Z kraje Káji Maøíka
Konec tohoto roku se nezadr¾itelnì blí¾í a s ním se èasto vrací vzpomínky na události pøed 70 léty, které sice nebyly tak dramatické jako v Praze, ale pro desetiletého kluka dostateènì vzrušující, aby se vryly do pamìti.
Bydleli jsme v tu dobu doèasnì na venkovì. Ji¾ nevím, z jakého dùvodu 5. kvìtna nebyla škola, ale zapøíèinilo to, ¾e jsem se dopoledne setkal na naší obvyklé louce ke hraní s dalšími dìtmi ze sousedství. Pojednou jsme si uvìdomili, ¾e zvony na vzdálené vì¾i mníšeckého kostela bez pøestání vyzvánìjí a z vì¾e vlají nìjaké prapory.
Bylo to pro nás velmi nezvyklé a pøekvapivé a všichni jsme se rozešli domù pro nìjaké vysvìtlení. Doma jsem rychle pochopil, ¾e se dìje nìco mimoøádného... Obzvláš», kdy¾ po zprávách z rádia tatínek sebral svoji 16mm filmovou kameru, vzal mne za ruku a spìchali jsme do mìsta na námìstí zjistit stav událostí. Tam se potvrdilo, ¾e v Praze je povstání a ¾e se blí¾í konec nìmecké okupace. Všude vládlo velké vzrušení. Vybavují se mnì obrazy hlouèkù lidí po ulicích, nákladní auto plné dobrovolníkù odjí¾dìjících na pomoc Praze pøi zajiš»ování místních kolaborantù apod.
Situace se stávala ještì víc dramatickou, kdy¾ se na silnici smìrem od Benešova objevily kolony nìmecké armády, které spìšnì projí¾dìly mìsteèkem na západ (jak jsme se pozdìji dozvìdìli, vzdát se Amerièanùm). Byly to vojenské transportéry, velké náklaïáky pøeplnìné vojáky a další. Byli sice s bílými vlajkami, ale po zuby ozbrojeni. Nìkteøí vojáci sedìli se samopaly v rukou na blatnících vozidel, oèividnì odhodláni okam¾itì reagovat na nejmenší náznak napadení.
Bìhem tohoto dìní tatínek všechno neúnavnì filmoval a já jsem mu jaksi “kryl záda.”
Vzpomínám si dobøe, jak ho lidé varovali, ¾e to, co dìlá, je nebezpeèné, ¾e po nìm mohou nervózní vojáci støelit, ale on si uvìdomoval ten historický okam¾ik a nevzdal to.
Situace se náhle ještì vyhrotila tím, ¾e jednomu z pøetí¾ených náklaïákù v prudké zatáèce kolem kostela údajnì prasklo øízení a nebyl schopen další jízdy. Bylo to pro nì o to horší, ¾e na tomto vozidle jel velký poèet zranìných vojákù a také ¾en v uniformách. Jejich dùstojník se bezvýslednì pokusil vyjednávat s místními pøedstaviteli o poskytnutí nìjakého náhradního povozu na další cestu. Situace se stávala znaènì napjatou, kdy¾ celé skupinì asi ètyøiceti jedincù nezbylo nic jiného ne¾ se vydat dál s bílou vlajkou pìšky.
Nebyla to pìkná podívaná, nìkteøí vojáci byli všelijak ovázáni, pár jich šlo o berlích, vojaèky nesly zavazadla. Jasnì z nich èišelo zoufalství a zloba. Tato scéna se mnì obzvláš» vryla do pamìti. Jistì proto, ¾e táta mìl vše nafilmováno a pozdìji jsme si film èasto promítali. Stejného dne ke konci filmu se otci podaøilo zachytit další historický moment, kdy ve stejné zatáèce kolem kostela se opaèným smìrem mihlo osamìlé americké vojenské auto s obrovským hvìzdnatým praporem, pozdìji vysvìtlované jako vùz parlamentáøù nabízejících pomoc Praze od generála Pattona. Jak dnes víme, pomoc, která byla pod tlakem Rusù odmítnuta.
Po skonèení války dostal tento legendární generál na jedné z tiskových konferencí dotaz, proè neobsadil Prahu. Ten se ale ovládnul a odpovìdìl neèekanì chladnì: „To vám mohu øíci docela pøesnì. Proto¾e nám bylo naøízeno ji neobsazovat.“
Stovky nadšených Èechù pøišly pozdravit generála George Pattona na Staromìstské námìstí dne 27. èervence 1945, kdy pøevzal od prezidenta Beneše Ès. váleèný køí¾ a
Øád bílého lva 1. tøídy za své zásluhy v bojích 2. svìtové války a osvobozování ÈSR.
V pozùstalosti mého otce jsem našel mnoho starých rodinných filmù, ale bohu¾el, ten cenný kvìtnový dokument zmizel.
Richard G. Preiss, Arizona