Ve skanzenu støedovìké vesnice
Ve Villa Nova v Uhøínovì pod Deštnou, místní èásti obce Liberk v Orlických horách, dokonèují dùm, jeho¾ konstrukce støechy má velmi archaickou konstrukci " na sochách". Mù¾eme tu vidìt i kozy Jitku, Zuzanku, Majdu a kozla Mikeše a oveèky Berušku s Bedøichem...
Další støedovìký objekt, tentokrát s atypickou konstrukcí, je zvláštní tím, ¾e má valbovou støechu na sochách. Jak vysvìtlil øeditel skanzenu Bohumír Dragoun, tzv. sochy jsou sloupy v interiéru domu, které jdou a¾ do krovu. Od kvìtna tu ve skanzenu a sousedním Muzeu archeologického experimentu bude pokraèovat velmi úspìšné neformální projektové vyuèování pod názvem Okno do minulosti, tedy exkurze pro ¾áky ze základních a støedních škol. Do skanzenu pøichází roènì 3 a¾ 5 tisíc a jejich poèet narùstá. Poèet individuálních návštìvníkù se pohybuje kolem 10 tisíc.
Skanzen Villa Nova na ploše 7 hektarù zaèal fungovat v roce 1992, oficiálnì pak 1993 a registrován byl 1994, kdy¾ pøedtím pùsobil pod hlavièkou Domu dìtí a mláde¾e Rychnov nad Knì¾nou. V rámci mezinárodní výmìnné studentské slu¾by European Worldcamp Service (EWS) se tu støídají dobrovolníci z celého svìta. Villa Nova nabízí mj. 4hodinový program neformálního projektového vyuèování Okno do minulosti, do nìho¾ se roènì zapojuje víc ne¾ 3000 ¾ákù šestých a sedmých tøíd základních škol. Dìti si vyzkoušejí rùzné techniky a mj. sledují, jak vypadá vypalování v keramické peci, a dokonce si upeèou placky. Tento projekt pøedstavuje kombinaci návštìvy klasické muzejní expozice a tzv. projektového vyuèování v archeologickém skanzenu v pøírodì. V sousedním Muzeu archeologického experimentu vidí návštìvníci - nejen školní dìti - pøedmìty, které lidé pou¾ívali u¾ pøed staletími. Nìkteré z artefaktù spatøí i ve skanzenu v ponìkud primitivnìjší formì, co¾ jim umo¾ní uvìdomit si staletý vývoje nástrojù, ale i lidské kultury, napø. stav z 19. století, støedovìký stav a textilní výrobky. V areálu skanzenu návštìvníci zhlédnou dvì polozemnice ze 13. století, dva hospodáøské objekty, chlebovou pec, pec na výrobu dehtu, kovárnu a hrnèíøský okrsek. Na pokusných políèkách a loukách vidí, jak se provozovalo støedovìké zemìdìlství s chovem zvíøat a pìstováním dobových plodin a sadem starých odrùd stromù. Pod vedením instruktorù se pøíchozí seznámí v menších skupinkách s nìkterými technologickými postupy, jako tváøením keramiky, mletím obilí a peèením placek, spøádáním nití, tkaním textilu i výrobou pøedmìtù z kostí. Pøedtím tu opravili nìkteré stavby a postavili støedovìkou stodùlku støedoèeského typu.
Muzeum archeologického experimentu, fungující v sousedství skanzenu støedovìké vesnice Villa Nova, vzniklo postupnou rekonstrukcí bývalé nìmecké školy v Uhøínovì pod Deštnou. Tu má Villa Nova pronajatou na 30 let od obce za údr¾bu.
Vybudování muzea po stavební stránce pøišlo na 400 tisíc korun, sponzorsky se na nìm podílel Královéhradecký kraj a na vytvoøení expozice také japonská Tadešiho nadace. Ve tøech místnostech pøízemí muzea na ploše 70 metrù ètvereèních, kde byly vybudovány mj. nové rozvody elektøiny, vody a ústøední topení, se návštìvníci názornì seznamují (mohou vyzkoušet) napø. s tkaním na primitivním støedovìkém stavu èi s mletím obilí pomocí primitivního mlýnského kamene. To vše zapadá do onoho 4hodinového programu projektového vyuèování Okno do minulosti.