Osobní reflexe Al¾bìty Jungrové
Výstavu Al¾bìty Jungrové From my diary / Mezisvìty uvádí do 20. èervna hoøická Galerie plastik. Jedná se o 14 velkoformátových fotografií zobrazujících autorèin „deníkový“ záznam ze zahranièních cest po Pákistánu, Etiopii a Bangladéši.
Autorka na výstavách i v médiích dosud prezentovala pouze své reportá¾ní práce. Tentokrát však návštìvníkùm pøedstaví svou osobní reflexi z exotického prostøedí svých cest. Al¾bìta ostatnì pova¾uje fotografování vùbec za formu deníku: „Nìkteøí lidé mají potøebu si vìci zapisovat, já si je vyfotím. V dìtství k tomu patøilo ještì to napìtí a pøekvapení s ka¾dým vyvolaným filmem, teï je to nadšení, ¾e mì za to nìkdo platí.“
Al¾bìta tráví a¾ polovinu roku na cestách, ze kterých pøivá¾í dokumentární fotografie. Za svými reportá¾emi se sama vydává do nejrùznìjších koutù svìta a èasto se dostává do riskantních situací. Brodila se nejvìtší skládkou odpadu v Kambod¾i, ropným bahnem na vrakovišti tankerù v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené dìti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak v kolumbijské d¾ungli.
Jako základ své tvorby si Al¾bìta Jungrová vybrala dokument a reportá¾e, proto¾e ji zajímají lidé, jejich ¾ivoty a osudy. „Dokumentarista sice nevytváøí situace, které fotografuje, ale vytváøí koneèný obrázek. On urèuje, co fotografovat, kam zamíøit objektiv, kdy zmáèknout spouš». Pozoruji. Podávám svou výpovìï o tom, co se dìje.“
Fotit zaèala u¾ na základní škole. Vystudovala Støední prùmyslovou školu grafickou v Hellichovì ulici a pracovala pro MF Dnes, Hospodáøské a Lidové noviny. V roce 2001 se vypravila na roèní cestu do USA a Mexika. Pùl roku strávila v Londýnì jako asistentka renomovaných reklamních a módních fotografù. Na pøehlídce Czech Press Photo v roce 2008 získala za reportá¾ o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích èestné uznání a za sérii snímkù o dìtech pracujících v cihelnì v pákistánském Péšáváru cenu Vysokého komisaøe OSN pro uprchlíky. Stejnou cenu získala i v roce 2009 za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši.
Bez fo»áku snad ani nevychází z domu. Øíká o sobì, ¾e pro kvalitní fotku je schopná obìtovat ledacos, jen ne vlastní ¾ivot a dodává: „Moje práce mì nesmírnì baví, v¾dycky jsem si pøála nìco takového dìlat. Fotografuji i tady v Èesku, focení samo o sobì je pro mì neuvìøitelnì zábavné. Budu š»astná, pokud se lidé za sto let podívají na mé snímky a øeknou si „aha, tak se tehdy ¾ilo“. Z tohoto pohledu pova¾uji za zajímavìjší moje fotografie ka¾dodenního ¾ivota odehrávajícího se kdekoliv na svìtì, ne¾ záznamy primitivních válek a násilností.“
Galerie plastik v Hoøicích
Na úboèí vrchu Gothardu v Hoøicích má své sídlo slavná hoøická Galerie plastik, která byla zalo¾ena ji¾ roku 1908. V souèasnosti galerie nabízí stálou expozici èeského sochaøství z 1. poloviny 20. století. V jejím sousedství se nacházejí sbírky galerie souèasného svìtového sochaøství v pøírodì, díla úèastníkù hoøických sochaøských symposií. Sochy rozmístìné pod širým nebem tvoøí jedineèný pøírodní sochaøský areál èítající více ne¾ osm desítek pískovcových plastik. Pøedstavuje soudobé svìtové sochaøství umìlcù z Evropy, Asie a Ameriky.
Terezie Kaslová