Klystýr a konec jedné velké lásky
Vùbec se nestydím, kdy¾ pøiznám, ¾e ji¾ od samotného narození jsem dával pøednost ¾enám, do kterých jsem se také nesmírnì snadno zamilovával.
Ale zaènìme pìknì popoøádku.
Kdy¾ jsem se narodil, byl jsem zøejmì krásné dítì. Alespoò to prohlásila maminka hned po tom, co mì porodila. To mnì samozøejmì pozdìji v ¾ivotì pomohlo k èetným úspìchùm na poli milování. Tatínek se sice na rù¾ovou housku, kterou jsem mu zøejmì pøipomínal, díval rozpaèitì a, aèkoliv byl ateista, stal se z nìho náhle pobo¾ný èlovìk, proto¾e jenom tiše, aby to maminka neslyšela, mumlal: ‚Pane Bo¾e, Pane Bo¾e, co jsi nám to nadìlil.‘ Pak se mamince svìøil, ¾e se mu nelíbí, jak jsem scvrklý a jak mám odstálá ušiska a ji¾ v porodnici prohlásil, ¾e se neo¾ením. To se maminky dotklo natolik, ¾e mì nì¾nì objala a s oèima plnýma slz mì ujiš»ovala, ¾e nemusím mít strach, ¾e se jistì o¾ením a s ušima a» si také nedìlám starosti, proto¾e do nich dorostu. Pro jistotu je však po návratu domù z porodnice lepila k hlavì leukoplastí, co¾ pomohlo.
Maminka byla první osoba ¾enského pohlaví, do které jsem se zamiloval. A to takovým zpùsobem, ¾e jsem v postýlce kroutil hlavou ze strany na stranu a kòouravým hláskem jsem do nekoneèna vykøikoval: ‘Mami pocem, mami pocem, mami pocem!’ Tatínek moje chování, které mì dr¾elo a¾ do první tøídy, kvitoval prohlášením, ¾e nejsem normální dítì a ¾e si mnì maminka musela po porodu sednout na hlavu. Tehdy jsem dospìl k názoru, ¾e tatínek ví houbelec, co je láska.
Ano, nìkdy jsem svojí pøízeò k ¾enám vyjadøoval neobvyklým zpùsobem, jako na pøíklad, kdy¾ jsem ještì jako malý chlapeèek láskyplnì tahal chùvu za vlasy a¾ mnì v ruèièkách zùstávaly zlaté chomáèky jejích vlasù a jí stály v oèích slzy bolesti.
Trvalo nìkolik let, ne¾ jsem si uvìdomil, ¾e jak já tak i ¾eny oèekáváme vyjádøení citù mnohem pøíjemnìjším zpùsobem ne¾ taháním za vlasy, nošením školní tašky, napovídáním, dìlením se o svaèinu a pouhým dr¾ením se za ruce ve tmì kina. Uvìdomoval jsem si to pozvolna a nìkolikráte jsem za svoje výrazové schopnosti sklidil potupu v podobì facky anebo prùšvihu, kdy¾ dívka doma ¾alovala.
Zjistil jsem, ¾e ty dívky, které nestály o to, abych na mezi za školou potvrdil svou lásku k nim ¾havým polibkem doprovázeným pohlazením dospívajících òader pod blùzièkou, jsou vlastnì citovì zaostalé, a proto si mne také nezaslou¾í.
Musím se pøiznat, ¾e zprvu z mé strany nešlo o zamilování, ale spíše o naplnìní pubertální touhy zevrubnì zjistit, jak to, o èem starší kluci vèetnì mého bráchy s oèima navrch vykládají, opravdu je. Pøíruèka ‘Dospíváte v mu¾e,’ kterou mnì ve tváøi zarudlá maminka podstrèila, byla sice zajímavá, ale nedala se srovnat s praktickou zkušeností. K té mì dovedl starší brácha, kdy¾ to zaøídil s povìtrnou sleènou, která po nocích pracovala v neslavné pra¾ské restauraci U Šmelhazù.
S pøibývajícími lety jsem zjistil, ¾e pakli¾e jsem jemný a sleènám, na které si brousím zuby, nosím pugety rù¾í a šeptám jim do ouška sloky lásky, nafackování mnì nehrozí. Naopak, sleèny se zadostiuèinìním zjistí, ¾e nejsem jako ti druzí kluci, kterým jde pouze o to jedno, a jsou nakonec i pøipraveny ze sebe sejmout masku dobrého vychování a vrhnout se do mého objetí.
