Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohumír,
zítra Bohdan.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mezinárodní kurz palièkované krajky podesáté


V jednom èervencovém víkendu dovršil v Krajkáøské škole Vamberk 10. roèník týdenního kurzu zdokonalování v palièkované krajce, který vedly odbornì vzdìlané uèitelky palièkování Miroslava Šustrová a Jana Langová a jeho¾ se úèastní ka¾dým rokem desítka slovenských krajkáøek z Košic. Jde o reprezentantky Slovenské republiky na ka¾doroèních Krajkáøských slavnostech, jejich¾ 6. roèník se konal ve vamberském mìstském klubu Sokolovna 24.- 26. èervna. V jejich rámci probíhaly nejrùznìjší aktivity, mj. v krajkáøské škole výstava s názvem Doteky (a podtitulem Rozmanitá výstava ruènì palièkované krajky). Na ní byl vystaven cyklus Píseò o motýlech (návrh Miroslava Šustrová, realizace M. Š. a Jolana Krempaská ). Nu a v této budovì, kde kurz probíhal, tu byl s frekventantkami – øeknìme to slovensky - aj Vladimír Kollár, do¾ivotný podpredseda fanklubu košických èipkárok  (= krajkáøek) a frivolitkárok a kamarát Krajkáøskej školy vo Vamberku, jinak je to man¾el jedné z nich, který jako hobby vytváøí návrhy na palièkovanou krajku.

 

 

Obì vyuèující Miroslava Šustrová a Jana Langová se podílely na výzdobì nového krásného hotelu a restaurace „Krajka“ na vamberském Husovì námìstí v tìsné blízkosti krajkáøské školy. Mj. je v jeho jídelnì centrální krajkový obraz Dominanty mìsta Vamberka, který navrhla Miroslava Šustrová a jej¾ upalièkovaly v dubnu a kvìtnu letošního roku Miroslava Šustrová, Jana Langová (na obr. u tohoto díla se dvìma slovenskými krajkáøkami), Libuše Krsková, Milena Tejklová a Jaroslava Vandasová.


Odborná krajkáøská škola ve Vamberku byla otevøena v roce 1889, první uèitelkou se stala sleèna Aloisie Kubiasová z Vamberka. V rove 1905 byla škola zestátnìna a podøízena c. k. Ústøednímu bìhu krajkáøskému ve Vídni, tehdy byla jedinou z odborných krajkáøských škol v celém Rakousko-Uhersku, kde se vyuèovalo kreslení. Roku 1919 se škola stala souèástí Státního ústavu školského pro domácký prùmysl v Praze. Ten byl 1964 pøejmenován na Školský ústav umìlecké výroby Praha (ŠÚUV)- ve Vamberku byla jeho poboèka, v roce 1999 - v roce 110. výroèí existence krajkáøské školy ve Vamberku - byl ŠÚUV zrušen a krajkáøská škola pøešla pod Dùm dìtí a mláde¾e v Rychnovì nad Knì¾nou. A¾ v roce 2006 se stala organizaèní slo¾kou Mìsta Vamberk, kde výuku zajiš»ují v samostatných prostorách vily (na obrázku) v Tyršovì ulici èp. 25 Miroslava Šustrová a Jana Langová.  Vyjádøeno èísly: 84 dospìlých ¾ákyò + 38 dìtí a mláde¾e (z toho 6 chlapcù) + odpoledne krou¾ek 9 dìtí.


Nedaleké Muzeum krajky Vamberk nabízí návštìvníkùm jedineènou expozici, která ozøejmuje vývoj èeské krajky od 18. století a¾ do souèasné doby. Pøedstavuje staré lidové krajky, vývoj krajkáøství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností èeské moderní krajky a práce jejich ¾ákyò, pøedevším v souborech krajkových dìl, která reprezentovala stát na svìtových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Samostatnou èást expozice tvoøí soubor unikátních dìl èeských umìlcù souèasné doby.

 

Muzeum krajky Vamberk je specializovanou institucí s celostátní pùsobností. Sbírkový fond, jeho¾ poèátky souvisí s otevøením krajkáøské školy ve Vamberku v roce 1889, obsahuje krajky pøedevším palièkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. V roce 2002 zalo¾ilo Muzeum krajky v tomto významném krajkáøském regionu novou tradici a ve spolupráci s Mìstem Vamberk uspoøádalo 1. bienále èeské krajky (nad ním pøevzala patronát Dagmar Havlová). Bienále, prezentované výstavou soutì¾ních prací, se stalo pøehlídkou nejlepší krajkáøské tvorby z poèátku tøetího tisíciletí. Vítìzné dílo zakoupilo mìsto Vamberk a je vystaveno v expozici muzea.

 

Fotogalerie:

  

 

  

 

   

     

 

 

V roce 2004 slavila Vamberecká krajka v pra¾ském sídle Senátu ÈR velký úspìch. Na zahájení výstavy, která se zde konala 6. dubna 2004 pøijela víc ne¾ ètyøicítka Vamberákù, mezi nimi i deset dìtí z místní krajkáøské školy (oficiálnì DDM Rychnov nad Knì¾nou – Krajkáøská škola Vamberk) spolu se senátorkou Václavou Domšovou a starostou Vamberka Jiøím Mazúchem. Vernisá¾ obohatila svým zpìvem posluchaèka Je¾kovy konzervatoøe Zuzana Michalièková. Jak jinak – Vamberaèka.


Z artefaktù bylo vystaveno dvacet Sluníèek, ka¾dé jiné v barvách od oran¾ové po ¾lutou a okrovou o prùmìru 5 a¾ 7 cm, navr¾ených a upalièkovaných dìvèaty z této školy a ocenìných v soutì¾i na umìlecké ztvárnìní tohoto motivu pøi letošním veletrhu cestovního ruchu ve Francii Tourissisma Lille; dokonce jedno z nich se stalo v následujícím roce logem tohoto veletrhu. Ze špièkových krajkáøských prací tu byly k vidìní práce Miroslavy Šustrové - Slunce (o prùmìru 45 cm, premiéru mìlo v Lille), Slunce nad horami (ètyøi artefakty o rozmìrech 40 x 40 cm na téma roèní období, upalièkované dospìlými ¾ákynìmi této školy podle návrhu Miroslavy Šustrové, které mìly premiéru pøed dvìma lety na VIII. mezinárodním setkání krajkáøek ve Vamberku), dvojice Vod a Øek (Zdobnice a Divoká Orlice), dvì Jitra (v bílé a re¾no-zlaté variantì), dva Veèery (v bílé a re¾no-zlato-modré variantì) a tøi stylizace kvìtù (Kamélie, Hortenzie a Lilie). Na doplnìní pak i pìtice tradièních deèek a prostírek.

 

Josef Krám



Komentáøe
Poslední komentáø: 18.07.2011  09:52
 Datum
Jméno
Téma
 18.07.  09:52 imraL Nádhera