Silvestrovská dlouhá noc
Nabídka silvestrovských lahùdek by mìla být pestrá a lákavá, ale pestøe a lákavì by mìl vypadat sváteènì prostøený stùl. Nemìly by chybìt kvìtiny, ubrousky a tøeba i vonící svíèka.
Mnozí z nás právì teï pilnì pøikládají do kamen a krbù, aby se chalupa nebo chata øádnì vytopila a pøivítala pozvané silvestrovské hosty ve své nejpøívìtivìjší podobì. Ještì máme dost èasu pohrát si nejen s pøípravou dobrého jídla a pití, ale také výzdobou i efektním, ale také praktickým uspoøádáním všeho, co nás bude provázet po dlouhou noc.
Silvestrovská tabule
Nejlepší je udìlat na dobøe dostupném místì co nejprostornìjší bufetový stùl. Základ mohou tvoøit skøíòky èi police sra¾ené k sobì, pøes které ještì polo¾íme vìtší desku nebo nìkolik prken, je¾ zespodu spojíme tøeba jen kousky pøitluèených øemínkù. Budou-li v blízkosti bufetu police, ještì lepší. Po vyklizení poslou¾í na umístìní dalších vìcí. Na pokrytí plochy se hodí tøeba starý závìs èi prostìradlo, které nám nebude líto znièit. Ozdoby se dají namalovat fixkama, vystøíhané z barevnì odlišného textilu nebo papíru lehce pøistehujeme, popøípadì pøichytíme sešívaèkou. Okraje upravené do oblouèkù nebo rùzných cípù pùsobí obzvláš» efektnì. Mezi tradièní silvestrovské ozdoby patøí konfety, pìkná je ale i spousta pestrobarevných balónkù. Neocenitelným materiálem na výrobu mašlí, obalù na láhve, ozdob na stùl i stìny je krepový papír. Právì z nìj mù¾e být i transparent, na který pøišpendlíme z jiného papíru vystøi¾ený poøádnì velký nový letopoèet. Pravda, je to trošku práce, ale pøíjemné, a pohrát si pøi ní mù¾e celá rodina.
Pohoštìní, kterým bufet naplníme, by mìlo být pokud mo¾no takové, aby k jeho konzumaci staèil královský pøíbor, tedy ruce, maximálnì rùzná napichovátka nebo pouhá vidlièka. Rozhodnì stojí za to investovat do papírových táckù, na mnohé lze pou¾ít pouze vrstvené ubrousky. Poèítejme s tím, ¾e bìhem noci jich bude zapotøebí dost, ale v celkovém rozpoètu se takový výdaj docela ztratí. Tím ovšem pøíprava na výjimeèný veèer posledního dne v roce nekonèí. Problém mù¾e nastat rovnì¾ s kuøáky, tì¾ko je budeme s ka¾dou cigaretou vykazovat na zápra¾í nebo na balkon. I na to je tøeba myslet a vyhradit jim nìjaký pøíhodný, snadno vìtratelný kout.
Teï u¾ nezbývá nic jiného, ne¾ zaèít odpoèítávat hodiny, dobøe se bavit a nezapomenout na pøípitek...
Co takhle tøeba míchané nápoje?
Koktejly - jak se øíká míchaným nápojùm, jsou nejen módní, ale hlavnì dobré. A Silvestr je pøíle¾itostí, vyzkoušet je. Koktejlem se dá nazvat ka¾dé pití, které je smìsí alespoò dvou ingrediencí. Je to tedy i whisky se sodou. Na míchané nápoje existují dnes receptury dodr¾ované v barech všude na svìtì. Je však mo¾no experimentovat a vaší fantazii se meze nekladou. Fantasy drinks, nebo také fantazijní nápoje, jsou ty, které nemají pevnou recepturu.
Døíve existovaly zásady pro pøípravu koktejlù, které urèovaly ingredience, které lze smíchat a které ne. Dnes se respektují pouze u klasických smìsí. Fantazijní styl dovoluje míchat vše podle chuti - ta je hlavním kritériem.
