Rozhodnutí - koupím si štìnì!
Ne¾ se pro koupi psa rozhodneme, je tøeba odpovìdìt si (kladnì) na nìkolik otázek:
1. Skuteènì chceme psa a budeme schopni se o nìho starat? Musíme si být vìdomi toho, ¾e pøibíráme ¾ivého tvora do rodinného kruhu, ¾e za nìho pøebíráme rovnì¾ odpovìdnost - a to na dobu vìtšinou delší ne¾ 10 let. Musíme poèítat i s tím, ¾e potøebuje všestrannou péèi, pravidelné krmení, péèi o zdraví, èistotu. Je dobré si pøedem uvìdomit, ¾e nový èlen rodiny pro nás nebude jenom radost, ¾e nutnì pøijdou i chvíle starostí. Vyvarujme se nákupù psa pro dìti jako dárku - péèe o takové psy zùstane stejnì po urèité dobì na rodièích. Pokud si chceme ovìøit, zda dìti jsou dlouhodobì schopni se o zvíøe starat, kupme jim nìjaké malé zvíøátko (køeèka, morèe, králíka).
2. Chceme psa nebo fenu? Zde je dobré pøedem zvá¾it povahové rozdíly mezi pohlavími, u fen je tøeba respektovat období hárání, popøípadì je dobré se u¾ pøedem rozhodnout pro sterilizaci. Je nutno pøedem zodpovìdìt otázky, zda v pøípadì, ¾e budeme mít doma fenku, budeme chtít odchovat štìòata.
3. Jaké plemeno psa chceme? Zde musíme zvá¾it naše chovatelské podmínky, vybrat alespoò rámcovì pracovní nebo spoleèenské plemeno, musíme se øídit po¾adavky jednotlivých plemen (malá garsoniéra nebude to pravé prostøedí pro bernardýna, èivavu nemù¾eme nechat celoroènì venku na velkém dvoøe), je tøeba zdùraznit, ¾e popisované vlastnosti u jednotlivých plemen se nemusí týkat všech jedincù tohoto plemene. V ka¾dém plemeni se vyskytují rùzné povahové typy.
4. Chceme psa s prùkazem pùvodu? Prùkaz pùvodu je garancí, tato garance se však týká pouze toho, kdo jsou rodièe (popø. prarodièe atd.) našeho budoucího miláèka. Prùkaz pùvodu rozhodnì nemù¾e garantovat povahové vlastnosti nebo zdravotní kvality. Pøesto je nutné øíci, ¾e pravdìpodobnost koupì kvalitního zvíøete daného plemene je mnohonásobnì vyšší ne¾ u zvíøat bez prùkazu pùvodu, kde nemáme ani garanci, zda se skuteènì jedná o jedince daného plemene. Nìkdy mù¾e dojít k velkému zklamání, kdy¾ zjistíme, ¾e to, co nám ze štìòátka vyrostlo, není zrovna typický pøedstavitel svého plemene.
Pokud máme všechny otázky zodpovìzeny, jdeme tedy psa vybrat. Není dobré poèítat s tím, ¾e psa koupíme pøi první návštìvì u chovatele. Tento fakt sice znamená zklamání zejména pro dìti, ale toto zklamání urèitì bude v budoucnu bohatì vyvá¾eno. Je dobré pøedem vìdìt z jakého prostøedí štìnì pochází, jak vypadají jeho rodièe (nebo alespoò matka) po vzhledové i charakterové stránce. Doporuèuje se navštívit chovatele opakovanì, pøièem¾ první návštìvu mù¾eme naplánovat cca 3 týdny po porodu. Štìnì nebereme od matky døíve ne¾ v 7 - 8 týdnu vìku.
Pøi prohlídce štìnìte nezapomeneme na oèi (sledujeme, zda štìnì vidí, výtoky z oèí), uši (reakce na zvuky, sledujeme zneèištìní zvukovodù), okolí øitního otvoru (potøísnìní trusem, zaschlý trus, prùjem...), pupek (zejména pøítomnost pupeèní kýly), mezino¾í (pøítomnost tøíselné kýly), u pejskù zkontrolujeme, zda jsou v šourku sestouplá u¾ obì varlátka (v dobì odbìru varlata ještì sestouplá být nemusí, mohou normálnì sestoupit pozdìji, pøesto je bezpeènìjší vybrat si psa, který u¾ má obì varlata sestouplá v šourku - ušetøíme si tím zvláštì u chovných psù velké mno¾ství nepøíjemností a zklamání). Nezapomeneme se chovatele zeptat, zda a kolikrát bylo štìnì odèerveno, pokud mo¾no si zapíšeme název pøípravku, který byl k odèervení pou¾it (pokud není tento pøípravek uveden v oèkovacím prùkazu). Stejnì tak zjistíme, zda bylo štìnì oèkováno, vy¾ádáme si od majitele oèkovací prùkaz. Zjistíme také, jakou potravu štìnì dostává, je dobré si tento druh potravy zajistit pøedem (napø. konkrétní znaèku granulí).