Snídani v trávì, slavný francouzský obraz, zná ka¾dý. Nebo skoro ka¾dý. V praxi si takovéto posnídání v pøírodì, samozøejmì bez oné nahaté dámy, dopøál našinec naposledy na nìkterém z pionýrských táborù anebo jako divoký tramp… Jídlo v pøírodì má prostì svoje kouzlo. A tak se po letech nostalgicky vzpomíná i na ty napùl studené a na povrchu spálené špekáèky, opékané na kusu klacku nad ohnìm.
Jídlo v pøírodì má svou tradici
Nic proti opékání špekáèkù u veèerního táboráku, ale doba se pøece jenom trochu zmìnila. A tak èlovìk hledá i jiné zpùsoby, jak strávit pøíjemnì èas venku v pøírodì s nìèím dobrým k zakousnutí a napití. Ve Španìlsku jsem slyšela zajímavý pøíbìh jistého milionáøe. Kdy¾ zadával projektantovi úkol postavit mu dùm, do kterého se odstìhuje na odpoèinek, mìl pouze jedno jediné pøání. Pøál si, aby alespoò 300 dní v roce mohl snídat venku na verandì. No øeknìte, nelíbilo by se vám to také?
Tisíce let platí, ¾e ten, kdo si mù¾e dovolit trochu toho pohodlí a spokojenosti, dopøeje si i jídlo v pøírodì. Nevím, jak tìmto hostinám øíkali staøí Øekové, vím však, jaké divoèiny pøi nich provádìli. Øímané, hlavnì ti bohatí, to s jídlem pøehánìli, ale i ka¾dý solidní mìš»an nebo obchodník mìl u domu své patio, místo, kde se jedlo, odpoèívalo a kde se dojednávali spoleèenské i obchodní zále¾itosti. Prostì, spojení pøíjemného s u¾iteèným.
Ostatnì, i v chladné Anglii jsou po staletí poøádány vyhlášené zahradní slavnosti - party - a v USA je takováto party pøímo domácím folklórem. V Nìmecku, Rakousku, Francii atd., všude kolem nás si lidé dopøávají krásy jídla v pøírodì a soukromí.
Chceme-li si také my tìchto radostí a odpoèinku u¾ít, musíme se nejprve poøádnì pøipravit. Pokud si zrovna nechceme hrát na Jánošíka a pøeskakovat vatru, musíme zapomenout na všechny táboráky a skautská ohništì.
Mìli bychom si poøídit krb nebo barbecue anebo nìco podobného
Poøiïte si barbecue
V prvé øadì musíme najít v zahradì to pravé místo. Potøebujeme, aby bylo vhodné jak na sezení pod sluneèníkem, tak pro zaøízení, na kterém budeme pøipravovat potraviny. Kromì toho je nutná ještì pøípravná plocha, kde máme ulo¾eny potraviny urèené k úpravì. A také keèup, sùl, pepø, rùzné dresinky, hoøèici, a pokud mo¾no nìco nakládané zeleniny, a nástroje, se kterými budeme pracovat, a podobnì. Také bychom mìli mít na pamìti, ¾e na místì, kde budeme chtít usadit své hosty, nesmí táhnout. Zvláštì na horách jsou místa, kde se v poledne mù¾ete usma¾it na sluníèku, jakmile se však den nachýlí, zaène shora z kopcù téci studený vzduch.
Pokud nemáme na vybranou a sezení prostì nejde instalovat jinam, je mo¾no vytvoøit kolem místa na party nìjakou zábranu, napø. ze døeva. A tøeba ji zkombinovat s ¾ivým plotem. Ostatnì, pro naše restaurátory a hoteliéry by nebylo od vìci poptat se u odborníkù a nechat si zaøídit venkovní zahrádku tak, aby se dala rychle a jednoduše zakrýt a zateplit, tøeba spuštìním stìn. Dá se tak prodlou¾it provoz na zahradì. ®e by hostùm byla zima? Ale ne, kdy¾ tam budete mít gril, na kterém budete pøipravovat nìco dobrého.
V soukromí je nejlepší pou¾ít jednoduchý krb postavený v zahradì. Prodávají se ve svìtì pod názvem barbecue a tvoøí je vìtšinou betonový, pískovcový nebo podobný základ a nad ním komínek, pøípadnì støíška. Co je však nutno pøipomenout? V tìchto zaøízeních se nikdy, zdùrazòuji nikdy, nepøipravuje jídlo na hoøícím døevì!!! Pro úpravu jídla pou¾ijeme døevìné uhlí, které zapálíme tak, ¾e jej pøedem polijeme èistým (nikoli denaturovaným a páchnoucím) lihem. Pokud chceme být co nejvíce sobìstaèní a nepou¾ívat døevìné uhlí, musíme v grilu nejprve dokonale spálit dostateèné mno¾ství tvrdého døeva a pak nad ¾havým popelem lehce grilujeme.
V grilu èi barbecue, je jedno, jak tomuto zaøízení øíkáme a jaký pøesnì má tvar, potøebujeme však mít vnitøní ohništì. Nejlepší je litinová anebo ocelová vlo¾ka se zaøízením na uchycení grilovacích jehel a roštù. Pro malinké posezení s pøáteli si sice mù¾ete poøídit i stolní litinový gril, ten však pøipraví jídlo tak pro dvì osoby za pùl hodiny. Nejvíce se osvìdèila klasická zaøízení pou¾ívající jako palivo døevìné uhlí. Je však ji¾ mo¾no zakoupit i grilovací soupravu na plyn.
Jedna vìc je dost podstatná. Jestli¾e se rozhodnete poøídit si místo pro party v zahradì, poraïte se s nìkým, kdo o tom nìco ví.
600g candát - filet bez kostí a kù¾e
80g anglické slaniny nakrájené na plátky
sùl, pepø
100g oèištìné papriky
100g lilku na plátky
100g cukety na plátky
bazalka, olivový olej a èesnek
Návod na pøípravu:
Filet nakrájíme na porce a obalíme v plátkách slaniny, okoøeníme pepøem, jemnì osolíme a grilujeme
Zelenina Oèištìnou zeleninu nakrájíme na plátky a okoøeníme, pokapeme olejem a grilujeme po jednotlivých kusech. Zeleninu marinujeme v bylinkovém oleji.
Olej Èerstvou bazalku nasekáme a vmícháme do olivového oleje v pomìru 3 díly oleje a jeden díl sekané bazalky