Prý nejstarší a nejznámìjší školou v míchání koktejlù je škola kubánská. Jako první zaèala do nápojù pou¾ívat rum. Dnes pøedstavuje klasiku, kterou zná celý svìt. Koktejly, jako je daiquiry, jsou prý i v Èechách stále nejoblíbenìjší. Pøipravují se pøedevším z rumu a pøírodních surovin, a proto se dobøe pijí. Vìtšinou je v nich máta, citrusová š»áva, èerstvé jahody, a rùzné další druhy ovoce, a proto jsou velmi osvì¾ující.
Koktejly je tøeba se nauèit pít a také ocenit. Pro chu» i pro fakt, ¾e je vlastnì obrovská výhoda konzumovat alkohol, a pøitom ho vypít málo. Koktejly mù¾ete popíjet celý veèer a neopijeme se.
V¾dycky se tradovalo, ¾e pít koktejly je nebezpeèné. Jak to tedy je? V koktejlech, díky pøísadám, co¾ jsou vìtšinou èerstvé ovocné š»ávy, je spousta vitamínu C a ten sni¾uje hodnotu alkoholu v krvi.
Nìkteré zásady pøi pití koktejlù však pøece jen existují.
Napøíklad bìhem jednoho veèera míchat koktejly pouze na stejné bázi. Míchat napøíklad kyselé dohromady se smetanovými mù¾e být zrádné. A co doporuèuje speciálnì na Silvestra? "Pakli¾e chce nìkdo dlouho vydr¾et, tak se doporuèují radìji delší drinky, ne ty silné. Více š»áv a ménì alkoholu. Dávno prý u¾ neplatí, ¾e mu¾i pijí silnìjší koktejly a ¾eny slabší. Èasto prý se stane, ¾e mu¾ si dá sladké smetanové pití a dáma krátký, silný drink.
Koktejlové zastavení s recepty
Strawberinha
Rozmaèkáme limetky s jahodami a s cukrem ve sklenièce, navrch pøidáme ledovou tøíš» a zalijeme brazilským tøtinovým rumem. Promícháme a pijeme.
High Society neboli smetánka
V šejkru zamícháme 2 díly d¾inu, 1 díl campari, 1 díl broskvového likéru a podle chuti grepový d¾us. Pøelijeme na ledovou tøíš» nebo na kostky ledu do sklenièky. Ozdobíme grapefruitem pøípadnì jiným ovocem.
Dubonnet cup
Do míchací sklenice na kostky ledu nalijeme 2 díly skotské whisky, 1 díl francouzského likérového vína Dubonnet a polovinu dílu Créme de cassis, co¾ je likér z èerného rybízu. Zamícháme barovou l¾ící a pøes barové sítko scedíme do sklenky. Koktejlové sklenièky pøedem vlo¾íme na chvíli do mrazáku, aby se ochladily.
Pomeranèový sen
Do sklenice na dva plátky pomeranèe nalijeme 1 díl campari, 1 díl èerveného martini, pùl dílu ginu, š»ávu z pùlky pomeranèe a dolijeme sodovou vodou. Zdobíme ovocem dle vlastní fantazie.
Broskvový kvìt
Do šejkru na led dáme 2 díly pomeranèového d¾usu, 1 díl ananasového d¾usu, 1 díl broskvového d¾usu a nepatrné mno¾ství citrónové š»ávy. Dùkladnì protøepeme a pak nejlépe na ledovou tøíš» do vysoké sklenice nalijeme pøes barové sítko. Ozdobíme ovocem, tak, aby barevnì a chu»ovì ladilo.
Banánová soda - bez alkoholu
Pamatovat musíme také na øidièe, dìti, majitele znièených jater a podobné. Zajímavý nápoj pro nì bude pøíjemnou zmìnou.
Do vìtší sklenice dáme dva kopeèky vanilkové zmrzliny, 1 dl banánového d¾usu a 1 cl citronové š»ávy, vše promícháme, dolijeme sodovkou a znovu promícháme. Na okraj sklenky zavìsíme plátek citronu.
Nealkoholická sangria
4 pomeranèe, 1 citron, 6 nektarinek (lze nahradit kompotovanými broskvemi) upravíme na drobné kostièky, zakapeme š»ávou ze dvou citronù, zakryjeme a necháme pùl hodiny odpoèinout v chladu. Pak dolijeme 1/4 l pomeranèového a 2 l hroznového d¾usu.
No, ale na pøípitek (?) - to bych si rozhodnì vzala šampaòské!
Lenka Látalová