Je zajímavé jak vlastnì dosa¾ení krásného cíle v èlovìku opravdu vyvolá velký cit a dokonce i lásku. To jsem v ¾ivotì poznal mnohokrát. Mnoho ¾en se obává, ¾e pakli¾e se s vámi vrhnou do postele hned první noc poté, co se s nimi seznámíte, nebudete si jich vá¾it. Jak daleko od pravdy je tato planá obava. Osobnì si tìchto ¾en vá¾ím mnohem více, ne¾ kdyby tomu takto nebylo, proto¾e mnì ušetøí èas a potupné plou¾ení se za nimi.
Bìhem ¾ivota jsem se vlastnì témìø neustále zamilovával. A smutnì musím prohlásit, ¾e ne pouze do vlastní man¾elky, ¾eny Máni, kterou mám, od svatební noci pøed 46 lety, z nìjakého dùvodu dodnes moc rád.
Vroucnì jsem miloval svoji tìlocvikáøku, ruštináøku, sousedku, man¾elku èlena VB, biletáøku z Národního divadla, obtloustlou, leè silnì vášnivou øeznici a samozøejmì, ¾e valnou vìtšinu našich zpìvaèek a hereèek, i kdy¾ ty pouze platonicky. Pamatuji se, ¾e jsem poní¾enì jako blb èekal pøed divadly, abych vy¾ebral podpisy od hereèek jejich¾ fotografie zdobily stìny mého pokoje.
Celo¾ivotní honby za krasavicemi ve mnì vypìstovaly máloèeho se bojícího hrdinu, èelícího situacím, které ho mohly stát mladý ¾ivot. Èlovìk potøebuje notnou dávku chrabrosti mít pomìr s man¾elkou ukrutného øezníka nebo ozbrojeného orgána. Kdy¾ vás v prekérní situaci nachytá vychrtlý knihovník, tak se z ní lehce vykecáte, ale zkuste to s øezníkem, který má ruce jako lopaty. Ten vám zakroutí krkem tak, ¾e vás pøejdou chutì na bakchanálie s jeho obdaøenou man¾elkou.
Naštìstí se mnì nic takového v mém milostném ¾ivotì nestalo. Vlasy se vám však na hlavì zje¾í hrùzou, kdy¾ se s vámi podìlím o následující smutnou historku.
Ošklivý pád z kola mì dostal do vojenské nemocnice, kde jsem se léèil s fingovanì natr¾enou ledvinou na urologickém oddìlení. V nemocnici jsem si medil, proto¾e jsem nemusel na manévry Vltava a dlouhou chvíli jsem si zkracoval opravou kola pana primáøe, pitím vína ze šampusek na moè v jeho kamrlíku a èetbou. A náhle se pøede mnou objevila víla v naškrobené uniformì sestøièky, slovenská èernovláska Zlatka. Srdce mnì zabušilo vzrušením, v tu ránu jsem zapomnìl na starosti spojené s vojnou a hluboce jsem se zamiloval. Sestøièka byla nejenom krásná, ale i chytrá a vlídná. Našel jsem sto a jednu výmluvu, jen abych jí pøimìl pøijít za mnou do pokoje, kde jsem zjihlým zrakem pozoroval ka¾dý její pohyb. Zlatka byla pro mne ztìlesnìním krásy. Její mìkká slovenština mne okouzlovalo zrovna tak jako její èerné oèi a snìdá tváø. Suverenita, se kterou jsem obvykle jednal se ¾enami, mì najednou pøešla, kdy¾ se v pokoji objevila Zlatka v bílém èepci. Mìl jsem èervené uši a blekotal jsem nesmysly. Prostì jsem se vá¾nì zamiloval. Abych na Zlatku uèinil potøebný dojem, nejenom ¾e jsem pøed ní zahloubanì èetl Ludovíta Štúra, Jána Kollára a Pavla Országha Hviezdoslava, ale dokonce jsem se nazpamì» nauèil z jejich dìl stì¾ejní pasá¾e, které jsem potom jakoby ve spánku, kdy¾ byla Zlatka v pokoji, deklamoval. Jestli jsem zapùsobil, ovšem nevím. Zlatka se ke mnì chovala profesionálnì jako ke všem pacientùm, co¾ mnì drásalo srdce. Nicménì jsem si umínil, ¾e seberu odvahu a jakmile to bude mo¾né, ¾e ji pozvu do divadla, potom na veèeøi, doufaje, ¾e skonèíme u nás doma, kde jí vyznám lásku, kterou potom zpeèetíme tak, jak se sluší a patøí na mém pohodlném kanapíèku.Stalo se však nìco tak neoèekávaného a hrozného, ¾e bych to nepøál nikomu za¾ít.
