Po delší dobì pøichází den s modrou oblohou a sluníèkem jako pøíslib pìkného výletu. O¾ívá podzimní krajina, která byla delší dobu zahalena v mlhavém smutku. Podél trati svítí karmín ostru¾iní, Podbabské skály mají svùj pùvab, lehce stínované plochy kamení s jásavì ¾lutými listy uchycených rostlin pøipomenou obrázek jara, kdy tu kvetly taøice.
Kochám se pohledem na modrou oblohu, na ní¾ se objeví nenápadné stádeèko bìlavých beránkù. V dálce pøechází modø do svìtlého tyrkysu, lemovaného rù¾ovì šedými mráèky. Zvláštní scenérie, pøipomínající moøe... a znovu tyrkys, v nìm¾ jsou zaøíznuty ostré tmavì šedé no¾e... Soustøedila jsem se víc na oblaènost ne¾ na krajinu. Další zálivy, táhlé pobøe¾í a vzadu na severu se tyèí silueta pohoøí s bílými vrcholy. Nápadné a rychlé zmìny typu mrakù a jejich barevnost napovídá, ¾e sluníèko así dlouho svítit nebude. V Roudnici je obloha zcela šedivá a Milešovku marnì vyhlí¾ím.
V Lovosicích drobnì prší. Vyjí¾díme smìrem k Házmburku. Jednotlivá pásma kopcù jsou výraznì odlišena odstíny šedé barvy, která dominuje celé krajinì. Vrchol Milešovky je v mracích. Zaparkujeme v Sedlci pod Házmburkem a odtud se vydáváme ji¾ním smìrem ke kopci.
Pøestává pršet, ale od severozápadu fouká ostrý, studený vítr - brrr! Nedáme se odradit. Kouzelný a dramatický je rozhled na krajinu všemi smìry a pøed námi se tyèí Házmburk, kolem nás jsou pásy polí a dále sad mladých jabloní, na nich¾ se ještì dr¾í listí. Zaujme nás mimoøádná sytost barev tohoto místa. Pùsobivá jsou pole zorané èernozemì, která deštìm zèernala ještì víc. Asi ne náhodou mi pøipomnìla lávová pole na Etnì, dojem umocòuje hromada kamení - tmavého èedièe na okraji pole. Zajímavý je kontrast barev zelenavých a ¾lutavých lišejníkù na nìkterých kamenech.
Cestou nám tì¾knou boty nabalujícím se bahnem, tak¾e se vydáváme podél sadu západním smìrem. Pøed námi se na obzoru rozevírá èást Lounského støedohoøí s Cho¾ovskou horou, Brníkem, Srdovem, Oblíkem, Køí¾ovými vrchy, Milou a dalšími kopeèky. Vítr zaèíná protrhávat mraky, objevuje se dokonce i "modré oko". Krajina dostává veselejší náladu, modravé kopce s rù¾ovým nádechem oblohy v pozadí. Na severozápadì je èerno,
Milešovka v neprùhledném závoji.
První sluneèní paprsky ozáøí krajinu. Ne celou, vyberou si v¾dy jen urèité místo, které se objeví v plné kráse. Skalnatý Koš»álov se zøíceninou hradu, Deblík s kamenolomem ohnivì svítícím a ¾alujícím. Nad Litomìøicemi vykouknou plánì s ostrùvky snìhu. Radobýl a Dlouhý vrch. Na východì zazáøí malý kousek duhy, po chvíli je stejnì poctìn i Lovoš. Vítr se mìní na západní, který u¾ není tak studený. Nad Házmburkem krou¾í kánì.
Po pravé stranì cesty se mírnì vlní pole, na nìm¾ nás zaujme nenápadný vršíèek porostlý listráèi. Díky spadanému listí s korunách stromù rýsuje skalní útvar, k nìmu¾ se vydáme. Jdeme kobercem javorového a jasanového listí, kde jsme vyplašili zajíce. Stoupáme po mírnìjším svahu porostlém travou a místy uschlými bodláky - máèkou ladní. Na èlenitém vrcholu
èedièové skály jsou rozsety tmavì rù¾ové kvìty hvozdíku kartouzku. Nádhera! A kolem dokola je výhled na celé Støedohoøí, dokonce i Milešovka se vynoøuje. Pozorujeme poštolku nad polem.
Má ten skalnatý vršíèek, který jsme pova¾ovali v létì za pouhý remízek, nìjaký název? Pokud ne, dám mu jménu "Hvozdík", ale mapa napoví, ¾e se jmenuje "Plaòák" a jeho nadmoøská výška je pouhých 279 m.
Teï u¾ nám zbývá jen rozlouèení. Vracíme se do Sedlce. Ještì poslední rozhlédnutí do krajiny, ozáøené hoøícím západem slunce nad Plaòákem a cesta do Lovosic na nádra¾í. Støedohoøí se ztrácí zvolna ve tmì, ale hluboké dojmy z našeho výletu zùstávají barevné.