V interiérech nejsou rostliny jen pouhou dekorací, nýbr¾ plní v nich té¾ nezanedbatelnou roli psychogenní, hygienickou a do urèité míry i výchovnou: jsou tedy jejich více ne¾ ¾ádoucím doplòkem. Vìtšina moderních bytù je – ve srovnání se stavem pøed 50-80 lety – výraznì svìtlejší, sušší a teplejší a zároveò nutí jeho obyvatele k maximální úspoøe ploch v u¾itkových prostorách. Nadto alespoò v sídlištní výstavbì mizí vnitøní okenní parapety, meziokenní prostory, dvouosé místnosti, mìní se formy ventilace a sní¾ily se (doufejme, ¾e doèasnì) i mo¾nosti radikálnìjší cílené úpravy klimatických podmínek a kvality ovzduší v bytì. Uvedené zmìny nezøídka kladnì, ale v nìkterých pøípadech nepochybnì zápornì ovlivòují v¾ité zpùsoby pìstování rostlin v interiérech a doslova si vynucují dùslednou inovaci ve výbìru druhù a odrùd, v jejich rozmístìní v bytì v odborných znalostech pìstitelù. Zmìna v nabídce sortimentu pokojových rostlin je jistì zále¾itostí pøedevším jejich prodejcù. Nelehká úloha vhodného rozmístìní zelenì v bytì, je¾ má své aspekty biologické, estetické a ryze praktické, pøísluší však jednoznaènì pìstiteli.
Uveïme alespoò nìkolik hlavních zásad:
Sna¾te se pouèit se o zemìpisném pùvodu vašich rostlin a seznámit se s charakteristikou prostøedí, v nìm¾ ve svém pùvodním domovì ¾ijí. ®ivotní nároky druhù a odrùd jsou dìdiènì zakotveny a i kdy¾ pøizpùsobivost mnohých z nich je znaèná, má samozøejmì své hranice. Dodejme, ¾e tyto nároky lze èasto odhadnout u¾ podle vzhledu rostliny (napø. svìtlomilné sukulenty – stínomilné kapraïorosty).
Celoroèní svìtelné a tepelné podmínky stejnì jako kvalita ovzduší a substrátu, je¾ vašim rostlinám poskytnete, musí alespoò zèásti odpovídat jejich zmínìným dìdièným ¾ivotním nárokùm. Uvìdomte si pøitom, ¾e jednotlivé faktory prostøedí, v nìm¾ rostliny pìstujete, neovlivòují jejich zdárný vývoj oddìlenì, nýbr¾ pùsobí v¾dy komplexnì, napø. se zmìnou svìtelného pøíkonu se mìní nároky na teplotu, se zmìnou teploty koresponduje potøeba zálivky atd.
Skuteènost, ¾e v mnohých bytech nelze pìstovat rostliny tradiènì na okenním parapetu, má nepochybnì i své estetické pøednosti. O to více vzrùstá vyu¾ití kvìtinových stolkù a rùzných interiérových konstrukcí, tj. kvìtinových tyèí, møí¾í a závìsù: musí být ovšem výrazovì lehké a nemìly by svým projevem konkurovat rostlinì. Mo¾no je i rozmístìní rostlin pøímo na nábytku, i kdy¾ nese urèitá rizika (poškození laku apod.).
Nebojme se nahradit klasickou hrnkovou kulturu vkusnou vitrínou (i bez klimatizace) a podklady z pøírodních materiálù, napø. epifytním kmenem, travertinovou podlo¾kou èi mechovou stìnou.
Pokojové rostliny nenecháme ¾ivoøit v nevhodných prostorách bytu, napø. V kuchyních s plynovým sporákem, v trvale zakouøené pracovnì, v temných pøedsíních a halách apod. V tìchto místnostech dáme pøednost buï krátkodobé výzdobì øezanými kvìty nebo vkusnì aran¾ovaným imortelkám. Nevhodné je rovnì¾ umístìní jedovatých alergogenních, trnitých a ostnitých rostlin v dìtských pokojích.
Zeleò by v bytì nikdy nemìla být rozmístìna tak, aby vám pøeká¾ela a pùsobila neúmìrné komplikace, napø. pøi úklidu.
Trvalou dekoraci interiéru vytváøejte z rostlin, ozdobných svým olistìním.