Roh hojnosti
Sliboval jsem sice povídání bez krutostí, ale i k bájnému Øecku násilí patøí. Svìt se zrodil z Chaosu, podstatnou roli mìla i Gaia- Zemì. To ona zrodila Urana-Nebe, který dal svìtu, vzniklému z chaosu, slunce, mìsíc, den i noc.
Po øadì sporù a bojù se vládcem bohù stal Kronos. Usídlil na hoøe Olymp i se svou ¾enou Rheiou, která byla souèasnì jeho sestrou. Z obavy, aby jeho dìti nestály v cestì jeho mocenským ambicím, zaèal je postupnì pojídat. Rheia u¾ to dál nesnesla. Kdy¾ porodila šestého syna, Dia, podstrèila Krónovi místo syna kámen, zabalený v plenkách.
Malého Dia nechala tajnì odnést na ostrov Krétu. Staraly se tam o nìj nymfy, zejména víla Amaltheia. Ta chovala krásnou kozièku s dvìma kùzlaty. Prý to byla nejkrásnìjší kozièka na Krétì. Byla velmi pyšná na své krásné rohy, zahnuté dozadu, a velmi trpìla, kdy¾ jednou narazila do stromu a jeden roh si ulomila. Víla Amaltheia ho sebrala, naplnila ovocem a ozdobila kvítím. Malý Zeus si u¾íval mléka kozièek, medu a pochoutek, které patøily do jeho rohu hojnosti. Ano, roh hojnosti, který dnes potkáváme na mnohém tr¾išti, má také pùvod v antice. Dodejme ještì, ¾e Zeus u¾ jako vladaø Olympu na pùvabnou kozièku nezapomnìl, pøijal ji mezi hvìzdy i s tím ulomeným rohem.
Díky péèi a lásce svých blízkých Zeus dozrál, vrátil se na Olymp, otce porazil a pøinutil ho vyvrhnou starší sourozence. A tak se na svìt vrátili Héra, Hestia, Démétér, Posseidón a Hádés. Sourozenci byli skuteènou elitou mezi bohy na øeckém Olympu.
Mezi elitu na Olympu patøil také moudrý obr Prométheus, který významnì pomáhal Diovi v boji o ovládnutí nebeské hory. Dal lidstvu oheò, a proto¾e ka¾dý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, zaplatil velmi krutì.
Tenhle pøíbìh si asi vyprávìt nebudeme, ale tì¾ko se vyhneme válce o bohatou Tróju. Celé to zaèalo zvláštním soudem, kterému se øíká Paridùv. Tak mo¾ná pøíštì o ¾enské kráse.