Kostelní zvony u¾ jsou doma v Bohumínì
Dva témìø ètyøsetleté zvony Adam (1200 kg) a Josef (650 kg) se minulý mìsíc vrátily po 73 letech domù do starobohumínského kostela Narození Panny Marie. Za druhé svìtové války je odsud toti¾ odvezli nacisté, aby je roztavili a vyu¾ili k vojenským úèelùm. Naštìstí se tak nestalo a obèanskému sdru¾ení Pøátel bohumínské historie se po letech podaøilo s Nìmeckem vyjednat návrat zvonù zpìt do Bohumína.
Slavnostní ceremoniál si nenechaly ujít desítky lidí z celého Bohumína. Nìkteøí je vítali stylovì, a to v replikách bohumínských krojù z dílny z vlastivìdnì-etnografického klubu pøi obèanském sdru¾ení Maryška.
Dojetí se pøi jejich pøivítání neubránil ani starobohumínský faráø Kalikst Jan Mryka. „Z návratu zvonù máme obrovskou radost. Ve zvonici u¾ sice máme nové zvony, ale do pìti let bychom chtìli sehnat peníze a staticky provìøit, zda by ty pùvodní mohly být umístìny ve zvonici u tìch souèasných. Doèasnì proto budou pùvodní zvony umístìny po dohodì s mìstem ve vestibulu secesního Národního domu, který právì prochází opravou a je od kostela vzdálen pár desítek metrù,“ nechal se slyšet zdejší faráø Kalikst Jan Mryka. „Ne¾ oprava skonèí, budou zvony volnì pøístupné v boèní kostelní kapli a návštìvníci si je budou moci prohlédnout,“ doplnil.
Aktu oficiálního navrácení zvonù se zúèastnil také velvyslanec SRN Freytag von Loringhoven i delegát Ministerstva zahranièí nebo místní pøedstavitelé mìsta a církve. Nìmecko zvony vrátilo èeské stranì na své náklady u¾ v polovinì prosince. Ty ale nejprve putovaly do zvonaøské dílny v Brodku u Pøerova, kde prošly oèistou a restaurátorskými pracemi. Mìsto na lázeòskou kúru pøispìlo èástkou 140 tisíc korun.
Historie zvonù
Historie zvonù sahá a¾ do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony slou¾ily ve Starém Bohumínì a¾ do bøezna 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáøí a hodnota zvonù je ale naštìstí uchránily pøed roztavením a vyu¾itím materiálu k vojenským úèelùm. Starobohumínské artefakty skonèily na èas na høbitovì zvonù. Pak slou¾ily ve zvonicích nìmeckých kostelù v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Èeska strana usilovala roky o jejich navrácení. Po øadì jednání se celý proces podaøilo loni dotáhnout do úspìšného konce.
Pøipomínkou navrácení pùvodních zvonù do kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumínì budou rovnì¾ originální dárkové pøedmìty. Zájemci si mohou domù poøídit zmenšeniny starých zvonù. Výrobu malých kopií pùvodních zvonù nabídla zvonaøská dílna z Brodku u Pøerova. „Upomínkové zvoneèky budou z kvalitního bronzu, který zaruèuje jejich jedineèný a kvalitní zvuk. Souèástí je i dárková krabièka s certifikátem,“ uvedl Zbynìk Krùl ze sdru¾ení Pøátel bohumínské historie. Zvonky budou, stejnì jako originály, ve dvou velikostech. Miniatura Adama bude mít jedenáct centimetrù, kopie menšího Josefa sedm a pùl. Upomínkové zvonky si mohou zájemci objednat v domì U Rytíøe na námìstí Svobody ve Starém Bohumínì. Vìtší pøijde na 1 080, menší na 630 korun. Poèet zvonkù sdru¾ení objedná podle zájmu sbìratelù.
Lucie Balcarová