LETS aneb Jak se vyhnout nástrahám oficiální mìny
Peníze nemusí být "v¾dycky a¾ na prvním místì"
LETS je zkratka pro Local Exchange Trading Systems a je to vlastnì výmìna rùzných slu¾eb a zbo¾í v nìjaké místní skupinì lidí. Trochu to pøipomíná smìnu v prvotnì pospolné spoleènosti, jak jsme se to uèili ve škole. Kdy¾ si však v osmdesátých letech lidé ve vyspìlých západních zemích uvìdomili, ¾e nìco podobného je mo¾né, znamenalo to pro nì ohromný objev. V devadesátých letech zaèaly LETS v Kanadì, v Anglii, v USA a v Austrálii rùst jako houby po dešti. Mají toti¾ mnoho pùvabù a výhod, které oficiální penì¾ní systém postrádá.
Jak LETS fungují
Princip je následující: dá se dohromady skupina sousedù èi místních lidí, kteøí se více ménì vzájemnì znají, a zaènou si vymìòovat rùzné své dovednosti, slu¾bièky, pøípadnì výrobky, od pohlídání dìtí a nakrmení koèky pøes instalatérské opravy a údr¾bu automobilu a¾ po vaøení, peèení èi výuku cizím jazykùm.
Jde v podstatì o ten typ vzájemných úsluh a pomoci, které si nìkdy sousedé beztak poskytují jako sousedskou výpomoc, jen¾e kdy¾ potøebujete u¾ potøetí pohlídat psa nebo zalít zahradu, nevíte, jestli neobtì¾ujete a jak byste to mohli oplatit... LETS vás takových rozpakù zbaví. Má toti¾ vlastní "obì¾ivo", tak¾e máte kontrolu, kolik práce jste odvedli a kolik naopak pøijali. Nabídka rùzných slu¾eb je širší, ne¾ byste byli schopni sami vypátrat. Pokud jste "v mínusu", nemusíte si s tím dìlat pøíliš velké starosti - k tomu, aby se LETS vùbec rozbìhl, se stejnì musí zaèít "zadlu¾ením".
LETS toti¾ nesmí mít skuteèné obì¾ivo, tj. svùj vlastní typ penìz, to by bylo ilegální. Proto se pou¾ívají šeky, na kterých je napsáno, kdo komu odvedl práci v hodnotì kolika jednotek LETS. Ty se posílají administrátorovi LETS, který jednomu èlovìku pøíslušnou èástku pøipíše na úèet a druhému ji z úètu odeète.
Jednotky LETS mají své vlastní názvy, vìtšinou vtipné: velký systém v Manchestru se jmenuje Bobbins (cívky), v Newbury si zavedli New Berries (nové bobule), v Totnes mají Acorns (¾aludy), proto¾e "z malých ¾aludù vyrostou mocné duby", v Kanadì a v Austrálii svým jednotkám na mnoha místech jednoduše øíkají "zelené dolary".
V èem jsou výhody LETS
V roce 1994 existovalo v Británii tìchto skupin kolem dvou set. Všechny mají místní charakter a v tom je právì jejich pùvab. LETS toti¾ zlepší kvalitu vašeho ¾ivota. Spøátelíte se se sousedy, navá¾ete nové kontakty, objevíte, jak mù¾ete vzájemnì obohacovat svùj ¾ivot. LETS jsou ideální pro pøekonání pocitù osamìlosti - pomocí LETS mù¾ete tøeba získat nìkoho na popovídání si, "babièku" èi "hodného strýèka" na vyprávìní pohádek dìtem a podobnì.
