Den Dé - Osudy jednoho všedního dne
Slunce svítilo jako pominuté a dívky v rozzáøené Praze dávaly na odiv témìø vše, co mìly na sobì pìkného, od støevíèkù a¾ po dekolt. „Pùjdeme na Václavák, uká¾u ti nejkrásnìjší námìstí na svìtì,“ oznámila jsem právì jezevèíkovi Ferdovi, kdy¾ se mi v kabelce rozzvonil mobil. Pøítelkynì z Nìmecka, která pøed èasem restituovala vilku na Oøechovce, mì prosila, zda bych s ní nezašla na mìstský úøad, kde se chystala za¾ádat o trvalý pobyt a obèanský prùkaz.
„Podle cikánského horoskopu mám dnes vylo¾enì š»astný den,“ švitoøila. „Indiánský horoskop sice u¾ tak pozitivní není, ale s tebou to pùjde!“
„Proè myslíš?“ vykoktala jsem pochybovaènì.
„Proè? Jsi pøece narozená ve znamení vlka, ne? Indiáni vìøí v jeho nadpøirozené schopnosti.“
„Vá¾nì?“ opáèila jsem opìt nevìøícnì.
„Jen se nedìlej, kdy¾ je nejhùø, doká¾ou vlci nemo¾né,“ zareagovala Lea u¾ trochu podrá¾dìnì hlasem, který nepøipouštìl odpor.
Zpráva o restituci pro mne nebyla novinkou. Jen¾e jednání se nìjak zaseklo a u¾ pìknou dobu si Lea na potkání stýskala, jaké má kolem vilky starosti, èím¾ ovšem ve svém okolí po vlnì závisti vyvolávala jen jízlivou škodolibost. Nemìla jsem z její prosby pra¾ádnou radost, ale odmítnout jsem také nedokázala. „Václavské nám neuteèe“, oznámila jsem Ferdovi, „a kdybychom skuteènì mohli pomoct, proè ne!“
Jednání na mìstském úøadì bylo krátké. Doklady mìla Lea v poøádku, koneckoncù nebyla tu poprvé, ten nejdùle¾itìjší však opìt chybìl.
„Bez potvrzení z katastrálního úøadu vám nemohu pobyt v Oøechové, Praha 6 uznat,“ vysvìtlovala úøednice trpìlivì.
„Ale já obèanku potøebuju,“ hlesla Lea nesmìle a nehýbala se od okénka.
„Nemohu vám pøece zapsat do obèanského prùkazu bydlištì nìkde, co vám oficiálnì nepatøí,“ zakonèila úøednice energicky a jala se výmluvnì pøehrabovat v papírech. Zdálo se to jasné. Jednání na katastrálním úøadì se pøetí¾ením úøedníkù, arogancí a neochotou u¾ øadu mìsícù vleklo, a tøeba¾e jiná výslednice ne¾ zapsání Ley coby majitelky vilky v Oøechové ulici nebyla mo¾ná, úøední šiml mìl svá pravidla. Pomalu jsem zaèínala chápat, proè se pøítelkyni tøesou ruce. Komunikace vázla.
„Ale já tam u¾ pùl roku bydlím...“ Ley hlásek zanikl v šustìní papírù, èím¾ jí bylo dáváno najevo, ¾e jednání je u konce. Pøítelkynì se slabostí opøela o okénko. Jsi pøece rozená ve znamení vlka, ne? slyšela jsem ji v duchu. Vlci doká¾ou i nemo¾né a Indiáni vìøí v jeho nadpøirozené schopnosti... Co se mi mù¾e stát? zauva¾ovala jsem rychle, zatímco nám úøednice okénkem prostrèila nazpìt obálku s doklady.Nanejvýš mì kousne, ale máme s sebou Ferdu.
„Co¾ takhle po¾ádat o trvalé bydlištì na Mìstském úøadì?“ navrhla jsem a vyslala k úøednici zpytavý pohled. Lea pozdìji tvrdila, ¾e jsem otázku vyštìkla a v úsmìvu se mi zablýskly špièáky, ale vìøte horoskopùm!
