Snùška u vzácných krokodýlù štítnatých
Ostravská zoologická zahrada chová kriticky ohro¾ené krokodýly štítnaté. Nìkolik týdnù byl pøístup k jejich expozici v pavilonu Tanganika ponìkud omezen. Jedna ze samic postavila pøímo pod vyhlídkou u akvária hnízdo a snesla do nìj vejce.
Abychom samici zachovali klid pøi péèi o snùšku, vyhlídku jsme uzavøeli. Pøesto¾e chovatelé vìdìli, ¾e vejce jsou neoplozená (ve skupinì chybí samec), získali díky tomu cenné zkušenosti a poznatky o tomto vzácném a zøídka chovaném druhu.
Zaèátkem záøí zaznamenali chovatelé pøi bì¾ném úklidu v expozici krokodýlù, ¾e jedna ze samic (ta nejvìtší ze tøí) je velmi agresivní, sna¾ila se na nì útoèit a drala se ven z vody.
"O tøi dny pozdìji jsme objevili hnízdo pod vyhlídkou pro návštìvníky, ve kterém byla nakladená vejce. Hnízdo mìlo zhruba 100 cm v prùmìru a 60 cm na výšku," popisuje situaci chovatel Lucas Bono a pokraèuje: "Od té doby jsme ke krokodýlùm nevstupovali, abychom zajistili jak svou bezpeènost, tak i klidný prùbìh hnízdìní. Samice hnízdo velmi agresivnì hlídala, staèilo se pøiblí¾it nad hnízdo (bylo lhostejno, zda se pøiblí¾il personál èi návštìvník), okam¾itì pøibìhla èi pøiplavala i z druhé strany jezírka a zaèala klapat èelistí a vyrá¾et smìrem k nám." V prùbìhu dalších dní zaznamenali chovatelé drobné šarvátky mezi samicemi, samice také vokalizovaly (vrèivými zvuky). Pøi jedné potyèce bylo dokonce hnízdo porušeno a nìkolik vajec znièeno. Nakonec ale nastal klid.
Jedná se o první snùšku krokodýlù štítnatých v ÈR a v Unii èeských a slovenských zoologických zahrad!
Chovatelsko-expozièní zaøízení v Zoo Ostrava vzniklo v roce 2011 a je pro chov krokodýlù štítnatých dobøe pøipraveno (viz video).
"Nepøehlédnutelné je jezírko (bazén) o objemu 62 000 l vody s vodopádem, dobrou filtrací a s rybami, které jsou nejen ukázkou ryb z biotopu krokodýla štítnatého, ale jsou rovnì¾ bioindikátorem støe¾ené kvality vody. Bazén mohou chovatelé bezpeènì rozdìlit na dvì èásti o velikostech 1/3 a 2/3 a oddìlit tak nìkterého krokodýla (nebo všechny). Jsou zde také tøi výhøevná místa s velkou dotací lokálního tepla a s pøísunem UVB paprskù. A je zde od poèátku také místo, kde jsme chtìli lokálnì zvýšenou teplotou a vhodným substrátem krokodýlí samice lákat ke stavìní hnízda. Co¾ se také povedlo," popisuje vedoucí zoologického oddìlení Jiøí Novák.
V oèích veøejnosti jsou krokodýli èasto vnímáni jako chladnokrevní zabijáci, ale jsou to pøedevším starostliví rodièe a velice inteligentní zvíøata. Samice úzkostlivì støe¾í hnízdo se snùškou a vìtšina druhù krokodýlù následnì pak i mláïata.
Pøesto¾e jsme vìdìli, ¾e vejce jsou neoplozená, zajímalo nás, jaké jsou v hnízdì podmínky pro pøípadný odchov v budoucnosti. Abychom mohli provést kontrolu hnízda, bylo nutné všechny tøi samice z bezpeènostních dùvodù oddìlit. K tomu nám poslou¾ila pøepouštìcí èást expozice, která je k tìmto úèelùm pøizpùsobena posuvnými dvíøky. Chovatelé samice nauèili na urèitý zvuk, který si spojily s krmením, a tak se je podaøilo odlákat a zavøít na dobu nutnou k provedení kontroly.
První kontrolu jsme provedli 23. øíjna 2019. Po oddìlení samic jsme vstoupili dovnitø a odebrali dvì vejce ke zmìøení, vá¾ení a kontrolu. Do hnízda jsme vlo¾ili pøístroj datalogger, který prùbì¾nì zaznamenává teplotu a vlhkost. Obì vejce byla opravdu neoplozená, jak jsme pøedpokládali, mìøila 10 cm na délku. Po dvou týdnech jsme provedli druhou kontrolu, pøi ní¾ jsme vytáhli datalogger s dùle¾itými daty. Poté jsme zbylá vejce z hnízda vyndali a hnízdo rozhrabali, jeliko¾ u¾ byla pøekroèena inkubaèní doba.
K jakým závìrùm jsme došli? Byla jich celá øada, ale z hlediska inkubace vajec byly nejdùle¾itìjší parametry prostøedí v hnízdì. Mìøení ukázala, ¾e v hnízdì se teploty pohybovaly od 32,4 po 34,1 °C a relativní vlhkost byla 100%. Zaznamenané hodnoty signalizují, ¾e v hnízdì byly dobré podmínky pro pøirozenou inkubaci vajec.
* * *
Krokodýl štítnatý (Mecistops cataphractus) se vyskytuje v západní a støední Africe a obì oblasti jsou od sebe kompletnì oddìlené. Tento extrémnì plachý a na lidskou èinnost citlivý druh patøí mezi kriticky ohro¾ené druhy a dnes je na mnoha místech dokonce vyhubený. Dává pøednost mìlkým vodám v okolí deštných lesù. Samice klade asi 20 pomìrnì velkých vajec. Hnízda mohou mìøit na výšku a¾ 80 cm a na délku a¾ 2 m. Zhruba po 100 dnech se z vajec vyklubou mladí krokodýli. Jejich potrava se skládá pøedevším z ryb a jiných vodních ¾ivoèichù, napøíklad ¾ab nebo krabù. Populace ve volné pøírodì ohro¾uje nejvíce ztráta jejich pøirozeného prostøedí, které je pøemìòováno na zemìdìlskou pùdu, v posledních letech napøíklad na plantá¾e palmy olejné.
Krokodýli jsou nejbli¾šími ¾ijícími pøíbuznými dinosaurù, majestátní obøi, skvìle vybavení pro pøe¾ití, a proto ¾ijí evoluènì témìø nezmìnìní. U¾ pøed 230 miliony let existovaly terestrické formy krokodýlù, a první "novodobí" krokodýli se objevili pøed 83,5 miliony let. Proto je tak dùle¾ité, aby lidé tìmto zvíøatùm více porozumìli. Proto¾e èemu nerozumíme, to nemáme rádi, a co nemáme rádi, nemáme potøebu chránit.