Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdan,
zítra Ev¾en.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Muzeum vodních mlýnù v Ostravì


Kdy¾ jsme pøed èasem zahájili opravy bývalého objektu po Technomatu, ještì jsem netušil, ¾e to býval kdysi mlýn. Postupem èasu jsem získával nìjaké informace o tom, ¾e v budovì, které dnes øíkáme Mlejn byl krupný mlýn pánù Samuelly a Wechsberga. Mlýn byl zalo¾en v roce 1886 a pravdìpodobnì mlel do 1. svìtové války.


V prùbìhu posledních dvou, tøí let jsem se zabýval myšlenkou jak zu¾itkovat skuteènost, ¾e v této budovì byl mlýn ne sice vodní, i kdy¾ budova se nalézala mezi dvìmi vodními zdroji - Mlýnskou strouhou, která protékala za objektem a Valchaøskou strouhou, která jako stoka tekla pøed objektem, ale parní a to hned od svého vzniku.
Nitky se pomalu rozplétaly díky informacím od badatele pana Miroslava Kroèka. Zaèal jsem hledat a nalézat další informace. Sesbíral jsem fakta o osmi mlýnech, které ještì ve 20 stol. existovaly v Moravské Ostravì a Pøívoze.


Kdy¾ se èlovìk zaène zabývat nìjakým tématem obvykle se dostává dál a dál, tak se stalo, ¾e k osmi mlýnùm, které mlely v Ostravì pøibývaly další informace, nìkdy velmi kusé, jindy zase košaté, o dalších mlýnech na dnešním katastru mìsta Ostravy (Poruba, Proskovice, Stará Bìlá, Hrabová, Kunèice, Bartovice, Svinov, Tøebovice).


Proto jsme se rozhodli informace, které se podaøilo shromá¾dit dát k dispozici veøejnosti a to formou expozice, která vznikla vedle Galerie Mlejn jako její nedílná souèást. Naší snahou je z této expozice vybudovat muzeum, ale muzejnictví - to je o sbírkách. Abychom mohli muzeum vytvoøit zaèínáme sbírat vše co se dotýká mlýnù a mlýnských výrobkù. Cílem bude vystavit exponáty na kterých se vyrábìly v historické dobì kroupy. Proè kroupy z jeèmene? No asi proto, ¾e tento mlýn na Nádra¾ní byl mlýnem krupným.


Více se u¾ ka¾dý dozví pøi návštìvì expozice. Otevøena je stejnì jako galerie Mlejn - ve všední dny od 10.00 do 17.00 hod.

Eda Riedl

 


A ještì nìco o historii mlynáøství v Ostravì


A¾ do poèátku tì¾by uhlí, a ještì i dlouho poté, mìla Ostrava zemìdìlský ráz. V okolí se nacházely mimoøádnì vhodné podmínky pro pìstování obilí, tak¾e v Ostravì stávalo nìkolik mlýnù. Ty vyu¾ívaly Mlýnského náhonu, který vytékal z Ostravice pøibli¾nì v místech dnešního nádra¾í Ostrava-støed. Pod Horním mlýnem, který stával zhruba v místech dnešního nádra¾í Ostrava-støed, se Mlýnský náhon dìlil na Mlýnský potok a Valchaøskou strouhu. Ta se pak na Fifejdách, poblí¾ dnešní Nemocnièní ulice, dìlila ještì na horní rameno, které zásobovalo vodou rybníky (zhruba v místech dnešní ¾eleznièní trati do Pøívozu), a dolní rameno - vlastní valchaøskou strouhu. Ta pokraèovala v místech dnešní ¾eleznièní trati. Mlýnský potok obtékal opevnìné mìsto na západì a vedl k pøívozským mlýnùm paralelnì s Nádra¾ní tøídou. Z Mlýnského potoka ještì pøed hradbami odboèoval hradní pøíkop, který byl pozdìji zasypán.

Mlýnský náhon protékal Moravskou Ostravou a Pøívozem celá staletí. Jeho vznik je spojen se jménem Jana Èapka ze Sán, nìkdejšího dr¾itele Polské Ostravy. Získal ji od Mikuláše Sokola z Vamberka asi v roce 1433, tedy rok pøedtím, ne¾ tento legendární hejtman sirotkù uprchl z bitvy u Lipan. Jan Èapek nechal pod vsí Vítkovice vybudovat na Ostravici jez, èím¾ se zvýšila hladina vody, tak¾e Mlýnský náhon mìl silný a bohatý proud. Ovšem Moravská Ostrava zøejmì pou¾ívala zmínìný náhon ji¾ døíve, jeliko¾ nejstarší zpráva o moravskoostravských mlýnech je z roku 1396, kdy tady stály hned tøi mlýny.


Je velmi pravdìpodobné, ¾e vodní mlýny vznikly v Moravské Ostravì souèasnì se zalo¾ením mìsta ve 13. století, nejstarší doklad o nich pochází však a¾ z roku 1396. ]e to potvrzení dr¾by horního a støedního mlýna, které oba byly majetkem ostravského rychtáøe. V této dobì tedy existoval nepochybnì u¾ i dolní mlýn, který pozdìji dostal ,,pøíjmení" Valchovni. Následoval pak mlýn Polní, zalo¾ený za olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského.
Tyto ètyøi mlýny pracovaly celá staletí, kdy¾ se k nim pøipojil ke konci minulého století ,,moderní" mlýn na výrobu krup a krupice Parní mlýn Samuely, Wechsberg & …


První zprávy o pøívozských mlýnech pocházejí sice a¾ ze zaèátku 17. století, vše ale nasvìdèuje tomu, ¾e oba nejstarší mlýny – Horní a Dolní - stály ji¾ na sklonku 14. století, kdy byla dokonèena kolonizace Pøívozu. Do roku 1606 patøil Horní mlýn k pøívozské rychtì. Tøetí pøívozský mlýn, zvaný Faldynovský podle prvního majitele, vznikl teprve v roce 1666 a mìl pestré osudy, jsa støídavì mlýnem a soukenickou valchou, vìtšinou obojím zároveò.

Chcete-li se opravdu dozvìdìt více neváhejte a navštivte Muzeum Vodních mlýnù v Ostravì na Nádra¾ní ulici è.138. Otevøeno pondìlí a¾ pátek od 10.00 a¾ 17.00. Vstup volný.



Komentáøe
Poslední komentáø: 19.01.2010  18:29
 Datum
Jméno
Téma
 19.01.  18:29 Kopøiva.
 18.01.  20:42 wiki
 18.01.  16:48 ImraL
 18.01.  13:37 Josef
 18.01.  10:00 Ludmila