Chvíli bylo ticho... „To by šlo, samozøejmì, bez problému,“ zajásala koneènì úøednice s ulehèením, ¾e nás má s krku a za pár minut dr¾ela Lea, majitelka vily na Oøechovce, v ruce obèanský prùkaz s trvalým pobytem na Mìstském úøadì stejnì jako bezdomovec.
Tak a teï nikam jinam ne¾ na Václavské, vydýchla jsem si, kdy¾ jsem se s pøítelkyní po nekoneèné salvì díkù koneènì rozlouèila. Proto¾e domov, to je Praha. A Praha, to jsou Vinohrady, èervené tramvaje a Václavské námìstí.
„Kdy¾ Václavské, tak taky klobásy, to jsi ještì neza¾il! Vysoký obsah cholesterolu z nich u¾ z dálky pomrkává jako divý, to nìco uvidíš!“ slibovala jsem Ferdovi, který u¾ dopøedu natahoval zvìdavý èenich, aby mu nic z té vùnì neuteklo.
„My to ovšem vezmeme od kostela sv. Ludmily, tam coby školaèka jsem chodívala smýt školní høíchy, pøes Tylovo námìstí, kde se u¾ tak jako kdysi zase na jaøe prodávají snì¾enky. Pak se spolu zastavíme u Národního muzea, abys vidìl, co ti negramoti dokázali napáchat za škodu pøi likvidaci kontrarevoluce, její¾ u¾ 45. výroèí si v tomto roce pøipomínáme,“ pokraèovala jsem k Ferdovi v zájmu osvìty.
Rozhodnuto, ujednáno!
„Znáte Falun Gong?“ oslovil mì u sv. Václava mladík a vtiskl mi do ruky letáèek nadepsaný Pravdivost – Soucit – Snášenlivost. Bylo to pøibli¾nì v tìch místech, kde v 68. zalehli ke keøíkùm za pomníkem vojáci a pokropili prùèelí muzea salvami ze samopalù. Nevím, zda jsem pocítila víc smutku nebo i nìco jako zadostiuèinìní, ¾e stopy po kulkách a díry na fasádì muzea jsou ještì stále patrné. Konekoncù zapomínat by se nemìlo a pøipomenout tenhle bratrský zásah v dobì, kdy naše zemì nebezpeènì a stále víc smìøuje tì¾ce doleva k Rusku, má svùj význam.
Mladík neèekal na odpovìï a vysvìtlil mi, ¾e Falun Gong je metoda zušlech»ování tìla a mysli, která pøináší pocit klidu a svì¾esti. „Hnutí nemá politické ambice, pøesto jsou její stoupenci v Èínì krutì pronásledováni a zavíráni do pracovních táborù,“ doøekl mladík. Vysvìtlení, proè to, bylo stejnì jednoduché jako neuvìøitelné: Poèet stoupencù této meditaèní metody pøevýšil poèet èlenù Komunistické strany, to staèilo. Dál u¾ Ferda nechtìl poslouchat a táhl mì ke stoleèku s peticí, na které rychle pøibyl i mùj podpis a køehounká Èíòanka mì s rajským úsmìvem obdarovala lotosovým kvìtem z hedvábí. Slunce dál svítilo jako pominuté, pøesto se mì dotkl chlad, závan utrpení jakoby dosáhl z Èíny a¾ sem, ke koni sv. Václava.
„Kdy¾ Václavské námìstí, tak taky knihkupectví v Luxoru, uvidíš, kde se prodávají i moje kní¾ky,“ øekla jsem Ferdovi nikoli bez hrdosti, jakého budu mít vzdìlaného jezevèíka! „Nejdøív zajedem ovšem dolù do pøízemí, pøedstavím tì bývalému vedoucímu prodejny Fortuna, kde jsem mìla v Praze jednu ze svých prvních autogramiád. Tak se koukej podle toho chovat!“ Ferda se zatváøil jako ¾e si to bere k srdci, ale to jsem byla myšlenkami u¾ jinde. Hlas paní Hany Maciuchové, která tehdy z Deníku Leošky K. èetla, se nesl amplionem na celou ulici a lidé se zastavovali a poslouchali, ráda na to vzpomínám.
