V tìchto chladných dnech zaèínají dozrávat v areálu ostravské zoologické zahrady nìkteré plody u¾itkových rostlin ji¾ních zemí. Tato zoologická zahrada se ji¾ nìkolik let specializuje na pìstování tìchto druhù, které mohou návštìvníci obdivovat v prùbìhu sezóny, jako rostliny rostoucí v nádobách, rozmístìných v bezprostøední blízkosti návštìvnických cest. V zimním období jsou nìkteré druhy pøemístìny na pavilón slonù.
Kávovník
Kávovník dostal své jméno z arabského „qahwa“, co¾ byl výraz pro víno, kávu a nápoje z rostlin vùbec. Tento název se pak dostal pøes Turecko do jihovýchodní Evropy. Všechny druhy kávovníku pocházejí z tropických oblastí Afriky vèetnì Madagaskaru. Zaèátkem 17. století se rozšíøilo pití kávy do Evropy. První kávovníky se zaèaly pìstovat v botanické zahradì v Amsterodamu. První kavárny v Evropì byly zalo¾eny v roce 1683 ve Vídni a v Benátkách. V roce 1714 otevøel první kavárnu v Praze na Malé Stranì arménský arab Georgius Damascenus. Zralý plod obsahuje sladkou du¾ninu se dvìma semeny, která po usušení mù¾eme za stálého míchání upra¾it na pánvi nebo v remosce.
Mišpule japonská
Dalším druhem, jeho¾ plody právì v tìchto dnech dozrávají, je mišpule japonská (Eriobotrya japonova ), jinak zvaná také lokva. Jméno je slo¾eno z øeckých slov „erion“ – vlna a „botrys“ – svazek, co¾ má vystihnout vzhled malých plstnatých plodù rostoucích ve shlucích. Pùvodnì pochází z Èíny, pøídomek japonská dostala, jeliko¾ se v Japonsku znaènì rozšíøila a výraznì prošlechtila. Japonsko je témìø jedinou zemí, kde se její plody bì¾nì prodávají na trzích. Pìstuje se zde pøes 1000 let. Mišpule pìstovaná v prostorných nádobách je keøovitého vzrùstu a mù¾e dorùst a¾ do výšky 2 - 5 metrù. Plody jsou chutné, du¾nina je sladká nebo sladkokyselá. Hodí se výbornì na d¾emy, ¾elé nebo na sirupy. Nedoporuèuje se jíst nezralé plody.