Archimédùv zákon
S desetiletou vnuèkou obèas cestujeme a èas vyu¾íváme k vyprávìní, nìkdy probíráme i pøíbìhy z antiky. Nedávno mne trochu zaskoèila. Zmatenì mi vyprávìla nìjaké historické souvislosti a já teprve po chvíli pochopil, ¾e je to trochu popletený pøíbìh Archimédova zákona. Nechcete si ho zopakovat se mnou? Malá Madlenka si to jistì také pøeète ráda.
Archimédés se narodil v pøístavním mìstì Syrakusách v roce 287 pøed naším letopoètem. Akné, jak snad øíkali Øekové padesátinám, bohatì pøe¾il, do¾il se po¾ehnané pìtasedmdesátky a zemøel v roce 212 pøed naším letopoètem. Pøesnìji nezemøel, byl zabit primitivním øímským vojákem, od kterého po¾adoval, aby nerušil jeho kruhy. Tìch legend je okolo proslaveného uèence víc, jsou nìkdy i rùzné verze, a tak se radìji pøidr¾ím základního pøíbìhu.
Archimédés byl na svou dobu mimoøádnì vzdìlaný a uèený mu¾. Mo¾ná ne všechny nástroje, které jsou mu pøisuzovány, skuteènì vynalezl. Nìkde asi jenom navázal na minulé zkušenosti. Patrnì nedokázal zapalovat lodì útoèníkù pomocí zrcadel, ale pro obranu rodného mìsta vymyslel mnohé, navíc vynikl v øadì vìdních oborù.
Je s ním spojován vynález šnekového èerpadla na odpadní vody, které se ve zdokonalené podobì pou¾ívá dodnes, zpøesòoval ve fyzice Eukleidovy axiomy, vysvìtlování matematických a geometrických zákonù ode mne nechtìjte.
Archimédés je ovšem také pova¾ován za zakladatele hydrostatiky. Zkoumal zákony plování, vztlaku vody. Ostatnì na nich je zalo¾ený i známý Archimedùv zákon. Podle názorù mnoha vìdcù sám Archimédés ale nemìl ve své dobì technické mo¾nosti, aby ho mohl aplikovat.
Jaký je tedy jeho princip?
Král nechal vyrobit korunu ze zlata a po¾ádal uèence, aby mu zjistil, zdali øemeslník nepou¾il i ménì kvalitní kov. Archimédés musel vyøešit problém bez poškození koruny, nemohl ji pøetavit. Øešení ho prý napadlo v koupeli, kdy¾ si všiml, ¾e hladina stoupla, kdy¾ se ponoøil do vody. Uvìdomil si, ¾e mù¾e vyu¾ít nestlaèitelnost vody, a ponoøí-li korunu do nádoby naplnìné vodou a¾ po okraj, bude objem pøeteklé vody rovný objemu koruny. Podle legendy vyskoèil z koupele, zcela nahý probíhal syrakuskými ulicemi a volal „Heuréka“, co¾ znamená - Nalezl jsem!. Poté zjistil, ¾e koruna byla vyrobena pøevá¾nì ze zlata, ale bylo v ní pøidáno i støíbro.
Tak a¾ vám v pamìti vytane školní moudro, ¾e tìleso ponoøené do kapaliny je nadlehèováno silou, která se rovná váze kapaliny, tìlesem vytlaèené, vzpomeòte na moudrého a uèeného kmeta, který nechtìl opustit své kruhy.