Prokletí bratøi
Minule jsme konèili vládou Pelopse a vyhnáním dvou synù, které mìl s Hippodamií, Atrea a Thyestése. Ti se opravdu zvláštì vydaøili, trochu mi pøipomnìli holubièí povahu našich tøí bratrù Pøemyslovcù na poèátku druhého tisíciletí. Nestaèilo jim, ¾e zabili nevlastního bratra i jejich další èiny byly zrùdné.
Pøemýšlím, zda mám podrobnì rozplétat vzájemné bratrské podrazy, vra¾dy, masakry. Soudím, ¾e nebude nutné všechny ty nechutné zloèiny popisovat. Pro ilustraci tøeba „hody Thyestovy“ – chutná krmì nabídnutá bratrem Atreem ze zavra¾dìných Thyestových dìtí. Thyestés zplodil s dcerou Pelopeí syna Aigista, který byl pozdìji pøíèinou další tragédie rodu.
Atreovi synové Agamemnon a Meneláos potom uprchli z Mykén do Sparty, kde si vzali za man¾elky dvì sestry, Helenu a Klitaiméstru. Tady u¾ se dostáváme do pøíbìhù, které známe z vyprávìní o Trojské válce. Meneláos se stal králem ve Spartì, Agamemnon kraloval v Mykénách.
Kdy¾ se potom vraceli oba bratøi z trojské války, mìli rozdílný osud. Zatímco Helena se vrátila s Meneláem do Sparty, a pokud ještì nezemøeli, ¾ijí tam dodnes, na Agamemnona èekal osud krutìjší. A to se král choval prozíravì a pøi pøíjezdu do pøístavu nechal zapálit velký oheò, aby man¾elka vìdìla, ¾e se po deseti létech vrací.
Jeho ¾ena Klytaiméstra našla zalíbení v jeho bratranci Aigistovi, a tak na man¾ela èekala doma krvavá lázeò. Aigistos a Klytaiméstra Agamemnona zavra¾dili, pøesnìji nechali zavra¾dit svými vojáky. Ani v øeckých tragédiích není jasný podíl dvou vrahù na tom èinu. Zdá se, ¾e man¾elka spíše pomáhala a úkladnou vra¾du snovala. Aigistos se potom prohlásil za krále Mykén, a tak asi nikoho nepøekvapí, ¾e Agamemnonùv syn Orestés byl na obtí¾ a musel uprchnout.
Povídání o prokletí celého rodu zakonèím pøíštì povídáním o závìru celé tragédie i jisté katarzi pro Oresta a Elektru. No a potom se zeptáme ètenáøù, zda mají zájem o další pokraèování.