál jsem èasto s cimbálkou z Moravy a v¾dy jsem si to moc u¾il.


Chystáte nìjaký další originální projekt?
Sna¾ím se, aby všechny mé projekty byly originální, a vìøím, ¾e i mé koncerty klasické hudby jsou jiné. Vloni jsem odjel turné s projektem Sporcelain, na kterém jsem ukázal svùj pohled na moderní, popovou hudbu. V záøí mi vyjde nová deska Moje houslové legendy, na které jsem nahrál virtuózní skladby slavných èeských houslistù minulosti, jako byli Kubelík, Kocian, Ondøíèek, Drdla a další. Tento program pøedstavím na stejnojmenném podzimním turné a samozøejmì znovu zavítám i do Ostravy.


Máte nìjaký hudební sen?
®ivot bez snù a jejich naplnìní si ani nedovedu pøedstavit. Mám ale vnitøní pocit, ¾e pokud se mají sny naplnit, nemìly by se napøed prozrazovat.


Jak èasto a jak dlouho zkoušíte?
Na housle cvièím 3 – 4 hodiny dennì.


V hudebním svìtì je velká konkurence, co je podle Vás dùle¾ité, aby se èlovìk dokázal prosadit?
Být pøipraven. Dnes se to, ¾e èlovìk hraje dobøe, pokládá za naprosto samozøejmé. Hudebník musí být flexibilní, mít schopnost obsáhnout velký repertoár, aby byl schopen hrát takøka ka¾dý veèer jiný program. Musí mít dobré PR a také štìstí. Je to takový balíèek. Pro mì je ale nejdùle¾itìjší, ¾e miluju to, co dìlám. Bez toho by byl úspìch pro mì bezcenný.


Který okam¾ik ve Vašem ¾ivotì pova¾ujete za nezapomenutelný? A proè?
Nejsilnìjším okam¾ikem v mém ¾ivotì asi nav¾dy zùstane nerození mých dcer. Profesních zá¾itkù je opravdu mnoho: moje první veøejné vystoupení, první setkání s prof. Václavem Snítilem, s Itzhakem Perlmanem, Dorothy Delay, první koncert s Èeskou filharmonií…


V Ostravì budete s Janáèkovou filharmonií vystupovat v bývalém plynojemu. Na jakém nejzvláštnìjším místì jste koncertoval?
Koncertoval jsem na rùzných místech. Baví mì objevovat nové prostory. Vloni jsem napøíklad pro svùj pra¾ský koncert turné Sporcelain vybral Terminál 2 Letištì Václava Havla. Hrál jsem také na vlakových nádra¾ích, na bøehu jezera, v punkevních jeskyních, kde mi nad hlavou létali netopýøi, tøikrát jsem vyprodal legendární Lucernu…


Letos na jaøe jste oslavil 40. narozeniny. Pøejeme dodateènì všechno nejlepší a ještì hodnì úspìšných koncertù i CD. A co Vy byste popøál Janáèkovì filharmonii k jejím blí¾ícím se 60. narozeninám?
Aby mìla co nejvíc spokojených hráèù i posluchaèù.


***

Multifunkèní aula Gong – Dolní oblast Vítkovice

Ètvrtek 26. záøí 2013 v 19 hodin


Program:
Cimne bogar, lidová píseò
Pablo de Sarasate - Cikanské melodie
Georges Bizet - Carmen, výbìr témat
Aram Chaèaturjan - Šavlový tanec
Ruské melodie
sólo kapela Gipsy Way
Grigoras Dinicu - Ciocarlia (Skøivan)
Ennio Morricone - Tenkrát v Americe
Vladimir Cosma - Alexandre le Bienheureux / Le grand blond avec une
chaussure noire
Pavel Šporcl - Bohemian Nostalgia
George Boulanger - Avant de mourir
Nane cocha, lidová píseò


Úèinkují:
Pavel Šporcl - housle
Gipsy Way - cikánská cimbálová kapela ve slo¾ení:
Nikola Sléz - housle, Tomáš Vonszemü - cimbál,
Zoltán Sándor – viola, kytara, Ján Rigó - kontrabas
Janáèkova filharmonie Ostrava
František Drs – dirigent


Jana Kni¾átková, Janáèkova filharmonie Ostrava



Komentáøe
Poslední komentáø: 25.09.2013  14:49
 Datum
Jméno
Téma
 25.09.  14:49 Petra
 25.09.  14:16 Blanka B.