Nejvyšší hora Èeska Snì¾ka
má podle zavedených mìøení 1601 metrù, pøi pou¾ití konstanty WO by byla maximálnì o metr vyšší.
„Vìdci z Dobrušky jsou o krok blí¾ k zavedení konstanty W0. Pomoci mohou USA.“ Pod tímto titulkem se na http://www.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vedci-z-dobrusky-jsou-o-krok-bliz-k-zavedeni-konstanty-w0--pomoci-mohou-usa--51743/ podává informace o objevu Vojenského geografického a hydrometeorologického úøadu v Dobrušce s tím, ¾e o èásteèné financování tohoto projektu u¾ projevili zájem Amerièané, konkrétnì Úøad pro námoøní výzkum.
O objevu pøinesly zprávu mj. Mladá fronta na http://hradec.idnes.cz/cesti-vedci-prepocitali-nadmorskou-vysku-snezka-by-povyrostla-o-19-metru-1qi-/hradec-zpravy.asp?c=A110204_1526746_hradec-zpravy_klu (citace: Èeští vìdci pøepoèítali nadmoøskou výšku. Snì¾ka by povyrostla o 19 metrù) a èasopis AHA http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/54770/prepiste-ucebnice-snezka-vyroste-o-19-m.html (citace: Pøepište uèebnice! Snì¾ka vyroste o 19 m!), zatímco jinak televize NOVA http://tn.nova.cz/magazin/hi-tech/veda/zemepis-se-zmeni-snezka-je-vyssi-o-19-metru.html (citace: Zemìpis se zmìní. Snì¾ka je vyšší o 19 centimetrù.)
Správnost potvrdil mjr. Ing. Ilja Sušánka, vedoucí oddìlení øízení a plánování Støediska øízení a pøípravy Vojenského geografického a hydrometeorologického úøadu, Ès. odboje 676 v Dobrušce.
Ten E-mailem ze své adresy ilja.susanka@vghur.army.cz odpovìdìl:
Myslím, ¾e z následujícího odkazu http://www.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vedci-z-dobrusky-jsou-o-krok-bliz-k-zavedeni-konstanty-w0--pomoci-mohou-usa--51743/ odpovìï vyplývá sama v pøedposledním odstavci.
Citace: Viliam Vatrt spolu s dalšími dvìma kolegy z Dobrušky na výpoètu støední hladiny moøe pracuje od roku 1993. Konstanta W0, jak se nazývá, upraví a srovná veškeré svìtové výškové údaje. Dosud témìø ka¾dý stát vypoèítává nadmoøskou výšku k jiné hladinì moøe – Èeská republika k Baltskému, Rakousko k Jaderskému, Nìmecko k Severnímu moøi. Nejvyšší hora Èeska Snì¾ka má podle zavedených mìøení 1601 metrù, pøi pou¾ití konstanty by byla maximálnì o metr vyšší. „V jiných místech na svìtì by se ale výšky mohly lišit i o nìkolik metrù,“ øíká Vatrt.