Dále mù¾ete vyu¾ít své dovednosti, které byste si netroufli "prodávat" jako profesionálové, ale pøesto je dìláte rádi a dobøe, napøíklad rádi ¾ehlíte, chodíte s dìtmi na výlety nebo pracujete na zahradì. Nejde o podnikání, jen o výmìnu, ze které nemáte ¾ádný zisk, a tak nepotøebujete ¾ádná povolení, úvìry, kapitál, nic takového. LETS je tedy výborná vìc hlavnì pro lidi, kteøí netráví celé dny od rána do veèera na pracovišti, napøíklad pro rodièe peèující o malé dìti, dùchodce, nezamìstnané, èásteènì zamìstnané, invalidy, ¾áky, studenty atd. (Povìstná novodobá èeská figurka "managera ve fialovém saku s mobilním telefonem" se tedy v LETS neobjeví, nebo» zde nekyne ¾ádný finanèní profit a neplatí, ¾e èas jsou peníze.
Výhodou LETS je, ¾e tímto zpùsobem získáte slu¾by, jaké byste jinak tì¾ko shánìli - malièkosti, na které nemá profesionální øemeslník èas a které se mu nevyplatí dìlat, nebo tøeba ubytování návštìvy v blízkosti vašeho domu u nìkoho, kdo by si jinak cizí lidi do bytu nepustil.
Hromadit jednotky LETS nemá ¾ádný smysl, neexistují tu úroky a jednotky stejnì musíte utratit zase jedinì v rámci svého LETS systému. To je samozøejmì taky velká výhoda - v rámci LETS neexistují rozdíly mezi bohatými a chudými, stísòující pocit, ¾e si nìco "nemù¾eme dovolit". Neexistují tu ani danì, nejde však o daòový únik, proto¾e z LETS nepramení nikomu ¾ádný zisk.
Ohromný pøínos LETS je v jeho ekologiènosti. Odpadá doprava zbo¾í, pøípadnì dojí¾dìní øemeslníkù na velké vzdálenosti. Mrkev nebo jablka si koupíte èerstvé pøímo ze sousedovy zahrádky a ne dovezené z Nového Zélandu. V rámci LETS si mù¾ete pùjèovat rùzné pøedmìty - tøeba fotoaparát, videokameru, jízdní kolo, tak¾e je nemusíte kupovat a vyu¾ijí se lépe. Nebo mù¾ete "pronajmout" svoji praèku, mandl, gará¾ apod. Mù¾ete recyklovat - napøíklad kelímky od jogurtù pou¾ije nìkdo, kdo je potøebuje na sazenice. Mù¾ete si pøedávat vìci po odrùstajících dìtech. LETS je neocenitelný pro opravy všeho druhu, i takové, které by vám v bì¾né síti odmítli udìlat, proto¾e u¾ "se nevyplatí". Zkrátka LETS vám umo¾ní neplýtvat, nebýt uštvaní a radovat se z malièkostí.
Jak se zakládá nový LETS
Skupina lidí se sejde a dohodne se na názvu a hodnotì jednotky - hodnota se doporuèuje stejná jako je hodnota pøíslušné státní mìny (libry èi koruny), proto¾e se pak všechny úkony lépe odhadují a proto¾e to usnadní pøevádìní LETS jednotek na bì¾nou mìnu, co¾ je nìkdy potøeba dìlat.
Pak je naprosto nutné udìlat adresáø s telefonními èísly, obsahující nabídku a poptávku všeho, co kdo dìlá a po¾aduje, a distribuovat ho èlenùm, pøípadnì do místního obchodu nebo na jiné místo, kde se lidé scházejí, aby se usnadnilo napojování nových èlenù. LETS vy¾aduje základní skupinku asi tøí organizátorù: jeden èlovìk má na starosti adresáø, který je potøeba pravidelnì obmìòovat, doplòovat a znova distribuovat, další èlovìk má na starosti úèty, tj. zanáší údaje z šekù do osobních úètù èlenù, a kromì toho je ještì nutné, aby se nìkdo staral o "pokladnu" v oficiální mìnì, proto¾e nìkteré vìci (xeroxy, pronájem místností, telefonní poplatky, poštovné) se za LETS jednotky poøídit nedají.
