Zaèalo to malým nafukovacím plastovým z Fatry Napajedla, kdy¾ byl syn malý. Jak léta pokroèila, vyvstala potøeba bazénku vìtšího. Nejdøíve to byl kulatý dvoumetrový s dvoubarevnou deštníkovou støíškou. Ta pod palèivými paprsky slunce odešla nejdøív, ale bazének ještì pár let slou¾il, i kdy¾ konstrukèní prvky zaèaly haprovat. Pak u¾ nestaèil, zejména, kdy¾ vnouèata povyrostla, a tak jsme loni koupili další, nafukovací bez konstrukce, opìt kulatý, o prùmìru 306 cm, dokonce s kartušovou filtrací. Mimochodem, byl levnìjší, ne¾ ten se støíškou z Marimexu, koupený pøed lety. Vytvoøit pro nìj na zahradì absolutní rovinu byl trochu problém, letos u¾ chybí k úplnosti jen asi 2 – 3 cm.Chci však psát o péèi a údr¾bì, snad to nebude nošením døíví do lesa.
Kdy¾ jsme èínský bazén Bestway s nafukovací obrubou kupovali, doporuèila nám prodavaèka v Carrefouru také zlevnìný balíèek bazénové chemie Aquamar. Stál, tuším, necelé tøi stovky. Dali jsme se zlákat, a øekl bych, ¾e to byly vyhozené peníze. Obsahoval velkou plastovou láhev s 2,5 cm silnými chlorovými tabletami o prùmìru zhruba 8 cm, které jsou pro malý plastový bazén nepotøebné. Pou¾ívají se jen do velkých bazénù, jedna na 30 kubíkù vody a dávají se do skimmeru, jakéhosi sbìraèe v cirkulaèním potrubí, která¾to definice pøesahuje mé technické znalosti. Pokusil jsem se dát kousek tablety do èerpadla s kartuší a jediným výsledkem bylo, ¾e mi chlor roze¾ral plastové tìsnìní kartuše. Novou jsem dosud nesehnal, v Cafouru tuto velikost nemají a podobná stojí skoro 300 Kè. Není nad dobrou radu prodavaèky a výhodnou koupi zlevnìného zbo¾í! Pro chlorové tablety jsem pøece jen našel upotøebení a budu je mít asi na do¾ivotí: po roztluèení na prášek jimi zasypávám ve sklepì plísnì na døevìné ohradì uhlí. Fungují perfektnì.
V sadì byl dále vloèkovaè, èirá bezbarvá kapalina bez zápachu obsahující síran hlinitý, která má vytvoøit vloèky, které se dají odsát nebo se zachytí ve filtru. Úèinnost tohoto preparátu jsem zatím nepostøehl. Tøetím preparátem AquaMar je Algaestop, pøípravek pro prevenci tvorby øas. Tomu urèitou úèinnost pøiznávám.
Proto¾e nám zále¾í na èistotì vody (mo¾ná jsme naivní, v øece èi rybníku je špinavìjší a pøesto se tam lidé koupají), našli jsme jiné, levnìjší zpùsoby èištìní, chemické i mechanické. Hned pøi napouštìní bazénku jsme za 11 Kè koupili Sagen, pøípravek obsahující støíbro k zabezpeèení malých zdrojù pitné vody proti mikrobiálnímu zneèištìní. Na kubík vody staèí pùl tuby, tak¾e si myslím, ¾e celá tuba na náš tøíkubíkový bazének zcela dostaèuje, kdy¾ vodu pít nehodláme.
Další chemikálií je známé Savo, které je vynikajícím chlorovým tekutým pøípravkem a u¾ívá se podle návodu na obalu. Dá se koupit i pod 30 Kè a pou¾ít i k mnoha jiným úèelùm. Rovnì¾ Savo mìní vodu na pitnou.
Kdy¾ se vnouèata v bazénu honila po obvodu, roztoèila vodu a po odchodu se uprostøed vytvoøila usazenina z øas a utopeného hmyzu. Staèilo vzít malíøskou støíkaèku, nasadit na ni kus hadice a neèistoty odsát. Tak to u¾ dìláme nìkolik let a voda v bazénu zùstává natolik èistá, ¾e ji staèí vymìnit jen jednou za sezónu.
A ještì jednu vymo¾enost pou¾íváme k mechanickému èištìní bazénku: levnou sí»ku s krou¾ky na tyèi, kterou jsem kdysi koupil v akvaristice na lovení dafnií a cyklop v rybníku pro naše akvarijní rybièky. Výbornì se s ní zachytávají plovoucí neèistoty a hmyz. Bohu¾el však ji¾ dosluhuje, prý se u¾ nevyrábí, a tak asi budeme muset vyrobit svépomocí novou.
Takové jsou naše zkušenosti a rádi se pouèíme i z praxe jiných u¾ivatelù a ètenáøù .