Je tomu teprve 15 let, co se veøejnosti otevøela venkovní expozice botnické zahrady v Praze - Tróji. Teprve tøi roky má za sebou tropický skleník Fata Morgana, který se stal po dramatických aférách kolem jeho financování oblíbeným místem návštìv nejen Pra¾anù. Oceòují pøi tom zajímavé a neobvyklé pøírodní expozice. Návštìvníci si hned po vstupu mohou prohlédnout flóru Ji¾ní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu a Kanárských ostrovù.
Vnitøek skleníku je rozdìlen do tøí klimaticky odlišných èástí, uspoøádaných geograficky.
Po první èásti suché, polopouštní, vstupují pøíchozí do podzemní štoly, její¾ jeskynní atmosféru dotváøí akvárium s mexickými slepými tetrami. Po stranách chodby mohou návštìvníci za sklem pozorovat rybí rej v pøírodním prostøedí: nalevo pùvodem z tropické Ameriky, napravo ze Starého svìta.
Prohlídka pokraèuje ní¾inným deštným lesem ètyø kontinentù. Na skalách jsou vysázeny rostliny z dalekých expedic a realitu dotvrzuje šestimetrový vodopád. Z vyvýšené terasy mù¾ete pozorovat nejen vodopád, ale i koruny stromù porostlých asijskými rostlinami vyrùstajícími jejich povrchu. Nejmenší je horská èást pøibli¾ující vegetaci hor tropického a subtropického pásma. V ní najdete spoleèenstva rostlin z andských horských høbetù, vysokohorské Afriky i Asie.
Celý skleník pøipomíná svým tvarem písmeno S, je 130 m dlouhý, široký 17 m a a¾ 11 m vysoký. Cesta jím vedoucí mìøí 225 m, vlhkost øídí regulátory klimatu, které øídí poèítaè. Ve skleníku se mìní i teplota a vlhkost, která je rozdílná v jeho jednotlivých èástech a ve dne a v noci.
Tuto pra¾skou kuriozitu jsem se svým synem navštívil ponìkolikáté, naposledy u pøíle¾itosti výstavy orchidejí. Na tento nápad pøišlo souèasnì i nìkolik set dalších obyvatel Prahy i milovníkù této kvìtiny odjinud. Tak se stalo ¾e jsme museli vystát více jak hodinovou frontu, byli jsme toti¾ 297 èekateli, a za námi se dlouho zástup nezkracoval. Poctivì èekaly mladé páry, dvojice starších dam i celé rodiny vèetnì dìtí a pejskù. Vstup 90 Kè není právì lidový, ale pra¾ští dùchodci mìli výhodu, proto¾e po pøedlo¾ení tramvajenky je to stálo jen korunu.
Èekání se vyplatilo. Ka¾dý si odlo¾il v šatnì, ponìvad¾ chodit v tropech v zimníku není právì pohodlné. Orchideje byly umístìny do svého pøirozeného prostøedí a rozvinuly mezi návštìvníky doslova fotografické orgie, na nich¾ jsme se i my podíleli. Jejich výsledky vidíte zde i v galerii. Po celou dobu prohlídky nás èastoval køik exotických ptákù i jiných zvíøat, který vzbuzoval díky rozmístìní reproduktorù opravdu realistický zá¾itek, tím spíš, ¾e na vás tu a tam kápla i kapka vody z prostøedí, které v nìkterých partiích dosahuje a¾ 90% vlhkosti.
Výstava byla urèitì i ¾nìmi pro obchodníky s kvìtinami, jeliko¾ èetní návštìvníci odcházeli tøímajíce v náruèí kvìtináè s nádhernì kvetoucí rostlinou.
Ti, jim¾ výstava orchidejí unikla, mají mo¾nost navštívit pra¾skou botanickou zahradu u pøíle¾itosti další výstavy, Velikonoce vèera a dnes, která se bude konat od 1. do 9. dubna. Kromì prohlídky poradí odborníci s výbìrem jarních rostlin a kvìtin pro sváteèní výzdobu bytu, s pøípravou sváteèní tabule a velikonoèní zbo¾í bude i k mání. Botanická zahrada nabízí i procházku po nauèné stezce a prezentuje se na adrese www.@botanicka.cz.