Mít k dispozici poèítaè a udr¾ovat na nìm databázi je sice výhodné, ale mnoho skupin LETS se obejde bez nìj. Pokud má LETS nìkolik desítek èlenù, co¾ je nejbì¾nìjší pøípad, kartotéka se dá udr¾ovat docela snadno.
Kdy¾ máte organizátory, èleny, jednotky i adresáø, mù¾ete svolat lidi na slavnostní zahájení, všechno ještì dùkladnì vysvìtlit a promyslet (pøípadnì názornì pøedvést, jak to funguje), rozdat speciální šekové kní¾ky, a pak u¾ se mù¾e zaèít. Èlenové zaènou jednoduše èerpat slu¾by "na dluh". Tak napøíklad vám kape vodovodní kohoutek. Najdete si v seznamu souseda, který vám kohoutek spraví, a vystavíte mu šek. Poplatky za slu¾by se urèují v rùzných skupinách rùznì. Nìkteré skupiny doporuèují urèitou výši hodinové mzdy, jiné oceòují ka¾dou slu¾bu stejnì (jedna slu¾ba - jedna jednotka) a ještì další doporuèují úètovat si tím víc, èím míò vás práce baví (napøíklad ne¾ehlíte moc rádi, a tak si úètujete za hodinu ¾ehlení 50 LETS jednotek, naopak moc rádi natíráte ploty, a tak si za hodinu natírání úètujete jen 20 LETS jednotek). Z toho plyne, ¾e vìtšinou nezále¾í na tom, jak moc je daná práce kvalifikovaná. A jak si ovìøit, ¾e provedená práce je kvalitní? No, v¾dy» jde pøece o sousedy, a tak by se rychle rozkøiklo, kdyby nìkdo nìco zhudlaøil, odbyl a zkazil. LETS systémy jsou ovšem poøád nìco tak nového, ¾e ka¾dý z nich øeší spoustu podobných otázek "za pochodu".
Proè nás oficiální peníze "zrazují"?
Oficiální finanèní systém je zalo¾en na tom, ¾e vlo¾ený kapitál se musí neustále mno¾it, a kdo nerozšiøuje svùj podnik a nedrtí konkurenci, ten zhyne. Drobné podnikání je nìkdy tak zatí¾eno vysokými nájmy, danìmi, úroky z pùjèek, provozními náklady, administrativou atd., ¾e se ani nevyplatí. Naopak staèí mít výhodnì ulo¾ené peníze, aby se samy "mno¾ily". To je pøece absurdní. Podle údajù Svìtové banky ve svìtì existuje devadesátkrát víc penìz ne¾ zbo¾í a slu¾eb. Na pøíkladu velké hospodáøské krize z tøicátých let vidíme, k jakým absurditám mù¾e docházet - lidé byli poøád stejní a nezmìnìní, jejich potøeby i jejich pracovní schopnosti a mo¾nosti byly stejné, továrny, farmy, suroviny, všechno bylo k dispozici stejnì jako pøedtím - ale najednou to nemohlo fungovat, proto¾e díky krachu na burze najednou "nebyly peníze" a lidé nemohli pracovat ani kupovat zbo¾í. Podobnì absurdní je dnešní vysoká nezamìstnanost na Západì - lidé jsou schopni vykonávat práci, její¾ výsledky jiní lidé potøebují, ale pøesto jim spoleènost práci neposkytne. Proè by se tyto mezery nemohly vyplnit pomocí sítí typu LETS?
LETS nemá úplnì nahradit bì¾nou mìnu, ale má ji doplnit tam, kde existují mezi potøebami lidí a nabídkou slu¾eb mezery, to znamená na drobné a lokální úrovni. Navíc oficiální mìna lidi vzájemnì odcizuje, proto¾e funguje ve velkém mìøítku a na principu zisku, kde¾to LETS lidi sbli¾uje.
Na rozdíl od jiných projektù tady nemusíte èekat na ¾ádné granty - mù¾ete hned zaèít.
Co musí LETS nezbytnì mít?
