Wolf Hall
K pøíjemnostem ST patøí i fakt, ¾e se tady obèas objeví informace o zajímavé knize. Myslím, ¾e je to dobrý tip.
Knihu jsem pøeèetl u¾ pøed pár mìsíci a nemám v úmyslu psát na ni recenzi. Ty se urèitì dají na internetu najít a podrobné. Soudím, ¾e na knize je znát, ¾e jí psala ¾ena, Hilary Mantelová, která se za knihu právem doèkala i Bookerovy ceny. Je psána modernì, dìj se neodvíjí klasicky, ale zámìrnì trochu napøeskáèku, nepozorného ètenáøe autorka obèas dezorientuje.
Kdo s potìšením sledoval zajímavý anglický setiál Tudorovci, jistì také vnímal podivnou a trochu pochmurnou postavu Jindøichovy pravé ruky, Thomase Cromwella. Autorka mu spíš fandí, sna¾í se ho chápat pøedevším jako èlovìka, mimoøádnì vzdìlaného právníka, i jazykovì vybaveného. Èlovìka, který se pøes svùj slo¾itý a nepøíliš vznešený pùvod vypracoval na vrchol. Zajímavé tøeba je, jak autorka líèí smrt kardinála Wolseye, nìkteré historické prameny nabízejí jiné informace. Naopak je zjevné, ¾e autorka není pøílišnou sympatizantkou velké mravní autority 16. století, Thomase Moora.
Závìrem bych rád dodal pro budoucí ètenáøe tøi informace, které jsem si já musel vyhledat. V názvu knihy je sídlo rodiny Seymourových, které v knize nehraje jinak ¾ádnou roli. Thomas Cromwell ochutnal také „medicinu“ svého krále a skonèil na popravišti, skoro šedesátiletý, v roce 1540. A Oliver Cromwell, který vedl pozdìjší revoltu v Anglii, byl prasynovec Thomase. Tak hezké chvilky u pìti set stran zajímavé knihy.
Josef Hejna