Právì v ten den, kdy jsem se odhodlal Zlatku oslovit, objevila se ve dveøích pokoje a s milým, odzbrojujícím úsmìvem mi sdìlila, abych se za ètvrt hodinky pøipravil, nebo» urologické vyšetøení vy¾aduje dokonalé vyprázdnìní støev, které umo¾ní pouze strašnì potupná a všemi obávaná procedura zvaná klystýr. Krve by se ve mnì nedoøezali, kdy¾ jsem si uvìdomil, co bude za chvíli následovat.
Zlatka se zanedlouho objevila s obrovskou nádobou a gumovou hadicí, pohled na kterou mnì vyrazil dech. To, co následovalo potom, nelze popsat. Moje krásná Zlatka do mì vazelínou potøenou hadicí obratnì nalila asi tøi litry bílé tekutiny, pøi èem¾ se mnì protoèily panenky a vypoulil jsem oèi. Kdy¾ své dílo dokonèila, apelovala na mì jako na ostøíleného vojáèka a cyklistu, abych vydr¾el. Co jiného zde mohu øíci ne¾ to, ¾e jsem zklamal na celé èáøe. Nejen ¾e jsem ten strašný tlak ve støevech nevydr¾el, ale i neudr¾el. Neuvìøitelné se stalo skutkem a to pøímo takovým zpùsobem, ¾e i Zlatka vydìšenì vykøikla a jen tak tak se jí podaøilo uskoèit. Já se ještì pomalými krùèky dobelhal na toaletu, kde jsem dílo ukonèil a rozbreèel jsem se jako malý kluk.
To, ¾e jsem se Zlatce vùbec nemohl podívat studem do oèí, nemusím zdùrazòovat. K mé nesmírné úlevì krátce potom odešla na dovolenou a já byl z nemocnice propuštìn. Strašná procedura zavinila, ¾e jsem pøišel o velkou lásku…
Mùj ošetøující urolog plukovník B. vìdìl, jak bídnì jsem dopadl. Sna¾il se mne upokojit øeèmi o tom, ¾e se to stává mnoha pacientùm. Jako doktor z toho nedìlal ¾ádnou velkou vìdu, i kdy¾ souhlasil, ¾e po takové pøíhodì u¾ sestøièku asi neomámím. Hodný plukovník mnì pøedepsal láznì, pak mì poklepal pøátelsky na rameno a poradil, abych pøíštì simuloval jiné zranìní ne¾ to, které vy¾aduje hroznou proceduru klystýr.
V Mariánských lázních jsem se nìkolikráte hluboce zamiloval a to dokonce do dcery ruského papaláše, který tam velel. V lázních jsem jezdil i na kole, které mnì urolog plukovník pøedepsal jako souèást terapie. Pøi jedné z tréninkových vyjí¾dìk se mnì pøipletla pod kolo koèka, která zpùsobila mùj pád. Aèkoliv jsem mìl tenkráte asi opravdu odra¾enou ledvinu, nedal jsem to nikomu vìdìt. Mluvil jsem schválnì nesouvisle, tak¾e se velitel zalekl, ¾e jsem utrpìl otøes mozku a poslal mì do vojenské nemocnice na neurologii, kde jsem se prudce zamiloval do ukrajinské sestøièky Maryšky. I kdy¾ se mì zmocnil veliký cit, byl to slabouèký odvar toho, co jsem cítil ke Zlatce, kterou jsem tak hanebnì ztratil kvùli gumové hadièce, tøem litrùm bílé vody a tím, ¾e jsem si celé zranìní vymyslel, abych se vyhnul vojenskému cvièení Vltava.
Ivan Kolaøík
* * *
Kolá¾e pro SeniorTip © Marie Zieglerová
Grafika: Václava Arnoštová
Zobrazit všechny èlánky autora