Pan vedoucí mìl tentokrát volno, ale pár kní¾ek jsem si odtud pøesto odnesla. Ferda hbitì naskoèil na jezdící schody, které nás mìly dovézt do kavárnièky v 1. patøe. Mìly, ale namísto vùnì kávy nás vítala velká cedule REKONSTRUKCE. Marnì se Ferda sna¾il dlouhým èenichem vyprovokovat schody k akci.
„Rekonstrukce,“ zopakoval skoro vesele prodavaè za mnou. To u¾ se z druhé strany blí¾il kamarád Ludìk, kterému jsem tu slíbila pøedat svoji kní¾ku. Kdysi procestoval kus svìta, ale teï byl ohnutý a o holi, to jak si s ním za ta léta pohrál mrcha èas.
„Nemáte ¾idli?“ probudil se v nìm praktik a prodavaè vskutku odkudsi vyèaroval køesílko vpravdì královské, na takovém by se nerozpakoval pøijímat audience ani císaø pán. Ludìk ho pøesto nerozhodnì obcházel a pak vypravil: „Nemohu sedìt, kdy¾ dáma stojí!“
Druhé sedátko se podobalo spíše klekátku, na kterém sedávala pá¾ata císaøi pánu u nohou. Rychle jsem je zasedla, aby snad pøítele nenapadlo vy¾adovat pro mne trùn. Tak jsme tam sedìli pod ještì donedávna jezdícími schody do kavárnièky a komu se to nezdálo divné, byl jen náš Ferda.
„Nepùjdeme nahoru? Jaruška øíkala, ¾e v 1. patøe je kavárnièka...“ Tak se našemu nezvyklému místu schùzky nesmìle podivil Jarušky kamarád Karel, který mi právì nesl její kní¾ku. Nahoru, to je dobré, rekonstrukce, nevidíš?! smál se Ferda s otevøenou hubou, a¾ jsem ho musela napomenout. U¾ na dálku se tomu smála i kanárkovì ¾lutá obálka kní¾ky, Úsmìv prosím. Ta mù¾e, a já ne! mrskl po mnì Ferda dotèenì oèima.
Z posezení v Luxoru nebylo tedy nic, ale kdy¾ se ještì objevil mùj mu¾, mohli jsme alespoò koneènì zmìnit lokál.
„Nemám hùl!“ povzdychl si venku Ludìk a køepce vykroèil nazpìt. Pak zbývalo u¾ jen najít nìjaké vhodné posezení, ale na Václavském pøece ¾ádný problém? V první kavárnì bylo beznadìjnì obsazeno, v další zavøeno, ve tøetí se panu vrchnímu zase nezdál náš jezevèík a lavièky venku byly oble¾ené turisty a batohy víc ne¾ obyèejnì. Náhoda tomu chtìla, ¾e právì dnes vyrostlo Na Mùstku pódium a vyøvávala muzika, kterou bych si já osobnì docela ráda nechala ujít.
Ne ¾e bychom nevìdìli, ¾e staré tramvaje vprostøed Václavského námìstí tu stojí pro hloupé turisty, kteøí neváhají zaplatit za kávu 99 Kè., ale co naplat, skonèili jsme právì tam. Ferda tím pádem dostal tu nejdra¾ší vodu ve svém psím ¾ivotì!
I pøíjemné posezení jednou konèí. Ludìk se vydal vzhùru na metro a my – no pøece koneènì na Václavskou klobásu, na tu, co dìlá Václavák Václavákem! Tìšila jsem se na ni od rána, jen¾e ouha! Na Mùstku se prodávala pizza. Naproti – no pøece pizza! A tak to bylo v ka¾dém stánku po obou stranách námìstí a¾ vzhùru k Muzeu. Pizza sýrová, se salámem, s rajèatem i papriková, jednoduchá i bohatì oblo¾ená, pizza, kam ses podíval. ®e by Pra¾áci zmìnili chutì? Nebo se jen pøizpùsobili poptávce turistù?
Klobásu jsme nesehnali, zato se øádnì upajdali a Luïkova hùlka by mi teï pøišla docela vhod! Prudký zánìt zádových svalù a sedacího nervu mì v noci upozornil, ¾e vy¾adovat nìco umínìnì a za ka¾dou cenu se prostì nemá. A u¾ vùbec ne o Dnu Dé.
Blanka Kubešová
***
Zobrazit všechny èlánky autorky