11. záøí mají svátek Denisa, Diviška, Emil. Obèanský kalendáø dnes uvádí pùvodnì francouzské jméno Denisa. Jeho poèátky však sahají a¾ do starého Øecka k bohu vína Dionýsovi. Lze je pøelo¾it i jako bo¾ské dítì. Èeština si ho ponìkud upravila i na jméno Diviška.
Církevní kalendáø dnes pøipomíná Emila. Toto velmi rozšíøené a oblíbené jméno nosil slavný øímský rod Aemiliù. Základem je latinské pøídavné jméno Aemilianus, které lze pøelo¾it jako soutì¾ící nebo soupeøící.
Dnešní patron Emil byl Øímanem a zøejmì pocházel ze slavného a bohatého patricijského rodu. Tajnì vyznával køes»anskou víru a v roce 250 byl v provincii Afrika zatèen a muèen. Nejprve svou víru odvolal, ale vzápìtí nechvìjnì prohlásil, ¾e je a v¾dy bude køes»anem. Rozzuøení katani jej upálili.
V tomto kalendáøi je dnes také vzpomínka na Annu Zelíkovou a Josefa Müllera. Anna Zelíková se narodila 19. èervence 1924 v Napajedlích. Od dìtství navštìvovala školní zaøízení v ústavu "Ludmila", který vedly sestry svatého Køí¾e. Není tedy divu, ¾e Anna zatou¾ila stát se jednou z nich. Za svùj vzor si vybrala svatou Terezii z Lisieux. Vedla bohatý duchovní ¾ivot a sna¾ila se bojovat proti zlu. Na Zelený ètvrtek 14. dubna roku 1938 se dovìdìla o zabíjení nenarozených dìtí (potratech) a v hlubokém otøesu se pøi modlitbách nabídla Bohu jako smírná obì» za tyto høíchy. Následujícího dne na Velký pátek tuto svou nabídku ještì jednou opakovala. Tou¾ila vstoupit do øádu karmelitek v Praze, ale pro nemoc to nebylo v jejích silách. Byla tedy pøijata do tøetího øádu a obdr¾ela øeholní jméno Marie. Svou ¾ivotní pou» plnou bolesti a utrpení zakonèila 11. záøí 1941 ve svém rodišti.
Josef Müller se narodil 19. srpna roku 1894 v Salmünsteru v Nìmecku. Byl faráøem v Gross-Düngenu v hildesheimském biskupství. Brzy po nástupu nacistù k moci byl zatèen. Nebyl v odboji ani jinak proti fašismu nevystupoval, pouze vyprávìl politický vtip. Ten si jeho posluchaè nenechal pro sebe a jak se v totalitních systémech sluší, pìknì za tepla vše oznámil policii. Následovalo Josefovo okam¾ité zatèení a kruté výslechy. Otázka byla jen jedna: "Kdo vtip øekl pøedtím panu faráøi." Müller však jméno nikdy neprozradil, a tak jej 11. záøí roku 1944 v Braniborsku popravili.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.