Tady je pìt kritérií, definujících LETS, jak je uvádí Michael Linton, který LETS vymyslel a zalo¾il první skupinu v Comox Valley v Kanadì:
nevzniká ¾ádný zisk
neexistuje povinnost obchodovat
informace o "úètech" je pøístupná všem èlenùm
hodnota LETS jednotky se rovná hodnotì jednotky státní mìny
nepo¾adují a neplatí se ¾ádné úroky.
Nakonec ještì pro lepší pøedstavu uvádím pøíklady, jak mù¾e vypadat adresáø LETS. Aby se daná slu¾ba, nabídka èi poptávka dala najít, je sestaven podle témat. Napøíklad stránka oznaèená DOPRAVA má v horní èásti oddíl "Nabídka" a v dolní èásti "Poptávka":
V "Nabídce" napøíklad èteme:
Dodávka s øidièem, 50 PP (Pra¾ských Prachù) za hodinu. Josef Novák, adresa, telefon.
Svezu vás do centra a zpìt, cena dohodou, Jana Nováèková, adresa, telefon.
Zapùjèím jízdní kolo, 5 PP/hod., Jakub Nový, adresa, telefon.
V "Poptávce" stojí tøeba:
Potøebuji douèit øízení auta, Jan Novotný, adresa, telefon.
Potøebuji obèas odvézt na zdravotní støedisko, Františka Š»astná, adresa, telefon.
A co do LETS nabízet?
Mnoho lidí má pocit, ¾e nemají co nabídnout. Takový pøípad je témìø vylouèený - urèitì si doká¾ete tøeba popovídat s osamìlým èlovìkem, uklidit byt, zalít o dovolené kvìtiny. Zpravidla jde o ty nejvšednìjší vìci, které ale zabírají nìjaký èas. Nebo se èlovìk mù¾e nabídnout na jeden den jako "dìvèe pro všechny", co¾ mù¾e být velice u¾iteèné.
LETS jako lokální komunita
Skupina LETS mù¾e poøádat rùzné spoleèenské akce, oslavy, oslavy, setkání (jako tøeba Masopust, tancovaèku, dìtská odpoledne apod.), mù¾e vydávat svùj èasopis, ale nemusí dìlat vùbec nic takového.
Stav osobních "úètù" se zveøejòuje, proto¾e to podnìcuje lidi, aby si srovnali "dluhy" nebo "nevyèerpané" slu¾by tím, ¾e budou nìco dìlat nebo nìco po¾adovat, a také to upozorní ostatní, na kom by mohli pøednostnì nìco chtít. Na druhé stranì mít dluhy není ¾ádná ostuda. Lidé pravdìpodobnì vìdí, ¾e napøíklad Zuzana Novohradská je v mínusu, proto¾e mìla nemocné dìti.
Administrátoøi systému se platí z poplatkù jednotlivých èlenù, nebo se celý systém prostì nechává "zadlu¾ovat". Poplatky èlenù mohou být jednotné nebo od úkonu.
V nìkterých obcích se do LETS systému zapojují i místní obchodníci, tak¾e èást ceny zbo¾í nebo nápoje v kavárnì pak mù¾ete hradit LETS jednotkami, a obchodníci zase získávají za LETS jednotky tøeba èerstvou zeleninu a ovoce od místních lidí. To mù¾e obchodníkùm pomoci tam, kde místní lidé mají málo penìz, je vysoká nezamìstnanost, nebo kde jim zále¾í na vztahu ke ka¾dému jednotlivému sousedovi. Tak se tento zpùsob smìny neustále rozšiøuje a existují u¾ i pokusy propojovat LETS systémy navzájem, abyste pomocí nich mohli získat napøíklad ubytování na druhém konci zemì.
V roce 1990 byly LETS systémy jen ètyøi, dnes ji¾ existuje okolo 400 takových skupin jen v Anglii o velikosti od nìkolika jedincù do nìkolika set úèastníkù.
Zpracováno podle knihy Lets Work - Rebuilding the Local Economy, Peter Lang, Grover Books, UK, 1994
Eva Hauserová