O vì¾ních hodinách a Utzovu betlému v Olešnici v Orlických horách
V této obci na pomezí náchodského a rychnovského okresu, doslova na hranicích s Polskem (odtud je do Náchoda nejblí¾e pøes polský Levín), se traduje, ¾e vì¾ní hodiny na olešnické radnici mají svùj pùvod na hradu Frymburk u nedalekého Nového Hrádku. Vìøme, nevìøme, fakt je, ¾e tyto hodiny, je¾ pravidelnì a bezchybnì odbíjejí èas, kdysi zakoupila obec z výtì¾ku divadelního pøedstavení a ¾e u¾ v poslední dobì moc potøebovaly odbornou opravu.
„Loni jsme tu mìli jednu pra¾skou firmu, která se rekonstrukcí vì¾ních hodin zabývá, a rozpoèet byl 200 tisíc korun. Pøitom by je ale neopravili, udìlali jejich repliku a starý stroj by si odvezli. Ty peníze jsme nemìli, proto jsem se obrátila na tøi šikovné lidièky od nás a ti je za pakatel rozchodili. Co nového? Od loòského majálesu máme informaèní støedisko - obecní úøad toti¾ vyu¾il nabídku úøadu práce, a tak k velké spokojenosti všech v nìm jako vedoucí pracuje místní èlovìk. Je to Adolf Soumar, synovec øezbáøe Vendelína Schmoranze,“ dodala s úsmìvem starostka Eva Skalická.
V jedné místnosti na obecním úøadu je vystaven unikátní šest metrù dlouhý vyøezávaný mechanický Utzùv betlém; ten byl slavnostnì zpøístupnìn 30. dubna 2000 u pøíle¾itosti olešnického majálesu a od té doby (do srpna 2009) ho navštívilo 10 500 návštìvníkù.
Tento artefakt vytvoøili na pøelomu 30. a 40. let 20. století øezbáø Vendelín Schmoranz (1901-1982) z Horní Olešnice v Orlických horách, vyuèený øezbáøství v Králíkách, a mechanickou èást èeský Nìmec Josef Utz (†1944). Pro tohoto horského tkalce, provozujícího mechanickou tkalcovnu, se práce na betlému stala osudnou - zemøel na následky úrazu, který si zpùsobil na cirkulárce, kdy¾ øezal další díly na toto dílo.
Utzùv betlém je pohánìn kovovou transmisní høídelí, která zaèíná døevìnou øemenicí. Pomocí dvou horizontálnì otáèejících se ko¾ených øemenù s kovovými trny se tak pohybují vozíky s postavami poutníkù (tzv. darákù) s dárky pro Je¾íška. Samotné postavièky hýbou rukama, nohama a hlavou, Je¾íšek si sedá a lehá, oslíèek støíhá ušima, voleèek otvírá tlamièku, Panna Maria rozpíná ruce, Josef se klaní a nad betlémem zvolna stoupá andìl s rozta¾enými køídly. Nìkteré èásti tohoto artefaktu se však nedochovaly – napø. v pozadí bývala ze døeva vyøezaná skalnatá krajina, kudy probíhaly cestièky, kterými procházely menší figurky (kvùli perspektivì), a z 36 figurek pùvodních vozíkù s figurkami darákù se jich podaøilo zprovoznit 32. Nové pozadí se zimní olešnickou krajinou namalovala výtvarnice Jarmila Haldová z nedalekého Sedloòova.
Tento betlem, který po soudních jednáních i odvoláních zùstal v majetku Královéhradeckého kraje, je prostøednictvím Muzea Orlických hor v Rychnovì nad Knì¾nou zapùjèen obci Olešnice v Orlických horách.