Ostravští Kaèeøi oslavili nalezení 2000 keší Mìstská organizace SD ÈR Ostrava má svou zájmovou skupinu Kaèeøi, která oslavila nalezení 2000 kešek.
Pøi svých výletech za „poklady“ navštìvuje místa, která jsou nìèím zajímavá, a pøesto nejsou turisticky navštìvovaná. Pøesto¾e jsme ji¾ nìkolikrát navštívili láznì v Klimkovicích, nevìdìli jsme, kde jsou prameny, odkud se léèivá voda do lázní pøivádí. Opìt nás pouèil náš oblíbený geocaching. Zakladatel keše (owner), vypracuje listing, ve kterém jsou uvedeny informace a zajímavosti k zalo¾ené keši.
Tabule u pramenù
Vyjímáme z listingu „ Lázeòské prameny“
Na pøelomu 50 a 60 let probíhal na celém území ostravského kamenouhelného revíru rozsáhlý geologický prùzkum, pøi nìm¾ se uskuteènilo nìkolik hlubinných vrtu v okolí Polanky, Staré Bìlé a Jistebníku. Vrty odhalily v hloubce 300 – 400m rozsáhlá lo¾iska sedimentu nasycených vodou, její¾ rozbor ukázal, ¾e obsahuje velké mno¾ství minerálu, pøedevším jódu a brómu, v mno¾ství a¾ 52 mg/1 litr, co¾ je nejvìtší mno¾ství v Evropì.
Místo lázeòského pramenu
Tento objev se stal základem pro myšlenku vybudování nových lázní. O léèebném vyu¾ití tìchto cenných minerálních zdrojù se však zaèalo vá¾nì uva¾ovat teprve v 80. letech, kdy razantní tì¾ba uhlí zaèala ohro¾ovat svìtoznámé láznì Darkov a právì Klimkovické láznì je mìly nahradit. Koneèné rozhodnutí o stavbì nových lázní padlo v roce 1989. Po dvou letech zaèalo slavnostní zahájení stavby poklepáním na základní kámen. Stavba byla dokonèena 27. èervence 1994.
A právì do lázní Klimkovice proudí léèebná voda a¾ z pøírodní rezervace Polanská niva.
Stopy bobrù v Rezavce
Voda je vedena 11 km dlouhým potrubím (co¾ je nejdelší pøívod lázeòských vod v ÈR), pak je ukládána do jímek, v nich¾ 2–3 týdny dozrává. Po zahøátí na teplotu 36°C je vyu¾ívána jako léèivý prostøedek k vnìjší aplikaci formou koupelí a zábalu. Napomáhá pøi léèbì pohybového ústrojí, nemocí neurologických i gynekologických, a pøíznivì takté¾ pùsobí na cévní systém.
Èesnek medvìdí
Pøi tomto výletì jsme se prošli i nádhernou pøírodní rezervací Rezavka, o které toho bylo ji¾ napsáno mnoho, ale projít se tam na jaøe, kdy vyraší medvìdí èesnek, který provoní celé okolí, pozorovat nádhernou jarní krajinu, to je skuteèný balzám pro duši.
Potkali jsme i dìti z mateøské školky Ukrajinská z Poruby, které zde v rámci ekologické výchovy sbíraly odpadky po nepoøádných turistech.
Snad by to mohl být dobrý tip na vycházku. Co øíkáte?