Ariadnina nit
Loï s lidskou obìtinou vyplula na Krétu a je nutné pøiznat, ¾e krétský král se choval velkoryse. Aè se nìkteøí jeho poddaní tìšili na krvavou obì», pøijal Thesea, syna krále Aigea, se všemi poctami a slíbil, ¾e pokud doká¾e zabít Minotaura, nechá ho svobodnì odplout. I pro nìj byla ta obluda spíše hanbou.
Jak u¾ to tak bývá, svou roli tady sehrála ¾ena, králova dcera, krásná Ariadné. Našla zalíbení v ušlechtilém Theseovi a pøed cestou do bludištì mu vìnovala nejen zázraèný meè, ale i klubko se støíbrnou nití. Ulo¾ila mu, aby zaèátek klubka uvázal na bránu bludištì, a a¾ zvítìzí, má se vracet po stopì støíbrného vlákna, které známe jako Ariadninu nit.
Setkání s obludou bylo urèitì dìsivé, Theseus šel sám, pøišel a¾ k Minotaurovu paláci. Obluda øvala, pøeskakovala lidské kosti a hnala se ke své budoucí obìti. Smáèela své tlapy v kalu¾ích lidské krve, ale rek se nezalekl. Pøipravil si svùj ostrý a zázraèný meè, nastavil ho proti øvoucí obludì, a kdy¾ u¾ chtìla zaútoèit, proklál jí hruï. Následný øev a pád netvorova tìla u¾ byl jenom odmìnou za Theseovu stateènost. Vrátil se zpìt, veden Ariadninou nití, ke svým pøátelùm, kteøí èekali u vchodu do bludištì.
Ke cti krétského monarchy je nutné øíci, ¾e svùj slib dodr¾el a nechal obìti z Athén odplout se všemi poctami jako svobodné. Pokud oèekáváte antickou love story, tak ta se nekonala. Ariadné se sice chystala, ¾e odpluje s milovaným Theseem, ale bohové rozhodli jinak. Jako man¾elku si ji vybral bùh Dionýsos, a tak se z ní mo¾ná stala odbornice na víno, které man¾el ochraòoval. Èasem si ovšem Theseus zajel na Krétu pro její sestru Faidru a král Mínos se rád stal jeho tchánem.
Trochu smutným hrdinou celého pøíbìhu je Theseùv otec, král Aigeus. Kdy¾ se lodi se slávou vracely domù, zapomnìli námoøníci zmìnit plachty, jak bylo domluveno. Kdy¾ král Aigeus sledoval návrat lodí z pobøe¾í, uvidìl èerné plachty na lodích a uvìøil, ¾e jeho syn zahynul. Vrhl se v zoufalství do moøe. U¾ ho nikdo nedokázal vzkøísit, ale na jeho poèest se Egejské moøe nazývá také moøe Aigeovo.
Dodám ještì, ¾e zem za Theseovy vlády vzkvétala a on sám vykonal ještì mnoho stateèných èinù. Právem bývá øazen k rekùm nejstateènìjším. Ariadnina nit se stala jistým symbolem pro hledání cesty pøi ka¾dém lidském bloudìní.