Syn bolesti II.
U¾ v úvodu povídání o Odyssee jsem psal, ¾e nebudu podrobnì sledovat všechny zastávky krále a jeho druhù. Pøesto musím zvá¾it, zda se mi povídání nerozroste do tøí èástí.
Odysseus s pomocí bohù lstí dosáhl toho, ¾e Kirké zrušila svá kouzla, jimi¾ promìnila jeho druhy ve vepøe. Byl to velmi atraktivní mu¾, Kirké okouzlil a nakonec zùstal na jejím ostrovì celý rok. Radila mu, pomáhala, porodila mu syna.
Napadlo vás nìkdy, ¾e u¾ v Homérovi se potkáte s pozdìjším køes»anským mystériem? Kristus nebyl první, kdo vstal z mrtvých. Odysseus se s druhy vydal do Hádovy øíše stínù, do podsvìtí smrti. Potkal se s duší matky, vyslechl mnoho rad i zkušeností. Vìdìl, ¾e jeho i nemnoho druhù, kteøí mu zùstali, èeká na cestì domù ještì mnoho pøeká¾ek. Vìštci tenkrát byli a¾ pøíliš èasto pravdiví. Jedním z nejvìtších nebezpeèí byla dravá Skylla a nenasytná Charybda, dvì pøeká¾ky, které nemohli minout. Od Kirké vìdìl, ¾e proplout mohou jenom tak, ¾e se pøiblí¾í k jedné a minou druhou. Ovšem stateèný král se chtìl postavit obìma obludám a doplatil na to ¾ivoty šesti druhù, které sebrala chapadla Skylly, kdy¾ Charybda údìsnì víøila vodu okolo korábù.
Ještì døíve ale míjeli povìstné Sirény. Tam Syn bolesti dbal varování. Svým druhùm zalepil uši voskem a sám se nechal pøivázat ke stì¾ni. Tak zaslechl jediný sladké vábení tìch svùdnic, ale nemohl za nimi, provazy naštìstí dr¾ely pevnì.
Poslední a krutou zkouškou byl dobytek boha Helia. Nesmìli mu ublí¾it, to by je èekala zkáza. Bozi na nì ovšem seslali i velkou porci strádání, hladu a ¾íznì. A tak pøes královy prosby nakonec pár bo¾ích kouskù upekli a snìdli. Nezaplatili za to hned, ale trestu nakonec neušli. Odysseus zùstal sám. Zachránil se v hrozné bouøi, dokonce i z chapadel Charybdy, k ní¾ ho zanesly moøské proudy zpìt.
Sedm let potom strávil na ostrovì nymfy Kalypsó a tìm, kteøí znají význam slova nymfomanka, asi nemusím vysvìtlovat proè.
Putování Syna bolesti a jeho druhù je vlastnì i jistým podobenstvím o radostech i strastech lidského ¾ivota. Odysseus se èasto vrací znovu skoro na zaèátek, vùlí i chytrostí pøekonává útrapy cesty, on i jeho druzi doplácejí na vlastní slabosti, malé l¾i, zrady.
Návrat Syna bolesti na Ithaku a jeho boj s nápadníky královny ¾enské vìrnosti, Penelopé, necháme a¾ na tøetí èást.