Lvice Asha odjela z Ostravy do Francie
Vèera - v úterý 11. záøí se vydala na cestu z ostravské zoologické zahrady do francouzské Zoo Nesles devítiletá samice lva indického Asha.
Jaký je dùvod jejího odjezdu?
Lvice Asha byla v Ostravì od roku 2006, kdy ji zamìstnanci zoo pøivezli ze švédské Zoo Eskilstuna. Zde vytvoøila harmonický pár se samcem Sohanem. Lvi se pravidelnì páøili, mláïat jsme se však od nich nedoèkali. Pøitom je odchov mláïat v lidské péèi naprosto klíèový, jeliko¾ lev indický je jedním z nejvíce ohro¾ených poddruhù lva. V souèasnosti se vyskytuje pouze v rezervacích Gir Forest a Mitiala v západoindickém státì Gud¾arát, kde pøe¾ívá posledních asi 350 jedincù. Je na pokraji vyhubení zejména v dùsledku pytláctví a úbytku pøirozeného prostøedí.
Oba lvi proto podstoupili speciální vyšetøení, jeho¾ výsledkem byla nedobrá zpráva – Asha má cysty na vajeènících a nemù¾e tedy lvíèata mít. Z tohoto dùvodu byla v roce 2011 dovezená mladší samice Kiba ze Zoo Rotterdam. Cílem bylo vytvoøit trio lvù s tím, ¾e by budoucí role Ashy byla alespoò tetièkovská. Asha však novou mladší samici nikdy nepøijala, dokonce hrozilo, ¾e by ji mohla i zabít. Toto riziko jsme nemohli pøipustit, proto jsme byli nuceni Ashu od Sohana a Kiby oddìlit. Vzhledem k tomu, ¾e pro lvy je pøirozený ¾ivot ve skupinì, bylo zøejmé, ¾e Asha nemù¾e v Ostravì zùstat. Po dohodì s koordinátorem chovu lvù indických poputuje v rámci evropské spolupráce do Francie, kde se, vìøíme, s¾ije s tamní skupinou samic. Mladá samice Kiba se mezitím ji¾ se samcem Sohanem nìkolikrát páøila.
Tak jako v pøípadì tygrù èi levhartù, i Asha se na transport pøedem pøipravovala. Aby nemusela být uspána, uèila se nastupovat do transportní bedny, která byla za tímto úèelem umístìna ve výbìhu, aby si na ni lvice zvykla a bez problémù do ní nastoupila. Tento zpùsob je obecnì pro zvíøata ménì stresující a také bezpeènìjší. Nakládání Ashy probìhlo okolo poledne a poté se vydala na cestu.
Ani pøi zpáteèní cestì nepojedou zamìstnanci Zoo Ostrava s prázdnou. S sebou pøivezou nìkolik zvíøat z holandských zoologických zahrad. Mezi nejvýznamnìjší z nich patøí samice levharta cejlonského ze Zoo Emmen. Po dohodì s evropským koordinátorem chovu levhartù cejlonských se Zoo Ostrava rozhodla pokusit se o malý zázrak. Levhartice je toti¾ pomìrnì stará (15) a dosud odchovala jediné mládì. Je však z genetického hlediska nesmírnì cenná pro záchovný program a tak pokus o její reprodukci stojí za úsilí a mezinárodní spolupráci. V Ostravì je zkušený samec, tak¾e po aklimatizaci samice zaèneme ihned se seznamováním zvíøat. I kdy¾ šance nejsou nejvìtší, jde o poslední mo¾nost pro samici a tedy o poslední mo¾nost získat velice cenná mláïata. Pokud by se vše povedlo, jedno z mláïat by v Zoo Ostrava mohlo zùstat pro budoucí chov.
Mezinárodní spolupráce je v chovu zvíøat nesmírnì dùle¾itá, i proto je Zoo Ostrava èlenem hned nìkolika presti¾ních mezinárodních organizacích (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA, Svìtová asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA apod.). Je zapojena i do nìkolika desítek Evropských záchovných programù (EEP). Zamìstnanec Zoo Ostrava je dokonce èlenem EEP komise pro levharta cejlonského. Veškeré pøesuny zvíøat mezi zahradami sdru¾enými v tìchto organizacích se dìjí bezplatnì s ohledem na konkrétní potøebu jedince, druhu a záchovného programu.